آموزش کارآفرینی

استارتاپ چیست و چگونه استارت آپ موفق با سوددهی بالا بسازیم؟

شاید قبل از آن که بگوییم استارتاپ چیست، بهتر باشد یک خاطره را برایتان بازگو کنم. در دوران دانشجویی، با حدود ده تن از دوستان دبیرستانی یک گروه تشکیل دادیم. دوستان من مانند خودم در یکی از دانشگاه های شهر تهران مشغول تحصیل عالی بودند.

ایده خاصی نداشتیم اما به دنبال ایده تازه بودیم. رسیدیم به این ایده: تهیه و فروش نرم افزار حسابداری و انبارداری. من که از همان موقع به بازاریابی علاقه داشتم با یک فلاپی 5.25 اینچی محتوی دِموی نرم افزار راه افتادم. از کتاب اول نشانی برخی از شرکت ها را در آورده بودم و مشغول ویزیت آنها بودم: بدون آموزش، فقط با کمی مطالعه.

بیشتر شرکت ها اصلا کامپیوتر نداشتند و با بد عُنُقی ردم می کردند. در یکی از شرکت های اتفاقا بنام و مطرح، مرا نزد مدیرعامل فرستادند. یک فرد با شخصیت و بسیار موقر با حوصله توضیحات مرا گوش داد. او بیشتر از آن که به نرم افزار علاقه نشان دهد به کار کردن دانشجویی ما علاقمند شد. او در پایان به من گفت: «برو دنبال نون بربری! یه چیزی که مردم براش توی صف وایسن!»

استارتاپ چیست؟

وقتی گروهی از افراد مستعد برای توسعه یک نوآوری، در فرمی تعریف شدنی و قابل سرمایه گذاری گرد هم می آیند که ارزش این ایده تازه را در بازار بسنجند، به آن استارت آپ گفته می شود. استارتاپ ها به طور معمول با بیزنس مدل قابل گسترش، جاه طلبی زیاد و با این آرزو که رشدی بسیار سریع خواهند داشت، شکل می گیرند.

به بیان ساده تر، استارتاپ یک شرکت جوان و بلندپرواز است. بنیان گذاران آن حول محور یک ایده یا یک مشکل موجود، دنبال فرصت راه اندازی بیزینس تازه و سودآوری چشمگیر هستند. به طور معمول، استارتاپ پیش از شکل گیری شرکت و با بررسی ایده یا مشکل حل نشده آغاز می شود.

قدم نخست: تشکیل تیم هم- بنیانگذار

وظیفه نخست موسس یا موسسین اولیه هر استارتاپ چیست؟ آنها باید در وهله اول، یک تیم هم- بنیانگذار از افرادی متعهد به هدف استارتاپ تشکیل دهند. این افراد باید توانایی ها و مهارت های لازم برای ارزیابی مشکل یا نیاز موجود را داشته باشند. همچنین باید بتوانند به درستی مشخصات محصول برای رفع مشکل را تعیین نمایند. پیش از جذب سرمایه زیاد باید این ارزیابی ها با دقت انجام شود.

بنابراین می بینیم که در کنار روند نوآوری داشتن یک تیم قوی و باانگیزه از بنیانگذاران لازم است. یعنی همان طور که از پرورش یک ایده تازه به سمت ارزش آفرینی، تولید محصول و بیزینس مدل حرکت می کنیم، باید به سرمایه انسانی مورد نیاز توجه نماییم. استارتاپی می تواند به شرکتی بزرگ و کارآمد تبدیل شود که به طور همزمان در هر دو زمینه حرکت نماید.

چه زمانی می توانیم بگوییم استارتاپ به یک شرکت بزرگ تبدیل شده است؟

اکنون که دیدیم استارتاپ چیست، ببینیم شرکت بزرگ چه مشخصاتی دارد. یک شرکت بزرگ شرکتی خودکفا است. شرکتی که برای بقای خود به وجود یک فرد یا یک سازمان دیگر وابسته نیست، یک شرکت بزرگ به شمار می آید. در یک شرکت بزرگ همه ارزش ها، دانش ها و استراتژی ها و سایر موارد لازم برای بقا نهادینه شده است.

چنین شرکتی به کارکرد خود، تقویت خود و بازسازی ارزش های خود ادامه می دهد. همچنین از این راه به طور مداوم، مشتریان، سهامداران و سایر افراد دخیل را خشنود نگه می دارد. همه اینها بدون داشتن یک محصول باارزش که مشکلی را حل می کند، میسر نمی گردد.

تاریخچه واژه استارتاپ

واژه هایی مانند شرکت و نوآوری از قبل وجود داشت. واژه های مخترع، ابداع کننده و صاحب شرکت کوچک و نوپا هم وجود داشت. اما در آمریکا و در اواخر دهه 1970 این نیاز احساس شد که استارتاپ با همه این واژه ها فرق دارد. در دهه 1990 میلادی و با عمومی شدن تدریجی اینترنت استارتاپ به واژه ای آشنا تبدیل شد. در دهه 2000 با شکوفایی استارتاپ های متعدد بین المللی این واژه به یک واژه کاربردی تبدیل شد.

واژه استارتاپ به گروه هایی (نه لزوما شرکت هایی) اطلاق می شود که در مراحل اولیه قرار دارند. این گروه ها به دلیل تکنولوژی یا خصوصیتی که در ایده آنهاست، پتانسیل رشد بسیار فراتر از حد معمول دارند. اینترنت یکی از این تکنولوژی های مدرن بود که رشد فراتر از عادی را قابل تصور ساخته بود. به همین دلیل بسیاری از استارت آپ ها، استارتاپ اینترنتی بودند و هستند. شاید یک عبارت کامل تر برای اطلاق به چنین استارت آپ هایی، استارتاپ های تکنولوژی باشد.

این واژه تازه مورد نیاز بود. گروه های سرمایه گذاری مشترک برای نامگذاری پدیده های تازه ای که در بیزینس به وجود آورده بودند به این نام جدید نیاز داشتند. استارتاپ واژه ای بود که نشان می داد این یک بیزینس عادی نیست و توقع آن می رود که منحنی رشد آن لگاریتمی باشد.

امروزه استارتاپ چیست؟ در این روزها واژه استارتاپ بیشتر زمانی به کار می رود که احساس نیاز به سرمایه گذاری به شدت وجود دارد. هم اکنون وقتی نام استارتاپ می آید باید به یک سرمایه گذاری با ریسک نسبتا بالا و بیزینس با تکنولوژی پیشرفته یا خاص فکر کرد.

عناصر استارتاپ چیست؟

بنابراین اگر بخواهیم به طور چکیده عناصر مهم یک استارتاپ را بازگو کنیم، به موارد زیر می رسیم:

  • ایده بیزینس تازه و شاید منحصر به فرد
  • پتانسیل رشد سریع و زیاد
  • تکنولوژی پیشرفته یا خاص

اما چه افرادی این مجموعه عناصر را کامل می کنند:

  • سرمایه گذاران فرشته ای که ریسک نسبتا بالا را به امید رشد زیاد و سریع در آینده تقبل می کنند
  • هم- بنیانگذاران توانا و ماهر که می توانند سرمایه گذاران را برای پیوستن به استارتاپ خود متقاعد نمایند

اکنون نزدیک به پنجاه سال از عمر استارتاپ ها می گذرد. اکنون شاخص های زیادی که در موفقیت یا شکست استارتاپ ها نقش دارند، شناسایی شده اند. بسیاری از سرمایه گذاران و صاحبان کسب و کار به بررسی و ارزیابی این عوامل پرداخته اند.

استارتاپ موفق چه مشخصاتی دارد؟

امروزه فضای استارتاپی مانند دهه های گذشته بکر و ناشناس نیست. هم اکنون فضاهایی مانند شرکت های شتابدهنده یا انکوباتور استارتاپی به وجود آمده اند. آنها ابزار و متدولوژی های خاص خود را برای موفقیت استارتاپ ها تعریف کرده اند. همچنین به ابزار پیشرفته ای مانند بیزنس مدل کانواس یا بوم مدل کسب و کار مسلح شده اند.

همه این عوامل باعث شده است افراد زیادی جذب بیزینس مدلِ استارتاپی شوند. از سوی دیگر، امکانات به اشتراک گذاشتن و شبکه های اجتماعی، آموزش گروهی را تسهیل کرده و باعث شده امکان ارزیابی ایده ها تسهیل شود.

با وجود همه این عوامل، هم اکنون بهتر می توان فهمید چه شاخص هایی برای ساخت یک استارتاپ خوب و باآینده لازم است. در آینده درباره آنچه برای موفقیت یک استارتاپ لازم است بیشتر با هم صحبت خواهیم کرد.

چکیده مقاله استارتاپ چیست

استارتاپ از جایی آغاز شد که ارزیابی ایده های تازه که پتانسیل یک بیزینس پرسود و با رشد زیاد دارند، اهمیت پیدا کرد. شرکت ها و کسب و کارهای موجود برای موفقیت چنین ایده ها که به طور معمول وابسته به تکنولوژی هستند، سرمایه گذاری های زیادی را لازم دیدند.

برای موفقیت استارتاپ ها، گرد هم آوردن افراد بااستعداد و با توانایی بالا لازم است. برای جذب سرمایه گذار گاهی استفاده از ابزارهای دیگر مانند بوم مدل کسب و کار مورد نیاز است. بنابراین مراکزی به عنوان انکوباتور یا شتابدهنده استارتاپ ها شکل گرفته اند.

بازگشت به لیست

دیدگاهتان را بنویسید

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد.