گیمیفیکیشن

در این مقاله به یک مفهوم جدید می­پردازیم و آن گیمیفیکیشن یا بازی‌­سازی است. ابتدا تعریفی از آن بیان کرده سپس در مورد ساز و کار و اجزای آن بحث می­کنیم. در ادامه در مورد ارزش تجاری و مزیت­هایی که آن برای تجارت دارد، توضیحاتی ارائه می­دهیم و در مورد بهترین روش­های آن نیز بحث خواهیم کرد.

گیمیفیکیشن (gamification) چیست؟

گیمیفیکیشن (بازی­سازی) اضافه کردن مکانیک­های بازی به محیط های غیر بازی مثل وب­سایت، انجمن آنلاین، سیستم مدیریت یادگیری یا اینترانت کسب و کار برای افزایش مشارکت است. هدف از گیمیفیکیشن تعامل با مصرف­کنندگان، کارمندان و شرکا برای الهام­بخشیدن به همکاری، اشتراک­‌گذاری و تعامل است.

البته لازم است بدانید برای داشتن یک گیمیفیکیشن موفق احتیاج به یک برنامه ریزی دقیق دارید.ما در مقاله بوم کسب و کار بطور کامل برایتان توضیح داده ایم.

گیمیفیکیشن چطور کار می کند؟

گیمیفیکیشن با پیشنهاد راه­کارهای پیشگیرانه و بازخورد آن به مخاطبان خود از طریق دو روش مکانیک بازی و پویایی بازی که به پلت­فرم­های آنلاین اضافه­ می­شود، عمل می­کند و اهداف تجاری را تحقق می­بخشد. یک تجربه گیمیفیکیشن جذاب، احساسات یک شرکت­کننده را تحت تأثیر قرار می­دهد و به راحتی بهترین فعالیت­های مخاطب را که می­تواند بر اهداف مشترک متقابل تأثیر بگذارد، نشان می­دهد. وقتی کارمندان یا مشتریان با یک برنامه از آن ارتباط برقرار می­کنند، بازخورد فوری از عملکرد دریافت می­کنند و گام­های بعدی را به سمت دستاوردهای جدید پیش می­برند.

مکانیک­‌های بازی چیست؟

مکانیک بازی قوانین و پاداش­هایی است که در یک برنامه در یک پلت­فرم دیجیتال ظاهر می­شود. به عنوان مثال می­توان به امتیازات، سطوح، مأموریت­ها، تابلوهای امتیازات، نشان­ها و پیشرفت اشاره کرد. مکانیک بازی این است که چطور شرکت­کنندگان با یک برنامه گیمیفیکیشن تعامل کنند و مراحل بعدی و بازخورد دستاوردها را بدست آورند.

پویایی بازی چیست؟

پویایی بازی به مجموعه عواطف، رفتارها و خواسته­های موجود در مکانیک بازی اشاره دارد که در اشخاص جلوه­گر می­شود. به عنوان مثال می­­توان به رقابت از طریق تابلوی امتیازات، همکاری با انجام مأموریت­های تیمی، اجتماع با دیدن سایر شرکت­کنندگان در خبرخوان، جمع­آوری در هنگام بدست­آوردن نشان­های بی­نظیر و شگفتی با باز کردن قفل مأموریت­های جدید اشاره کرد. پویایی بازی با مکانیک بازی برای تقویت تعامل و ایجاد انگیزه در شرکت­کنندگان استفاده می­شود.

ارزش تجاری گیمیفیکیشن چیست؟

گیمیفیکیشن در اصل ایجاد انگیزه برای تأثیرگذاری بر نتایج کسب و کار است. هنگامی که افراد در ابتکار و نوآوری گیمیفیکیشن شما شرکت می­کنند و با آن درگیر می­شوند، بهترین روش تعامل با تجارت، محصولات، خدمات و نام تجاری شما را می­آموزند.

ارزش تجاری آن به شرکت­کننده ختم نمی­شود. تعامل با مکانیک­های بازی داده­های بصیرتی را فراهم می­کند که می­تواند به تأثیرگذاری بر فعالیت­های بازاریابی، استفاده از پلت­فرم و اهداف عملکردی کمک کند. تعامل هر کارمند یا مشتری درک بهتری را ایجاد می­کند نسبت به اینکه یک شرکت­کننده کجا وقت خود را می­گذراند و چه فعالیت­هایی باعث ایجاد علاقه می­شود.

مزایای گیمیفیکیشن در محیط کار چیست؟

وقتی گیمیفیکیشن به صورت استراتژیکی انجام شود، در محل کار می­تواند به روش­های مختلف به بهبود نتایج کسب و کار کمک کند که شامل موارد زیر است:

  • افزایش پذیرش و استفاده از ابزارهای مدیریت یادگیری
  • ارتقای ماندگاری و نتایج در کارمندان.
  • افزایش اشتراک دانش کارمندان برای بهبود سطح خدمات.
  • افزایش عملکرد و رضایت کارکنان مرکز تماس.

به طور کلی گیمیفیکیشن در محل کار می­تواند انگیزه کارکنان را افزایش دهد.

مزیت­های بازی­سازی

نمونه ­هایی از راه­کارهای گیمیفیکیشن چیست؟

یک مثال از یک راه­کار گیمیفیکیشن برای کارمندان داخلی ممکن است متمرکز بر هدف افزایش تعامل و ماندگاری باشد. گیمیفیکیشن با توسل به محرکهای ذاتی قدرتمندی که همه انسان­ها به اشتراک می­گذرانند از جمله استقلال، تسلط، هدف و تعامل اجتماعی، بنیادی پایدار را برای تعامل کارمندان فراهم می­کند. نتایج قابل اندازه­گیری یکی از مزایای اصلی آن در محل کار است و با تأمین داده­ها و گزارشها، به شما کمک می­کند تا بفهمید چه چیزی برای کارمندان شما بهتر عمل می­کند و کجا لازم است که تنظیماتی انجام دهید.

برخی از بهترین روش­های گیمیفیکیشن چه هستند؟

گیمیفیکیشن موفقیت‌­آمیز یک شبه اتفاق نمی­افتد. برخی از بهترین روش­های برتر آن عبارتند از:

1)تعیین کردن اینکه محتوای چقدر جذاب است.

نگاهی صادقانه به مطالب و پلت­فرم­های خود بیندازید تا از ایده­آل­بودن آنها برای گیمیفیکیشن مطمئن شوید. آن نمی­تواند تجربه کاربر سطح پایین را موفقیت­آمیز کند اما هنگامی که یک تجربه هیجان­انگیز جذاب را به یک تجربه غنی­تر  و با مشارکت بیشتر تبدیل می­کند، بهترین عملکرد را خواهد داشت.

2) تعیین­ کردن یک بازه زمانی.

آن یک یک راه­کار بلندمدت است نه یک راه­اندازی کوتاه مدت، بنابراین بگذارید به روند خود ادامه دهد. برنامه­ریزی برای بازه زمانی ایده­آل بسیار مهم است تا کاربران بتوانند با گذشت زمان تجربه خود را بسازند.

3) مشخص­ کردن زمان برای بازاریابی.

باید به صورت استراتژیکی به هدف برسد نه به صورت عجله­ای. مشخص کنید که تا چه زمان دیگری باید سایت یا برنامه خود را بازی­سازی کنید و برای انجام کار چقدر باید تلاش کنید.

4) اندازه ­گیری نتایج

درک دقیق اهداف تجاری و چگونگی تعیین اهداف مهم است. آیا گیمیفیکیشن شما موفق است؟ نتایج چیست؟ چگونه می­توانید پیشرفت کنید؟

چگونه داده ها با گیمیفیکیشن ارتباط برقرار می‌کنند؟

از آنجا که گیمیفیکیشن واقعی مبتنی بر داده است، مشاغل می­توانند عملکرد ابتکارات آنرا را در بین کارمندان کنترل کنند. با این حال همه راه­حل­های آن یکسان نیست. بسیاری از فروشندگان فاقد ویژگی­های قوی هستند. همکاری با یک فروشنده گیمیفیکیشن که دارای تخصص و تجربه کار با آن در محل کار خود است، حیاتی است. یک پلت­فرم ابتکاری از آن می­تواند داده­های مربوطه را ضبط کند و بینش­های استراتژیکی را عملی کند.

مثال‌هایی از گیمیفیکیشن در تجارت

1)اتودسک (Autodesk)

اتودسک یک ارائه­ دهنده نرم­افزار شناخته شده است که به آزمایشها و بررسی­های کاربر ارزش زیادی می­دهد. به منظور جلب جذابیت بیشتر آنها، اتودسک تصمیم گرفت که اجزای Undiscovered Territory را گیمفیزه کند، تجربه جدیدی که برای کاربران آزمایشی Autodesk 3ds Max ایجاد شده است. هدف اصلی در اینجا افزایش استفاده از این نرم­افزار در دوره آزمایشی و بهبود احتمال خرید بود.

2) Nike Fuel

نایک شرکتی را به نام Nike Fuel به عنوان بخشی از جامعه گسترده + نایک خود راه­اندازی کرده است. در Nike Fuel کاربران از نظر میزان فعالیت بدنی روزانه با یکدیگر رقابت می­کنند. یک برنامه در تلفن هوشمند آنها تبدیل فعالیت­‌های انجام شده توسط کاربران را یادداشت می­کند و آنها را به نقاط مختلف تبدیل می­کند.

پس از رسیدن به سطحی مشخص، Nike Fuel جایزه­‌ها و جوایز ویژه را باز می­کند. همه اینها انگیزه­‌های زیادی برای مشتریان نایک ایجاد می­کند. در واقع نه تنها برای ادامه ورزش بلکه نتایج خود را در رسانه­‌های اجتماعی به اشتراک می­گذارند و دید تجاری را افزایش می­دهند.

نایک مطمئن شد که مشتریان به اندازه کافی درگیر و دارای انگیزه کافی برای تکرار کارها با هیجان روزافزون هستند. این کمپین همچین رفتارهای خاص مانند اشتراک نتایج برنامه در شبکه ­های اجتماعی را تشویق می­کند.

مراجع:

  1. https://www.biworldwide.com/gamification/what-is-gamification/
  2. https://www.mycustomer.com/community/blogs/monicawells/top-10-best-examples-of-gamification-in-business

 

این مقاله بزودی تکمیل می‌شود!

1 دیدگاه

دیدگاهتان را بنویسید

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد.

صفحه اصلیآکادمیتماسواتساپ