بازاریابی چریکی

بازاریابی و تبلیغ محصول یکی از مهم ترین فاکتورها در جلب توجه مشتری و فروش محصول بیشتر برای کسب و کارهای تجاری است. در این مقاله در مورد یکی از روش‌های بازاریابی معروف یعنی بازاریابی چریکی بحث کرده و ضمن تعریف آن و بیان ویژگی‌های آن به انواع راهکارهای بازاریابی چریکی خواهیم پرداخت.

بازاریابی چریکی (گوریلا مارکتینگ) چیست؟

بازاریابی چریکی به تاکتیک­‌های بازاریابی کم­ هزینه و غیرمتعارف اشاره دارد که سود بالایی به همراه دارد. این اصطلاحی است که «جی کنراد لوینسون» در کتاب خود به همین نام ابداع کرده و در سال 1983 منتشر شده است.

بازاریابی چریکی مک دونالد
بازاریابی چریکی
(گوریلا مارکتینگ)

با استفاده از تاکتیک­های بازاریابی چریکی، مشاغل کوچک می­‌توانند از منابعی که در اختیار دارند – به طور عمده زمان و خلاقیت – برای دستیابی به مزیت نسبت به رقبای بسیار بزرگ‌تر و با بودجه بهتر خودشان استفاده کنند.

مؤلفه­‌های بازاریابی چریکی

برای مؤثربودن یک کمپین بازاریابی چریکی باید موارد زیر را در نظر بگیرد:

1) صفر بودن در بازار هدف خود. سعی نکنید به همه خدمت کنید. هدف­گذاری در بخشی از بازار بسیار کارآمدتر است زیرا دسترسی به آن راحت­‌تر است و هزینه شما را کمتر می‌­کند و همچنین به این علت که می ­توانید مستقیماً در مورد نیازها و خواسته­‌های خاص آنها صحبت کنید. بنابراین به عنوان مثال بجای تلاش برای فروش محصولات به ورزشکاران، در عوض بر دوندگان ماراتن یا جامعه سوارکاری تمرکز کنید.

2) تأکید بر مزایا. اکثر شرکت­ها بر روی ویژگی­‌های یک محصول یا خدمات تمرکز می­کنند، در حالی که مزایا دلیل واقعی خرید مردم است. بنابراین به طور مثال به جای اینکه در مورد میزان نرم­ بودن چرم کفش صحبت کنید، در مورد چگونگی کاهش تاول صحبت کنید. یا به جای صحبت در مورد سبک­ بودن یک ماشین، در مورد ادعای تبلیغ مقدار پولی که رانندگان به خاطر این ویژگی (سبک­ بودن) در مصرف بنزین صرفه­ جویی می­کنند، بحث کنید.

3) آنچه مشتریان می ­خواهند به آن ها بدهید. یکی دیگر از مؤلفه­ هایی که در تبلیغات چریکی باید به آن توجه داشت، توجه به این است که : چگونه محصولات یا خدمات شما از آنچه در بازار موجود است، بهتر است؟ آیا به یک نیاز برآورده نشده پاسخ می­دهد؟ دقیقاً به چه دردی می­خورد؟ صریح ­بودن در مورد مزیتی که خرید محصولات شما برای آنها به همراه دارد، به مشتریان بالقوه کمک می­کند تا بفهمند چرا باید آن را بخرند.

4) سود بالایی کسب کنید. بازاریابان چریکی سود را بیش از فروش یا درآمد کنترل می‌­کنند. هدف این است که مشتری را همیشه جذب کنید تا به طور منظم خرید کند و مایل باشد مقادیر بیشتری را برای محصولات شما هزینه کند.

 

انواع مختلف راه­کارهای بازاریابی چریکی

راه­کار بازاریایی خیابانی

انگیزه اصلی بازاریابی خیابانی تبلیغ کالا یا برند تجاری در خیابان­‌ها و مکان­‌های عمومی برای جلب توجه کاربر است. برندهای بزرگی مانند مک دونالد، دامینوس، نایک، پوما و … بازاریابی خیابانی را راحت­‌ترین روش برای اتصال به کاربران و گسترش آگاهی از نام تجاری می­دانند. راه­کارهای بازاریابی چریکی خلاق همیشه به برندهای بزرگ کمک کرده است تا در بین مصرف­‌کنندگان خود آگاهی ایجاد کنند. شرکت­های کوچک نیز ترجیح می­دهند در خیابان­‌ها تبلیغ کنند. بسیاری از راه­کارهای تجاری برای تبلیغات در خیابان مانند توزیع آگهی­ ها، جزوه­‌ها، انیمیشن­‌های انسانی، هولوگرام، نمایش محصولات در خیابان­ها و همچنین علائم راهنمایی و رانندگی توسط بسیاری از برندها اتخاذ شده است.

بازاریابی چریکی کیت کت
بازاریابی چریکی
(گوریلا مارکتینگ) به روش تبلیغ روی نیمکت

راه­کار بازاریابی محیطی

بازاریابی محیطی قراردادن تبلیغات شما در یک مکان غیرمعمول است که ممکن است افرادی را که این تبلیغات را مشاهده می­کنند، متعجب کند. این نوع تاکتیک­ های بازاریابی چریکی بیشتر برای به یاد ماندن محصولات / برندها / سازمان­‌ها ایجاد می­ شوند. این نوع تبلیغات تأثیر ماندگاری در ذهن مصرف­‌کننده دارد. به طور مثال بازاریابان اغلب تمایل دارند بیلبوردهایی تهیه کنند که اندازه آنها غیر معمول باشد مانند بزرگترکردن یا گاهی کوچک­­‌بودن آن. تبلیغات محیطی را می­توان در هر کجای خیابان یافت.

نمونه بازاریابی چریکی

راه­کار برچسب‌­های تبلیغاتی

یک برچسب سفارشی تبلیغاتی جذاب می­تواند به یک برند در کسب و کار خوب و گسترش آگاهی در بین مشتریان کمک کند. بسیاری از شرکتها در حالی که توجه مردم را به خود جلب می­کنند، نشان تجاری خود را به صورت برچسب روی شیشه جلو اتومبیل نشان می­دهند. حمل و نقل عمومی مانند اتوبوس و قطار همیشه بهترین منبع برای تبلیغ یک محصول بوده است و بسیاری از برندها بروشورهای خود را داخل و خارج اتوبوس­‌ها و قطارها می­‌چسبانند. امروزه برچسب­‌های انیمیشن آنلاین در دسترس است که در بین جوانان محبوبیت بیشتری دارد.

راه­کار بازاریایی کمین

بازاریابی کمین یکی از تکنیک­‌های منحصر به فرد بازاریابی چریکی یا بازاریابی پارتیزانی است که در آن شرکت­ها / برندها تمایل دارند محصولات خود را در محلی که همان محصول قبلاً توسط یک شرکت دیگر یا رقبای خود تبلیغ شده، تبلیغ کنند. برای روشن­ شدن موضوع یک مثال می­زنیم. فرض کنید که یک شرکت A وجود دارد که اسپانسر یک بازی فوتبال است و سعی در تبلیغ محصول کفش مردانه خود دارد اما در همان بازی فوتبال، شرکت B که محصول مشابه را داشته و اسپانسر بازی نیست، سعی دارد با ساختن یک بنر یا با فریاد زدن نام شرکت در یک گروه یا جلب توجه دوربین، محصول خود را به طور غیرمستقیم تبلیغ کند. این نوع تبلیغات را «تبلیغات کمین» می­ نامند. به طور کلی کمین به معنی «حمله از یک موقعیت پنهان» است.

مثال بازاریابی چریکی
بازاریابی چریکی
(گوریلا مارکتینگ) با خلاقیت ویژه

بازاریایی به روش نقاشی دیواری معکوس

دیوارنویسی معکوس فرآیندی بسیار معمول است که توسط بازاریاب برای ایجاد یک تصویر یا انیمیشن موقتی روی دیوار با از بین بردن آلودگی­های سطح آن استفاده می­شود. در حال حاضر بسیاری از برندها و مشاغل از آن برای جلب توجه به محصولات و خدمات خود استفاده می­کنند. بازاریابان مخاطبان هدف خود را شناسایی می‌­کنند و بر اساس آن رفتار می­کنند. البته در هر جایی نمی­توان از این تبلیغات استفاده کرد و به محدودیت­های آن باید توجه کرد.

راه­کار بازاریابی مخفیانه

این یکی از رایج­‌ترین راه­کارهای بازاریابی خلاقانه است که برای بازاریابی محصول به خلاقیت زیادی نیاز دارد. بازاریابی مخفیانه چیزی غیر از راهی ناخواسته برای تولید راه­کار بازاریابی خلاقانه نیست که در آن بازاریاب سعی می­کند کالایی را برای مردم تبلیغ کند بدون اینکه آنها بدانند که محصولی برای آنها بازاریابی می­‌شود. این یک راه­کار بازاریابی چریکی یا بازاریابی پارتیزانی کم ­هزینه است اما نیاز به خلاقیت زیادی دارد. این نوع راه­کار خلاق بازاریایی بیشتر در کانالهای جدید، فیلم­ها، مجموعه­‌های تلویزیونی و … اتفاق می­افتد. خوب، هدف اصلی این تاکتیک­های بازاریابی ایجاد فروش فوری نیست بلکه ایجاد فرصت­‌های شغلی و آگاهی از برند در بین مردم است. حالا بگذارید مثالی بزنیم. اگر در حال تماشای فیلم هستید و در صحنه‌­ای متوجه لپ­تاپ دل یا هر نوع با برند دیگری در پس زمینه می­‌شوید، شما در واقع یک راه­کار بازاریابی غیر مستقیم یعنی بازاریابی مخفیانه را مشاهده کرده‌­اید.

گیمیفیکیشن هم نوعی از بازاریابی دیجیتال است که ما در مقاله ای جداگانه به ان پرداخته ایم.

بازاریابی چریکی و دیجیتال مارکتینگ

اصول تبلیغات چریکی را می‌توان در بازاریابی اینترنتی نیز پیاده‌سازی کرد. ما می‌توانیم با یک هزینه کم، راهکارهایی پیدا کنیم که مخاطبان خود را غافلگیر کنیم و نام خود را در ذهن آنها حک کنیم. البته، برای این منظور بهتر است که شناخت درستی از فضای اینترنت پیدا کنیم و دقیقاً با ویژگی‌ها، مزایا و معایب دیجیتال مارکتینگ آشنا باشیم.

بدون دیدگاه

دیدگاهتان را بنویسید

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد.

صفحه اصلیآکادمیتماسواتساپ