استراتژی بازاریابی چیست

این استراتژی همه جا هست؛ از جمله در استراتژی بازاریابی چیست؟ اگر تا به حال یک بار، فقط یک بار در عمرمان گم شده باشیم، برای همیشه عاشق این واژه استراتژی می شویم.

کافی است یک بار در مسیر پیمایش از راه جنگل گم شده باشیم و یک ساعتی دور یک تپه چرخیده باشیم. آن وقت هرگز فراموش نخواهیم کرد که پیش از هر حرکتی باید جهت را تعیین کرد. پیش از هر اقدامی برای بازاریابی هم باید هدف را مشخص کرد.

در این نوشته با تعریف «استراتژی بازاریابی چیست» شما را به اعماق رموز هدف گذاری بازاریابی می بریم. پس برای تعیین استراتژی بازاریابی خود با ما باشید.

استراتژی بازاریابی چیست؟

بدون تردید هر بیزینسی باید استراتژی بازاریابی مدونی داشته باشد. این جمله گفتنش راحت است اما استراتژی بازاریابی چیست که این قدر اهمیت دارد.

بیزینس خودمان را یک بازی در نظر بگیریم که در آن قرار است به مخاطبانی برسیم. جنس خود را به آنها معرفی کنیم و بفروشیم. استراتژی بازاریابی مانند گوگل مپ است، هم نقشه دارد هم قطب نما.

در استراتژی بازاریابی (marketing strategy) ابتدا ارزش هایی که بیزینس ما می خواهد به آنها پایبند باشد را بیان می کنیم. سپس پیام هایی که به عنوان پیام کلیدی برند ماست مشخص می کنیم. جمعیت هدف را که به کالا یا خدمات ما نیاز دارند تعیین می نماییم. هر اطلاعات دیگری مانند بودجه که از نظر ما لازم است به آن می افزاییم.

اکنون آماده ایم! حالا باید ببینیم با پولی که داریم چه راه هایی هستند که می توانند برند ما را به جمعیت هدف متصل کند. درست بودن این راه، رشد بیزینس ما را تضمین می کند.

نتایج همه فعالیت کسب و کار ما به همین بستگی دارد که استراتژی بازاریابی چیست. استراتژی بازاریابی مشخص می کند:

 • ما کجای این بازار بزرگ ایستاده ایم،
 • مشتریان بالقوه ما چه کسانی و کجا هستند،
 • چه راهی برای رسیدن موفق به مشتریان برای ما میسر است
 • رقبای ما کدام راه ها را قبلا به روی ما بسته اند

فایده مارکتینگ استراتژی

ما قدرت لازم را برای رشد سازمان خود را داریم. چرا؟ زیرا ما می توانیم استراتژی بازاریابی کسب و کار خود را تدوین کنیم.

ما می دانیم لازم است مشتریان را بیشتر از خودشان بشناسیم. ما به خوبی می توانیم محتواهایی تولید کنیم که مانند طلا ارزشمند هستند. ما خوب می دانیم چگونه کمپین های تبلیغاتی را طوری طراحی و اجرا کنیم که مشتریان عاشق آن شوند.

به دنبال این کارهاست که فروش به نتیجه می رسد و با ادامه آن است که رشد حاصل می شود.

خصویات مهم استراتژی بازاریابی

برای این که استراتژی بازاریابی بتواند ما را به اهداف تجاری خود برساند لازم است مختصات زیر را داشته باشد:

استراتژی بازاریابی باید واقع گرایانه و قابل اجرا باشد

در هنگام نوشتن استراتژی بازاریابی، رویاپردازی را باید کنار گذاشت. باید با توجه به بودجه ای که داریم، بهترین راه را برای کسب و کار خود برگزینیم. البته اجرای یک استراتژی، یعنی کاری که در حال انجام آن هستیم، تاکتیک نام دارد. اما استراتژی مانند یک قطب نما به ما می گوید چرا در حال انجام این کار هستیم. پس استراتژی بازاریابی جواب چراها را می دهد.

مارکتینگ استراتژی را باید نوشت

یک تحقیق از صاحبان کسب و کار نشان می داد شایع ترین علت مکتوب نکردن استراتژی بازاریابی کمبود وقت است. درست برای این که در آینده وقت بیشتری داشته باشیم لازم است استراتژی بازاریابی را بنویسیم.

استراتژی بازاریابی باید شفاف و جامع باشد

هنگام نگارش استراتژی بازاریابی لازم نیست، پیچیده بنویسیم بلکه برعکس باید شفاف بنویسیم. در استراتژی بازاریابی باید همه ابعاد بازار و بیزینس را در نظر بگیریم. حتی باید برخی از تغییرات که تا حدودی قابل پیش بینی هستند را هم مد نظر داشته باشیم.

برای تشریح بیشتر کلیات مواردی را که باید در استراتژی بازاریابی ذکر کنیم با هم مرور می کنیم:

 • درک و تعیین این که چه کسانی محصولات یا خدمات ما را خواهند خرید
 • مشخص کردن این که ارائه چه مواردی به آنها برای خرید از ما و تکرار آن انگیزه بیشتر می دهد
 • شناخت کافی از رقیب های ما که در حال انجام کارهای مشابه برای مشتریان هستند
 • درک و تعیین اهمیت ارزیابی و سنجش موفقیت هر فعالیت بازاریابی
 • مشخص کردن این که چه نتایجی در ارزیابی فعالیت با چه تغییراتی همراه خواهد بود

شاید الآن جای آن باشد که از آنچه در دوره های آموزشی آنلاین بازاریابی دیجیتال درباره بازاریابی گفته می شود، یاد کنیم. به عنوان یک کارشناس بازاریابی هر کاری که می خواهیم بکنیم از چهار P آغاز می شود. یکی از این کارها تدوین استراتژی بازاریابی است.

این چهار P عبارتند از:

 • Product یا همان محصول یا خدماتی که می خواهیم ارائه کنیم. البته همین جا باید سایر موارد مرتبط با محصول، شاید بسته بندی یا حمل و نقل را هم در نظر داشت
 • Price یا قیمت که شامل تخفیف احتمالی، فروش اعتباری یا قیمت های ویژه
 • Place یا موقعیت مکانی که کانال ها و روش های توزیع را هم در بر می گیرد
 • Promotion یا فعالیت های تبلیغاتی اعم از تبلیغات دیجیتال، چاپی، محیطی و سایر موارد

تفاوت تاکتیک بازاریابی و استراتژی بازاریابی چیست؟

وقتی صحبت از مارکتینگ یا بازاریابی به میان می آید، همه به یاد تبلیغات و موارد اجرای بازاریابی می افتند. این تبلیغات ممکن است شامل یک پست تبلیغاتی در اینستاگرام باشد تا یک بیلبورد خیابانی. بعضی ها فکر می کنند همین عملیات بازاریابی، مارکتینگ استراتژی نامیده می شود که درست نیست.

فکری که پشت عملیاتی شدن موارد تبلیغاتی است، استراتژی بازاریابی یک بیزینس است. آن عملیاتی که در حال اجراست، تاکتیک بازاریابی است که بر اساس استراتژی بازاریابی انتخاب شده است.

چکیده

استراتژی بازاریابی چیست؟ همان نقشه و قطب نماست که بدون آن هیچ بیزینسی نباید هیچ فعالیتی انجام دهد. استراتژی بازاریابی با تعیین و شناخت مشتریان بالقوه، چگونگی رسیدن به آنها را و ارزیابی هر فعالیت را مشخص می کند.

برای داشتن یک استراتژی بازاریابی خوب باید آن را به صورت شفاف و جامع بنویسیم. باید همه تلاش خود را به کار ببریم که این استراتژی واقع بینانه و قابل دستیابی باشد. ارزش های هر مجموعه باید محور اصلی تدوین استراتژی باشند.

مانند یک بازاریاب آکادمیک بهتر است هنگام تدوین استراتژی بازاریابی چهار P یعنی محصول، قیمت، موقعیت جغرافیایی و تبلیغات را مد نظر داشته باشیم.

در آینده با اطلاعات بیشتری در مورد انواع گوناگون استراتژی بازاریابی با شما خواهیم بود.

بدون دیدگاه

دیدگاهتان را بنویسید

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد.

صفحه اصلیآکادمیتماسواتساپ