نرخ تبدیل چیست؟

نرخ تبدیل چیست؟


وقتی قرار است درباره نرخ تبدیل چیست یا conversion rate چیست، صحبت کنیم، باید روراست باشیم! فرض کنیم ما یک وبسایت یا یک اکانت اینستاگرام یا آپارات درست کرده ایم. با آن کسب و کار راه انداخته ایم. حساب کرده ایم که از آن هر ماه از یک مبلغی به بالا درآمد کسب کنیم. پس برای ما چه چیز مهم است؟ فروش. هر عاملی که روی فروش تاثیر بگذارد هم برای ما اهمیت پیدا می کند مانند نرخ تبدیل.

اگر ما مطمئن بودیم همه کسانی که از فضای دیجیتال ما بازدید می کنند حتما خریدار واقعی هستند، هرگز عنوانی با نام نرخ تبدیل خلق نمی شد. اما می دانیم فقط درصد کمی از بازدیدکندگان به مشتری واقعی تبدیل می شوند. نرخ تبدیل نشان می دهد چند درصد از بازدیدکنندگان ما عمل نهایی مانند خرید را انجام می دهند. در این مقاله با conversion rate بیشتر آشنا می شویم.

نرخ تبدیل یا نرخ کانورژن چیست؟

تعریف دقیق نرخ تبدیل یا conversion rate این است:

درصدی از کل بازدیدکنندگان از فضای دیجیتال (مانند وبسایت) که هدف موردنظر ما را انجام می دهند

اگر نرخ تبدیل بالا داشته باشیم به این معناست که بازاریابی موفقی داریم. خوب بودن نرخ تبدیل تایید می کند که طراحی و محتوای صفحات ما (چه وبسایت چه شبکه های اجتماعی) موثر و حساب شده است.

نرخ تبدیل خوب چیست؟

کانورژن ما چند درصد باشد خوب است؟ نرخ تبدیل تا حدود زیادی به صنعت و شاخه ای که در آن مشغول هستیم بستگی دارد. به عنوان نمونه اگر در زمینه بازاریابی و فروش دوره های آموزشی آنلاین فعالیت داریم شاید یک نرخ تبدیل حدود 4 درصد مناسب باشد. اما اگر در زمینه مشاوره املاک و خرید و فروش مستغلات کار می کنیم نرخ تبدیل خوب 5 درصد است.

مدل بیزینس هم در تعیین نرخ تبدیل دخالت دارد. به عنوان مثال، اگر مدل کسب و کار ما به صورت اجاره دادن باشد، باید انتظار رقم خاص نرخ تبدیل مربوطه را داشته باشیم. جالب این است که اگر همان مورد را هم بفروشیم، هم اجاره بدهیم، ممکن است روی نرخ تبدیل تاثیر کاملا چشمگیری داشته باشد.

اهمیت نرخ تبدیل خوب

بالاتر رفتن نرخ تبدیل یا CR برای هر کسب و کار به معنای سودآوری بیشتر است. برای این که به نرخ تبدیل بیشتری دست پیدا کنیم باید از کلیدواژه هایی که کارکرد خوب ندارند دل بکنیم. به جای آنها باید از کلیدواژه هایی استفاده کنیم که چشم همه به دنبال آنهاست.

بالاتر بردن نرخ تبدیل یعنی تعداد کسانی که هدف ما را به طور کامل پوشش می دهند بیشتر شده است. این به معنای موفقیت در بازاریابی دیجیتال تلقی می شود.

راه های افزایش نرخ تبدیل

اکنون می دانیم نرخ تبدیل بالاتر یعنی درصد بیشتری از ترافیک فضای دیجیتال ما به عملی که مورد نظر ماست، منتهی می شود. این عمل شاید برای یکی پر کردن یک فرم اطلاعات باشد یا برای دیگری نهایی کردن سفارش خرید کالا. مهم این است که درصد بیشتری از بازدیدکنندگان به مشتری واقعی ما تبدیل شوند.

برای بالا بردن نرخ تبدیل باید کانورژن ریت پایین را ریشه یابی کنیم. اگر نرخ تبدیل پایینی داریم ممکن است علت آن، یکی یا هر دو مورد زیر باشد:

 • شاید طراحی فضای دیجیتال یا صفحه لندینگ (صفحه ای که تبلیغات ما مشتری را به آنجا هدایت می کند) کارآیی لازم را ندارد. اگر این موارد مشکل داشته باشند نمی توانند مخاطب بالقوه را برای انجام دادن کار نهایی به خوبی هدایت کنند.
 • پیشنهاد مطرح شده از پایه ایراد دارد. به عنوان مثال قیمتی که برای جنس خودمان گذاشته ایم بسیار گران تر از موارد مشابه است. یا مثلا نمی توانیم مخاطب را قانع کنیم که با پر کردن فرم مربوطه به خود یا جامعه کمک می کند.

اکنون که با دو علت اساسی پایین بودن نرخ تبدیل آشنا شدیم، ببینیم با چه راه حل هایی می توانیم آنها را رفع کنیم. حل این مشکلات ما را به یک conversion rate بالا سوق می دهد.

تجدید نظر درباره پیشنهادی که به مخاطب می دهیم

اصلا نباید تردید کنیم:

بدیهی ترین راهی که می تواند نرخ تبدیل را بهبود بخشد، تغییر پیشنهادمان است.

اگر واقعا پیشنهادی که ارائه می کنیم جذابیت فراوانی داشته باشد، مقاومت کردن در برابر آن دشوار می شود. مخاطب با دیدن آن نمی تواند از آن چشم پوشی کند. بدین ترتیب، درصد بیشتری از بازدیدکنندگان عمل مورد نظر ما را به تمامی انجام می دهند.

بهینه سازی سایت یا شبکه اجتماعی برای افزایش نرخ تبدیل

حالا که یک پیشنهاد چشمگیر برای مخاطب آماده کرده ایم باید سایت یا شبکه اجتماعی خود را به بهترین حالت ممکن در آوریم. اصلا نباید فکر کنیم که در یک روز سایت ما بهینه می شود. باید به تدریج و با دریافتن هر ایراد یا نقطه ضعف، سایت یا شبکه اجتماعی خود را تقویت کنیم.

دانستن و به کار بستن نکات زیر می تواند به بهبود وضعیت سایت یا مثلا صفحه اینستاگرام ما کمک کند:

 • آیا می دانیم نرخ تبدیل کنونی چند درصد است؟ باید نسبت به نرخ تبدیل حساس باشیم. با تغییراتی که در فضای دیجیتال خود اعمال می کنیم، نوسان نرخ تبدیل را باید ارزیابی کنیم.
 • عنوان و سطر اول اهمیت فراوانی در افزایش نرخ کانورژن دارند. در عنوان و همان بالای صفحه باید به ارزشی که ما برای مخاطب می توانیم به وجود بیاوریم به طور شفاف اشاره کنیم.
 • دکمه های کلیدی در وبسایت ما باید بزرگ باشند. این دکمه ها باید کنتراست رنگی بسیار چشمگیر داشته باشند و نظر هر بیننده را به خود جلب کنند.
 • اجزای مهم و کلیدی را در بالای صفحه قرار ندهیم نه پایین.
 • از CTA یا همان Call-to-action (فراخوان عملِ) قوی استفاده نماییم. در مورد CTA در نوشتار دیگری در کارآفرینت می توانیم اطلاعات بیشتری را دریافت کنیم.
 • فقط از تصاویر با کیفیت بسیار بالا استفاده کنیم، به ویژه برای نشان دادن محصولات
 • به فکر افزودن یک ویدیو به صفحه لندینگ خود باشیم
 • مطمئن شویم سایت ما روی صفحه نمایشگر موبایل به خوبی دیده می شود
 • امکانی را فراهم کنیم که مشتری بالقوه بتواند به راحتی با چت آنلاین یا تلفن با ما صحبت کند.

چکیده

نرخ تبدیل یا نرخ کانورژن یا conversion rate یکی از مهم ترین شاخص ها برای سنجش موفقیت ما در دیجیتال مارکتینگ است. نرخ تبدیل چیست؟ این شاخص نشان می دهد چند درصد از بازدیدکنندگان فضای دیجیتال، کاری را که مورد نظر ما بوده است به انجام رسانده اند مثلا خرید را نهایی کرده اند.

اهمیت نرخ تبدیل بسیار زیاد است زیرا در کسب و کار باعث سودآوری بیشتر می گردد. برای افزایش نرخ تبدیل بهتر است ابتدا پیشنهاد خودمان برای مخاطب را مورد تجدیدنظر قرار دهیم. سپس به ظاهر و محتوای سایت یا شبکه اجتماعی خود به ویژه کلیدواژه‌ها حساس باشیم.

در این مقاله راه های متنوعی برای افزایش نرخ تبدیل مانند توجه به عناوین و محتوای بالای صفحات مطرح شد.

بدون دیدگاه

دیدگاهتان را بنویسید

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد.

صفحه اصلیآکادمیتماسواتساپ