دیجیتال مارکتینگ چیست

آیا ما همه چیز را درباره «دیجیتال مارکتینگ چیست» (Digital marketing) می دانیم؟ آیا با همه انواع بازاریابی دیجیتال آشنا هستیم؟ دیجیتال مارکتینگ شامل کدام انواع تبلیغات و بازاریابی می شود؟

در بسیاری از دوره های آموزشی دیجیتال مارکتینگ همه جزییات دقیق این نوع مدرن بازاریابی تدریس می شود. همه روزه علاقه افراد به یادگیری بازاریابی دیجیتال بیشتر می گردد. همه لزوم حضور موثرتر در اینترنت و شبکه های اجتماعی و رسانه های دیجیتال را احساس کرده اند. در این مقاله با هم درباره پاسخ سوالات بالا و اجزای دیجیتال مارکتینگ صحبت می کنیم.

دیجیتال مارکتینگ چیست؟

قرار است ابتدا ببینیم دیجیتال مارکتینگ چیست.

اگر برای افزایش فروش یک محصول یا سرویس با استفاده از ابزار دیجیتال و امواج اینترنت به بازاریابی بپردازیم به آن دیجیتال مارکتینگ می‌گویند. بازاریابی دیجیتال روندی است که از کانال های متنوع بازاریابی آنلاین برای رسیدن به جمعیت هدف استفاده می کند. برخی از نمونه های کانال های دیجیتال را نام می بریم: موتورهای جستجو مانند گوگل، شبکه های اجتماعی مانند اینستاگرام و ایمیل.

با دانستن «دیجیتال مارکتینگ چیست» می توانیم از پشت میز خود، افراد علاقمند به پیشنهادهای کسب و کارمان را پیدا کنیم. با این روش ها می توانیم به گفتگو و تعامل با آنها بپردازیم. و بالاخره بر بال امواج اینترنت می توانیم پایه های مستحکم اطمینان مشتری به برند خودمان را بنا بگذاریم.

اکنون که فهمیدیم دیجیتال مارکتینگ چیست انواع آن را بررسی کنیم. دیجیتال مارکتینگ انواع بسیار متعددی دارد. هم اکنون بازاریابی وبسایت یا وبسایت مارکتینگ (website marketing) از انواع بسیار مهم این نوع بازاریابی مدرن محسوب می شود. به کارگیری روش های بهینه سازی برای موتور جستجو (Search Engine Optimization)روشی برای تکمیل بازاریابی وبسایت به شمار می رود. این نوع از دیجیتا مارکتینگ هم با همان مخفف انگلیسی خود یعنی SEO (سئو) در فارسی هم جای خود را پیدا کرده است.

چند نوع دیگر از این بازاریابی امروزی عبارتند از: بازاریابی محتوا، بازاریابی شبکه های اجتماعی، ایمیل مارکتینگ، ویدیو مارکتینگ و افیلیت (affiliate) مارکتینگ. در ادامه همین مطلب با بیشتر این عناوین آشنا خواهیم شد.

چگونه دیجیتال مارکتینگ را آغاز کنیم؟

اکنون که می دانیم دیجیتال مارکتینگ چیست، نحوه کار بازاریابی دیجیتال ساده است.

ابتدا باید هدف خودمان از دیجیتال مارکتینگ را مشخص کنیم. باید بدانیم پس از اجرای این نوع بازاریابی قرار است به چه چیزی دست پیدا کنیم. شایع ترین نمونه های هدف دیجیتال مارکتینگ عبارتند از:

 • افزایش آگاهی جمعیت هدف نسبت به برند کسب و کارمان
 • افزایش فروش
 • افزایش شمار نفرات جامعه ای که با ما در ارتباط هستند

در قدم دوم، لازم است با بررسی دقیق، کانال یا کانال هایی که می توانند ما را به مقصود برسانند مشخص کنیم. برای نمونه، جهت رسیدن به هدف افزایش فروش، بهتر است از کمپین های غیررایگان گوگل، فیسبوک یا آپارات آغاز کنیم. تبلیغات در این کانال ها به سرعت و به آسانی فراهم می شود. کمپین این کانال ها به طور معمول با نتایج خوبی همراه است.

به تدریج و با گسترش کار، مدیریت دیجیتال مارکتینگ دشوار و دشوارتر می شود. برای ساده کردن مدیریت این نوع بازاریابی لازم است اطلاعات زیر را مشخص کنیم:

 • برنامه ریزی بودجه ای مناسبی داشته باشیم
 • جمعیت هدف را به طور دقیق تعریف نماییم
 • شاخص های قابل اندازه گیری را برای تعیین کارآیی هر کانال تعیین کنیم
 • هر اطلاعات دیگری که به کنترل کارآمد دیجیتال مارکتینگ کمک نماید

تا اینجا فهمیدیم دیجیتال مارکتینگ چیست. سپس به زبان بسیار ساده با چگونگی ایجاد یک کمپین موفق دیجیتال مارکتینگ آشنا شدیم. شاید اکنون ترس بر ما غلبه کرده و احساس می کنیم از پس آن برنمی‌آییم. اصلا نگران نباشید! در ادامه همین مقاله با جزییات بیشتری همین موارد را بیشتر تشریح می‌کنیم.

اکنون با کانال های مختلف بازاریابی دیجیتال آشنا می شویم.

کانال های دیجیتال مارکتینگ چیست؟

حتما به یاد دارید که در بخش های پیشین همین نوشتار چندین بار به کانال های متعدد در این نوع بازاریابی اشاره کردیم. همچنین نمونه هایی از این کانال ها را نام بردیم.

به طور کلی کانال های دیجیتال مارکتینگ را به دو گروه اصلی تقسیم می کنیم:

 • کانال های بازاریابی آنلاین
 • کانال های بازاریابی آفلاین

از نام این دو گروه حتما متوجه تفاوت آنها شده اید. در بازاریابی آنلاین، کانال های موجود باید به اینترنت مطمئن وصل باشند مانند بازاریابی وبسایت. کانال‌های بازاریابی آفلاین بیشتر در وسایل دیجیتال معنا پیدا می کنند مانند بازاریابی پیامکی. لازم نیست این وسایل دیجیتال به اینترنت متصل باشند.

کانال های بازاریابی آنلاین

آیا می دانید فهرست بلند بالای این کانال شامل چه روش هایی است؟

 • بازاریابی وبسایت
 • سئو (بهینه سازی برای موتور جستجو)
 • بازاریابی کلیکی یا مخفف انگلیسی آن PPC یا Pay-Per-Click
 • بازاریابی محتوا
 • بازاریابی ایمیل
 • بازاریابی شبکه های اجتماعی یا سوشال مدیا
 • بازاریابی افیلیت (بازاریابی معرف)
 • بازاریابی درون‌گرا یا ربایشی یا اینباند (inbound marketing)
 • بازاریابی موبایل
 • بازاریابی ویدیو

در این مطلب توضیح کوتاهی درباره هر یک از این کانال ها برای شما خوانندگان گرامی ارائه می کنیم. مقالات دیگری هم در وبسایت کارآفرینت وجود دارند که به طور مفصل به هر یک از این مباحث می پردازند. حتما آنها را مطالعه بفرمایید.

بازاریابی وبسایت

نقطه کانونی همه کمپین های دیجیتال مارکتینگ وبسایت است. از یک طرف، وبسایت به خودی خودیک کانال بسیار قدرتمند در این نوع بازاریابی محسوب می شود. از طرف دیگر، مکمل و نقطه نهایی سایر کمپین های بازاریابی آنلاین هم هست. به عبارت دیگر در جاهای دیگر تبلیغ می کنیم تا عملیات نهایی در وبسایت به ثمر بنشیند.

وبسایت هر بیزینس معرف آن کسب و کار،  و بهترین ویترین محصولات یا خدمات آن به شمار می رود. وبسایت بیزینس ما باید سریع، و قابل مشاهده در موبایل (ریسپانسیو) باشد. طراحی وبسایت باید طوری باشد که کاربر به راحتی بتواند از آن استفاده کند. در طراحی هر وبسایت توجه به رابط کاربری و تجربه کاربری بسیار اهمیت دارد. در مقالات دیگر بیشتر درباره این موارد صحبت می‌کنیم.

اکنون که یک وبسایت خوب و چشمگیر داریم وقت آن رسیده است در استراتژی دیجیتال مارکتینگ بیشتر به وبسایت خود توجه کنیم. یعنی باید وبسایت خود را بیشتر به دیگران بشناسانیم و برای معرفی محتوای موجود در آن تلاش کنیم. بدین ترتیب ترافیک بیشتری را به سمت وبسایت خود جلب می نماییم. بازدید بیشتر از وبسایت به طور معمول به فروش بیشتر (یا زودتر رسیدن به هدف) منتهی می شود.

سئو چیست و چند نوع دارد؟

روند آنلاین بعدی که این روزها بسیار به آن توجه می شود، سئو است. سئو همان مخفف عبارت انگلیسی Search Engine Optimization است یا SEO.

به روندی که طی آن وبسایت خود را برای نمایش در نتایج موتورهای جستجو مانند گوگل به بهترین حالت ممکن در آوریم، سئو گفته می شود. هدف اصلی رعایت کردن اصول سئو این است که وبسایت ما در نتایج جستجو در رتبه بالاتری نسبت به وبسایت های مشابه قرار گیرد.

وقتی در وبسایت بیزینس خود موارد سئو را رعایت می کنیم، ترافیک ارگانیک بیشتری از موتورهای جستجو به سمت وبسایت ما خواهد آمد.

سئو را می توان به سه زیرشاخه تقسیم کرد:

 • سئوی فنی یا سئوی تکنیکال شاید پایه و اساس سئو محسوب می شود. با رعایت سئو تکنیکال موتورهای جستجو در اندکس کردن، تفسیر و بررسی جزییات وبسایت ما بهتر عمل خواهند کرد. بدون رعایت سئوی فنی بقیه موارد سئو برای وبسایت چندان مفید نخواهد بود.
 • سئوی آن‌پیج (on-page) یا سئوی داخلی سایت بیشتر به هر صفحه و محتوای داخل آن دقت می کند.
 • سئوی آف‌پیج (off-page) یا سئوی خارجی بیشتر به ارتباط و لینک سازی سایت ما با سایر سایت ها رتبه می دهد.

تبلیغات کلیکی یا بازاریابی کلیکی

استفاده از تبلیغات کلیکی غیررایگان در سایر وبسایت ها و شبکه های اجتماعی یکی از راه های جلب توجه کاربران اینترنت است. در این روش که به تبلیغات PPC یا Pay-Per-Click هم معروف است، به ازای هر کلیک روی تبلیغ، مبلغی باید بپردازیم.

در گوگل، بینگ، لینکدین، توییتر، پینترست و فیسبوک امکان تعریف کمپین های کلیکی وجود دارد. در این موارد، تبلیغ ما به کاربرانی نمایش داده می شود که در جستجوی مواردی مرتبط با خدمات یا محصولات ما هستند.

به طور کلی در بیشتر موارد تبلیغات کلیکی می توان سگمنت یا جمعیت خاص مخاطبان مورد نظر را تعریف کرد. به عنوان نمونه، بر پایه سن، جنس، محل یا علائق ویژه می توان تبلیغ را به گروه خاصی از افراد محدود کرد.

گوگل ادز (Google ads) معروف ترین سرویس بازاریابی کلیکی به شمار می رود.

بازاریابی محتوا

محتوا مهم ترین عنصر تعیین کننده است و به همین دلیل بازاریابی محتوا یا کاتنت (content) هم در بازاریابی دیجیتال اهمیت فراوانی دارد. در واقع، دنیای دیجیتال امروز چیزی نیست بجز انبوهی از محتواها. این محتواها به اَشکال مختلف مانند متن، تصویر، ویدیو و محتوای شنیداری در دسترس قرار دارد.

هدف کمپین بازاریابی محتوا این است که با استفاده از محتوای تولیدی، مخاطبان بالقوه را جذب نماید. به طور معمول محتوا در یک وبسایت منتشر می شود. سپس از سئو، شبکه های اجتماعی، ایمیل یا حتی تبلیغات کلیکی برای افزایش بازدید آن استفاده می شود.

تفاوت بین کمپین بازاریابی محتوا و یک بلاگ در چیست؟

در حالت عادی بلاگ فقط برای انتشار محتوا به کار می رود. به عبارت دیگر در یک بلاگ ساده هر وقت محتوا آماده شد، منتشر می شود. در کمپین بازاریابی محتوا هدف خاصی دنبال می شود و به همین دلیل توجه به تک تک نکات زیر بسیار مهم است:

 • چه محتوایی تولید شود
 • چه زمانی این محتوا انتشار یابد
 • جمعیت هدف چه کسانی هستند
 • چگونه کارایی کمپین محتوا را ارزیابی کنیم

در بازاریابی محتوا از چه ابزارهایی استفاده می شود؟

ابزارهای اصلی در بازاریابی محتوا به شرح زیر هستند:

 • بلاگ ها
 • کتاب های دیجیتال (eBook)
 • دوره های آموزشی آنلاین
 • اینفوگرافی ها
 • پادکست ها
 • وبینارها

بازاریابی ایمیلی

یکی از کانال های آنلاین مورد استفاده در دیجیتال مارکتینگ، ایمیل است. با وجود این که استفاده از شبکه های اجتماعی استفاده از ایمیل را به شدت کاهش داده است اما هنوز بازاریابی ایمیلی اهمیت دارد.

شاید الآن با خواندن عبارت بازاریابی ایمیلی به یاد بیش از هزاران ایمیل افتادید که در هرزنامه (spam) خودنمایی می کند. ایمیل مارکتینگ این هرزنامه ها نیستند.

بازاریابی ایمیلی یک محیط مناسب است برای این که با مشتریان بالقوه و علاقمند یا مشتریان سابق خود در تماسی حرفه ای باشیم. مخاطبی که نشان داده به محصولات یا خدمات ما علاقه دارد یا مشتریانی که حداقل یک بار از ما خرید داشته اند، ایمیل های ما را با رغبت می خوانند. دلیلی ندارد چنین افرادی ایمیل ما را به بخش اسپم انتقال دهند.

بازاریابان موفق از همه ابزار دیگر بازاریابی استفاده می کنند که نشانی ایمیل بیشتری را به مجموعه بازاریابی ایمیلی خود اضافه نمایند زیرا تاثیر مثبت آن را دیده اند.

بازاریابی شبکه های اجتماعی

در این کانال بازاریابی دیجیتال همه تلاش ما این خواهد بود که به افرادی برسیم که در شبکه های اجتماعی گوناگون حضور دارند. برای موفقیت در بازاریابی شبکه های اجتماعی از کمپین های بازاریابی محتوا (فرستادن پست در آنها)، تبلیغات غیررایگان یا هر دو باید استفاده کنیم.

هدف اولیه ما از ایجاد یک کمپین بازاریابی شبکه های اجتماعی، شناساندن برند خودمان به جمعیت هدف است. هدف دوم می تواند ایجاد یک اعتماد اجتماعی نسبت به برند باشد. اما اهداف چنین کمپینی به این دو مورد ختم نمی شود.

وقتی با دقت به عمق دستاوردهای کمپین های گوناگون شبکه های اجتماعی نگاه می کنیم، می بینیم چنین کمپینی می تواند مشتریان تازه برایمان ایجاد نماید. این کمپین ها حتی می توانند به طور مستقیم باعث افزایش فروش شوند.

به طور حتم در مقاله مربوط به همین مبحث راجع به جزییات کمپین های شبکه های اجتماعی بیشتر با هم صحبت خواهیم کرد.

افیلیت مارکتینگ

بازاریابی معرف نام فارسی این کانال بازاریابی دیجیتال است. برخلاف تصور بسیاری از ما، بازاریابی معرف یکی از روش های قدیمی بازاریابی به شمار می رود. این روش با ظهور اینترنت و افزایش ابعاد ارتباطات جان تازه ای گرفت.

اگر بخواهیم خیلی ساده بگوییم، در افیلیت مارکتینگ (affiliate marketing) ما محصولات یک کسب و کار را به دیگران معرفی می کنیم. اگر افرادی که ما معرفی کردیم، خریدی انجام دادند به ازای خرید آنها پورسانت می گیریم.

بازاریابی درونگرا یا ربایشی

نام انگلیسی این کانال دیجیتال مارکتینگ، Inbound marketing است. در این روش بازاریابی با تولید محتوای مناسب، توجه به مخاطب، ایجاد تعامل با آنها و افزایش اعتماد آنها، مخاطبان را از سطح به درون بیزینس می کشیم و بدین ترتیب فروش صورت می‌گیرد.

چکیده

استفاده از ابزار دیجیتال و امواج اینترنت برای بازاریابی را با نام دیجیتال مارکتینگ می شناسند. در بازاریابی دیجیتال دو نوع کانال وجود دارد: بازاریابی آنلاین و بازاریابی آفلاین. در این مقاله به طور اجمالی به مهم ترین کانال های آنلاین پرداختیم.

برای مطالعه بیشتر از شما دعوت می کنیم سایر مقالات را که به تفصیل به عناوین مندرج در این مقاله می پردازند، مراجعه بفرمایید.

بدون دیدگاه

دیدگاهتان را بنویسید

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد.

صفحه اصلیآکادمیتماسواتساپ