فریلنسر چیست و چرا باید فریلنسر شد!؟

فریلنسر چیست

امروزه وقتی از برخی افراد درمورد کار یا منبع درآمدشان سوال می کنیم، با این جمله رو به رو می شویم که “من یک فریلنسر هستم”. او شاید دوست، همکار، یا حتی عضوی از خانواده ما باشد که کار عادی 9 صبح تا 5 بعدازظهر خود را رها کرده تا به عنوان یک فریلنسر کار کند.

دلایل زیادی در این تغییر ناگهانی که باعث می شود آنها به سمت فریلنسری کشیده شوند، وجود دارد. اما فریلنسری چیست و چرا افراد چنین کاری می کنند؟ آیا فریلنسرها بدون شغل می توانند برای مدت طولانی دوام بیاورند؟ کار فریلنسر دقیقاً چه کاری است؟ در این نوشتار قرار است به این پرسش ها پاسخ داده شود.

منظور از فریلنسری چیست و دقیقاً به چه چیزی اشاره دارد؟

برای اینکه درک بهتری از «فریلنسری چیست و فریلنسر کیست؟» داشته باشیم، ابتدا با این عبارت شروع می کنیم که فریلنسینگ حرفه مبتنی بر قرارداد است که در آن فرد به جای استخدام در یک سازمان، از مهارت ها و تجربیات خود برای ارائه خدمات به تعدادی از مشتریان استفاده می کند. یک فریلنسر از مهارت ها، تخصص و تجربیات خود برای کار با چندین مشتری استفاده می کند و وظایف مختلفی را بر عهده می گیرد بدون اینکه به یک کارفرما در درازمدت تعهدی داشته باشد.

مشاغل فریلنسری به ما این امکان را می دهد از خانه کار کنیم. اما مشاغل فریلنسری را همانند کار در خانه قلمداد نکنیم. فریلنسینگ همیشه به معنای کار در خانه نیست. بسته به نوع کار و نیاز مشتری ممکن است مجبور شویم در دفتر کارفرمای خود نیز کار کنیم.

کار در خانه منوط به قرارداد بین ما و کارفرمایی است که به ما حقوق می دهد. در حالی که فریلنسری لزوما این گونه نیست. بسیاری از این شغل ها را می توان با استفاده از اینترنت انجام داد و نیازی به حضور در دفتر کار مشتری یا هر شرکت دیگری نیست.

مزایای فریلنسری به عنوان یک شغل 

ظهور فریلنسرها منجر به توسعه یک مفهوم جدید – اقتصاد گیگ یا اقتصاد آزاد کاری شده است. در اقتصاد گیگ (Gig economy)، یک فرد به جای اینکه تمام وقت برای یک کارفرما کار،  و در ازای آن حقوق ثابت دریافت کند، برای چندین مشتری با شرایط خودش و با قیمتی که فکر می کند لیاقتش را دارد، کار می کند.

همه اینها می تواند با مزایای زیر همراه باشد:

 • آزادی در کار در هر کجا، در هر زمان دلخواه،
 • رئیس خود بودن،
 • به جیب زدن تمام درآمد و
 • هزینه عملیاتی کمتر

چنین مزایایی مطمئناً افراد زیادی را به درک اینکه فریلنسری چیست و چگونه می توانند فریلنسر شوند، سوق می دهد.

نقاط ضعف فریلنسری چیست؟

با این حال، چنین مشاغلی معایبی هم دارند:

تعادل بین کار و زندگی

اگر نمی دانیم چگونه زندگی شغلی را از زندگی شخصی یا خانوادگی جدا کنیم، فریلنسینگ سخت تر از یک شغل 9 صبح تا 5 بعدازظهری معمولی خواهد بود. احتیاط کنیم!

بدون مزایا

فریلنسرها مسئولیت تعطیلات و اوقات ناخوشی را خودشان بر عهده دارند پس باید برنامه ریزان مالی خوبی باشند و زمان را خوب مدیریت کنند.

مشتریان بدقلق

ممکن است دریابیم که مدیریت برخی از مشتری ها بسیار دشوارتر از آن چیزی است که فکرش را می کردیم. آنها ممکن است در ارائه دستورالعمل ها و اطلاعات صحیح برای تکمیل کار ناتوان باشند یا در برطرف کردن هرگونه شک و تردید در دسترس نباشند. این امر می تواند باعث ناامیدی ما شود و وقت مان را هدر دهد.

هر شغلی مزایا و معایب خود را دارد و به خودمان بستگی دارد که به خاطر سلامتی مان هم که شده بین زندگی و کارمان تعادل برقرار کنیم.

فریلنسر کیست؟

فریلنسر شدن به راحتی یک خرید اینترنتی است. ما از سایت هایی که مشاغل فریلنسری را ارائه می دهند بازدید می کنیم و بسته به توانایی و تخصص خود انجام فلان پروژه یا کار را برعهده می گیریم. این یک روش عالی برای شروع آزاد کاری و معرفی خود به بازار است.

سایت های فریلنسری چیست؟

برای این منظور، می تواینم به یک سایت فریلنسری سر بزنیم و مشاغل فریلنسری ارائه شده در این سایت ها را بررسی کنیم. برای نمونه، دو سه تا از این سایت ها در زیر آورده شده است که می توانیم به آنها رجوع کنیم و با برخی از حرفه هایی که به عنوان فریلنسر می توانیم انجام دهیم، آشنا شویم. حتی شاید تصمیم بگیریم بنا به تخصص خود، در یکی از این سایت ها عضو شویم.

 • وب سایت «کارسلنر» که متخصصین خاصی در آن حضور دارند. سئو، طراحی لوگو، مترجم، بازاریاب، تولید کننده محتوا، طراح وب سایت در این سایت حضور دارند.
 • وب سایت «پونیشا» که متخصصین در حوزه توسعه دهنده اپ اندروید، برنامه نویسی و نرم افزار، نصب و راه اندازی وردپرس، دیجیتال مارکتینگ و غیره آماده خدمت رسانی به مشتری های مناسب خود هستند.
 • وب سایت «انجام میدم» که در آن کارشناسان پروژه هایی در زمینه های تبلیغات و بازاریابی، تایپ، ترجمه و نویسندگی، گرافیک، برنامه نویسی، انیمیشن، موسیقی و صدا و غیره را انجام می دهند.
 • یکی دیگر از این وبسایت ها لینکدین است که در مقاله ای جداگانه برایتان توضیح داده ایم.

فریلنسری را از کجا آغاز کنیم؟

پذیرش و انجام کار یا پروژه از این سایت ها به ما کمک می کند تا درک کنیم که آیا ما با فریلنسینگ به عنوان یک شغل سازگاری داریم؟ آیا چنین کاری به ما در کسب تجربه کمک می کند؟

اما قبل از این که به طور جدی در یک سایت فریلنسری به فعالیت بپردازیم، باید یک برند فریلنسینگ برای خود دست و پا کنیم. به عبارت دیگر برای این که برای فریلنسینگ آماده شویم، باید مقدمات زیر را فراهم کنیم:

 1. تصمیم بگیریم که چه خدماتی را عرضه خواهیم کرد.
 2. بازار هدف خود را مشخص کنیم.
 3. سایت های فریلنسری که در آن خدمات خود را عرضه خواهیم کرد، پیدا کنیم. یک نام کاربری واحد را برای همه آنها انتخاب کنیم.
 4. روی دستمزدی که قرار است بگیریم، تصمیم گیری کنیم.
 5. یک وب سایت شخصی راه اندازی کنیم و مهارت ها و تخصص خود را در آنجا به نمایش بگذاریم.
 6. خدمات خود را بازاریابی کنیم. در شبکه های اجتماعی خود را معرفی نماییم. از بازاریابی مبتنی بر ایمیل استفاده کنیم. اعلام کنیم که آمادگی آن را داریم که برخی کارها را به صورت رایگان یا با قیمت بسیار کم انجام دهیم.

چه زمانی برای آغاز فریلنسری مناسب است؟

البته توصیه می شود که  منبع درآمد فعلی خود را رها نکرده و برای ورود به عرصه کار فریلنسری عجله نکنیم. اول باید به این درک برسیم که فریلنسری چیست. سپس وقتی به درک کافی در مورد کار فریلنسری رسیدیم، ابتدا آن را به عنوان یک کار نیمه وقت امتحان کنیم. ببینیم در ماه‌های اولیه چگونه می توانیم با فریلنسری کنار بیاییم. اگر در این زمینه موفق و راضی بودیم، می توانیم برای پیوستن به فریلنسرها تصمیم جدی بگیریم.

به عنوان فریلنسر چه کاری را آغاز کنیم؟

بهترین کار برای فریلنسری کاری است که برای انجام آن شور و اشتیاق فراوان داریم. متاسفانه تبلیغات دروغین یا غیرواقعی با درآمدهای نجومی برای کار در منزل زیاد است. گاهی حتی شاید یک دوست فریب چنین تبلیغات پوچی را خورده باشد، و ما را هم با خودش به گمراهی بکشاند. فریب اعداد نجومی را نخوریم!

به راه انداختن یک بیزینس خانگی می تواند زمان و درآمد ما را بیشتر از قبل در اختیار خودمان قرار دهد. کسب و کار فریلنسری دو مشکل دارد:

 • به سرعت نمی توان آن را راه انداخت
 • موفقیت و درآمدزایی آن را نمی توان تضمین کرد

چنین بیزینس خانگی به یک درک دقیق از شرایط رقابت و کار و تعهد درازمدت به انجام کار با کیفیت بالا دارد. برای این که ریسک کار در منزل را به حداقل برسانیم، بهتر است عجله نکنیم. صرف وقت و حتی گاهی هزینه برای این که یک کسب و کار خانگی مناسب با شرایط خودمان پیدا کنیم، اهمیت زیادی دارد.

باید ابتدا آنچه برای کسب و کارمان نیاز داریم را آماده نماییم و سپس دست به کار شویم. در این صورت است که می توانیم به یک درآمد خوب امیدوار باشیم.

در چه کاری استعداد داریم؟

این هم یکی دیگر از پرسش هاست که می تواند ما را در انجام کار خانگی راهنمایی کند. ما در چه کاری استعداد داریم؟ اکنون که می خواهیم در بیزینس خانگی سرمایه گذاری کنیم بهتر است پایه و اساس آن را بر استعداد خود بگذاریم.

هر فردی روحیه و استعداد خاص خود را دارد. بعضی از افراد خلاق هستند و به سمت کارهای هنری کشیده می شوند. برخی افراد به جزییات زیاد توجه دارند و برای کارهای دقیق مناسب هستند. افراد پیگیر، افرادی که روابط عمومی خوب دارند یا کسانی که یادگیری سریع دارند، هر یک می توانند به سمت انجام کارهای فریلنسری مربوطه قدم بردارند.

خصوصیات شخصیتی ما با چه کاری تناسب دارد؟

دومین چیزی که خوب است در انتخاب کارهای فریلنسری یا بیزینس های خانگی به آنها توجه کنیم، خصوصیات شخصیتی خودمان است. کسانی که به لحاظ شخصیتی به خصائل زیر آراسته هستند، در کارهای خانگی موفق تر خواهند بود:

 • آماده برای تجربه های تازه
 • متکی به خود
 • انگیزه بالا برای دستیابی به دستاوردها
 • ریسک پذیری بالا

با خودمان روراست باشیم. درباره خصوصیات شخصیتی و استعدادمان برای کار خانگی، خودمان را فریب ندهیم. اگر می بینیم برای کار فریلنسری مناسب نیستیم اما همچنان به دنبال انعطاف پذیری بیشتر در کار هستیم، شاید بهتر است به دنبال استخدام برای مشاغل دورکاری باشیم.

درآینده باز هم درباره آنچه به ما در انتخاب نوع بیزینس خانگی کمک می کند بیشتر صحبت خواهیم کرد.

چکیده

در بررسی این که فریلنسری چیست و چگونه می توان به عنوان «آزادکار» آغاز به کار کرد، به این نتیجه رسیدیم که فریلنسینگ در کنار مزایای خود، معایبی هم دارد. ما فقط باید تصمیم بگیریم که آیا می خواهیم ریسکی را که تقریباً همیشه با آن همراه است، بپذیریم یا نه.

در این کار آزادی شغلی وجود دارد، اما این به معنای بی ثباتی و خطر شکست هم تلقی می شود. ممکن است فریلنسری آن چیزی نباشد که ما در زندگی شغلی خود نیاز داریم. اما اگر ثبات خود را به خطر بیندازیم، ممکن است به اهداف شغلی دلخواه خود بهتر دست یابیم. با کار فریلنسری این فرصت را داریم که نام و اعتباری برای خود دست و پا کنیم و به اهداف شغلی مورد نظر خود دست یابیم.

در این نوشتار گفتیم که نباید فریب تبلیغات دروغین و با اعداد نجومی برای کار در منزل را بخوریم. همچنین باید بر استعداد خودمان در کارهای خانگی و فریلنسری بیشتر اتکا نماییم. از سوی دیگر، شخصیت ما می تواند راهنمای خوبی برای انتخاب کاری باشد، که می توانیم به عنوان فریلنسر از عهده آن بر آییم.

1 دیدگاه

دیدگاهتان را بنویسید

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد.

صفحه اصلیآکادمیتماسواتساپ