آموزش بازاریابی شبکه های اجتماعی

بازاریابی چیست و چه مزایا و استراتژی هایی را در بر می گیرد

برای این که بدانیم بازاریابی چیست، شاید بهتر باشد به تاریخچه ظهور بازاریابی اشاره کنیم. در زمان های دور تعداد وسایل تولیدی بسیار بسیار کم بود. در بیشتر موارد، فرد باید وسیله موردنظر مثلا بخش فلزی یک بیل را به آهنگر سفارش می داد تا برایش بسازد.

به تدریج و پس از انقلاب صنعتی در اروپا میزان تولید انواع وسایل افزایش یافت. حالا دیگر، کارگاه هایی بودند که می توانستند برخی وسایل را برای مردم بسازند ولی افراد جامعه تمایلی برای خرید و استفاده از آنها نداشتند. این در حالی بود که هزینه های سنگینی برای ایجاد کارخانه ها و کارگاه ها به عمل آمده بود.

سرمایه گذاران افرادی را استخدام کردند که نیازسنجی کنند، سپس مردم را نسبت به آن نیاز خود آگاه نمایند. اکنون که مردم نسبت به آن نیاز توجیه شده اند، و حاضر به خرید هستند، فروشندگان کالا را ارائه نمایند. این شکل اولیه بازاریابی بود.

با گذشت زمان و تولید فراوان، بازاریابی نقش رقابتی به خود گرفت. اکنون چندین کارخانه شاید چند برابر نیاز مردم محلی کالا تولید می کنند. بازاریابی موظف است برتری های یک محصول یا خدمت را در برآورده کردن نیاز افراد نمایش دهد.

بازاریابی چیست و چگونه تعریف می شود؟

بازاریابی عبارت است از عمل معرفی کردن یک محصول یا خدمت که ارائه یا فروش آن را تسهیل کند مانند انجام تحقیقات بازار یا تبلیغات. امروزه هر موسسه یا شرکتی برای رشد کردن و گسترش فعالیت های خود به بازاریابی نیاز دارد.

جالب این جاست که در این بین برخی از کسب و کارها هر از چند گاهی برای رسیدن به اهداف خود یکی از تکنیک های بازاریابی را به کار می برند بدون این که درک درستی نسبت به آن داشته باشند.

هدف همه کسب و کارها افزایش فروش است. بازاریابی به مجموعه عملیاتی گفته می شود که از راه معرفی محصول به فروش بیشتر منجر می شود. بازاریابی یکی از جنبه های کلیدی هر بیزینس تلقی می شود.

اما اگر از مردم کوچه و خیابان درباره مارکتینگ بپرسیم، چه می گویند؟ بیشتر آنها همان عملیات فروش و تبلیغات را بازاریابی می دانند و از کارکنان بخش فروش به عنوان بازاریاب نام می برند. در واقع، آنها فقط بخشی از بازاریابی را که می بینند، می شناسند. به عبارت دیگر، بازاریابی نیمه پنهان بیزینس برای مشتریان است.

تبلیغات یکی از بخش های بازاریابی است. برای این که بیشتر بفهمیم بازاریابی چیست، برخی از کارهای بازاریابی را در زیر نام می بریم:

 • هر گونه کار تبلیغاتی و معرفی محصول
 • طراحی و ارائه جعبه و بسته بندی
 • طراحی و ساخت هر گونه محتوا مانند:
  • صفحه لندینگ وبسایت،
  • محتوای شبکه های اجتماعی،
 • هدایت تجربه مشتریان
 • انجام تحقیقات بازار
 • تعیین بازارهای هدف
 • و بسیاری موارد دیگر.

بازاریابی دامنه گسترده ای از کارها را شامل می شود. هر استراتژی که به بیزینس، برند یا افراد کمک کند که به اهداف خود برسند، بازاریابی به شمار می آید.

چهار پایه اصلی بازاریابی چیست؟

اگر از کسی بخواهیم پس از تعریف این که بازاریابی چیست، توضیح کوتاهی درباره اصول بازاریابی بدهد، به چهار P اشاره می کند. یک فرمول ساده برای در نظر گرفتن همه استراتژی هایی که در بازاریابی باید مد نظر داشته باشیم، فرمول چهار P است.

در زبان انگلیسی محصول (Product)، محل (Place)، قیمت (Price) و تبلیغات (Promotion) همه با حرف P آغاز می شوند.

محصول

محصول نخستین عنصر هر کسب و کار است. ریشه نیاز به بازاریابی را در محصول باید جستجو کرد. هر چیز یا خدمتی که یک بیزینس به مشتریان خود ارائه می کند تا نیاز آنها را مرتفع سازد، محصول نامیده می شود.

چگونه محصول در بازاریابی تاثیر می گذارد؟ بهتر این است که محصول ما هم از سه جنبه برای مشتریان خوشایند باشد:

 • نیازهای مشتریان را برطرف سازد،
 • انگیزه های آنها را در بر بگیرد
 • شیوه استفاده از محصول با خواست مشتریان هماهنگ باشد

بنابراین می بینیم که باید به محصول در رابطه با مشتری نگاه کنیم. این درست نیست که در دفتر خودمان بنشینیم و از فلان کیفیت و بهمان کارآیی محصول بگوییم. باید در بین مشتریان بود و از حرف های آنها درباره محصول، استراتژی بازاریابی را به دست آورد.

محل

فروش ممکن است در هر جایی اتفاق بیفتد. شاید فروش در یک فروشگاه آنلاین انجام شود یا شاید در سطح فروشگاه های زنجیره ای که در سطح شهر و کشور و حتی کشورهای گوناگون پراکنده هستند.

استراتژی توزیع چه هدفی را باید دنبال کند؟ این استراتژی باید دسترسی آسان مشتریان بالقوه را به محصول/خدمات ما میسر سازد. شیوه توزیع محصول ما باید به گونه ای باشد که مشتری تجربه بسیار دلچسبی از روند خرید خود کسب نماید.

قیمت

یکی از مهم ترین استراتژی های بازاریابی، نحوه قیمت گذاری محصول یا خدمات است. چه شاخص هایی را هنگام قیمت گذاری باید مد نظر داشته باشیم؟ با هم چند مورد از شاخص های مهم را مرور می کنیم:

 • حاشیه سود مورد نظر ما
 • به کدام بازار هدف می خواهیم محصول خود را ارائه نماییم؟ قدرت خرید مشتریان ما چقدر است؟ آیا هدف ما این است که وارد بازارهای اشرافی و لوکس شویم یا نه، برعکس، می خواهیم عموم مردم از آن استفاده نمایند؟
 • اهداف مالی شرکت
 • رقیب ما محصول مشابه را چگونه قیمت گذاری کرده است؟ محصول جایگزین محصول ما چه قیمتی دارد؟
 • ترندها و روندهای قیمت این دست محصولات
 • قیمت بالا برای نشان دادن این که کیفیت محصول ما عالی است

تبلیغات

وقتی صحبت از تبلیغات می شود فقط به تلویزیون و رادیو و اینترنت و امثال آن فکر می کنیم. این فکر اشتباه نیست اما کامل هم نیست.

تمام انواع بازاریابی و ارتباطاتی که انجام می دهیم تا مزایا و خصوصیات محصول خود را در رابطه با مشتریان بشناسانیم، تبلیغات نامیده می شود. این مجموعه همه کارهایی است که برای افزایش فروش انجام می دهیم.

در آینده خواهیم گفت که بازاریابی چگونه روی کسب و کار ما تاثیر می گذارد.

چکیده «بازاریابی چیست»

شاید همه ما فکر می کنیم می دانیم بازاریابی چیست. به همه فعالیت هایی که ارائه یا فروش یک محصول یا خدمت را تسهیل می کند، بازاریابی می گویند.

اگر بخواهیم به طور خلاصه بازاریابی را معرفی کنیم باید به چهار جنبه یا چهار P توجه کنیم. هر جنبه ای که بتواند محصول (Product) ما را برای مشتری دلنشین تر و مفیدتر نماید، از ارکان بازاریابی است.

به هر ترتیبی که بتوانیم تجربه و دسترسی مشتریان را در محلِ (Place) خرید حتی فروشگاه آنلاین بهبود ببخشیم، یک عملیات بازاریابی انجام داده ایم. همچنین، تعیین قیمت (Price) با رعایت جوانب مربوط به مشتری، بازار و رقبا از امور بازاریابی تلقی می شود.

در پایان انواع مستقیم و غیرمستقیم تبلیغات (Promotion) قرار دارند.

بازگشت به لیست

1 دیدگاه در “بازاریابی چیست و چه مزایا و استراتژی هایی را در بر می گیرد

دیدگاهتان را بنویسید

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد.