تولید محتوا چیست؟ | راز هایی که از تولید محتوا نمی‌دانید!

تولید محتوا چیست

بیایید از زبان استیو جابز بخوانیم: تولید محتوا چیست. در سال 1995 میلادی استیو جابز که بعدها مدیریت اپل را به عهده گرفت در مصاحبه ای گفت: برای این که یک ایده بزرگ به یک محصول بزرگ تبدیل شود، حجم زیادی از زحمت و تلاش و کار انسان ها لازم است.

کسانی که در زمینه تولید محتوا (content creation or content generation) فعالیت دارند، به خوبی می دانند که تبدیل کردن یک نظریه یا بینش به یک محتوای طلایی چه کار بزرگی است. این در حالی است که کسانی که بیرون این گود نشسته اند، می گویند: کاری ندارد، فکرت را خلاقانه پرواز بدهی و چند جمله جذاب بنویسی!

در این نوشتار با هم نه تنها درباره تولید محتوا بلکه درباره رموز تولید محتوای موثر مطالبی ارائه خواهد شد.

تولید محتوا چیست؟

شکی نیست که برای جواب دادن به سوال «تولید محتوا چیست»، یکی از گزینه ها فکری خلاق است. برای تولید محتوای مفید باید این خلاقیت در ظرف واژه ها ریخته شود. باید به شکلی درآید که جمعیت هدف آن را بخواند، درباره آن بحث و تبادل نظر شود ودر نهایت به عمل موردنظر ختم شود.

برای رسیدن به این هدف بزرگ در پشت پرده زحمت های زیادی جریان دارد. ببینیم و بخوانیم جواب مشخص سوال تولید محتوا چیست را از زبان متخصصین امر:

همه کارهای گوناگونی که در یک گروه یا سازمان صورت می پذیرد تا یک محتوا به وجود بیاید را تولید محتوا می نامیم. محتوا ممکن است یک ایمیل، یک پیامک، ویدیو کلیپ، فایل گرافیکی، یا هر گونه فایل دیگری همانند سایر انواع فایل های آفیس باشد.

تکنولوژی های تولید محتوا چیست؟

تکنولوژی های متفاوتی هم ممکن است در تولید محتوا دخیل باشند. گاهی برای یک محتوا فقط از یک موبایل استفاده می شود. در بعضی موارد هم برای ساخت محتوای مورد نظر باید از وسایل پیچیده ای کمک گرفت مانند دوربین فیلمبرداری در اعماق آب.

به هر حال نباید محتواهای تولید شده را با تکنولوژی های استفاده شده سنجید. در تولید محتوا، هدف درگیر کردن ذهن خوانندگان، بینندگان یا شنوندگان است، نه به کار گیری یک یا چند تکنولوژی.

تولید متن چیست؟

خوب است با این عبارت هم آشنا شویم: تولید متن یا document generation. وقتی که یک نرم افزار یک متن را چه به صورت متن کتبی، تایپ شده یا حتی شفاهی به یک تمپلیت متنی تعریف شده تبدیل می کند، به آن تولید متن می گوییم و بسیار با موضوع مقاله کنونی متفاوت است.

در عمل تولید محتوا چیست؟

برای این که در هر سازمان یا گروهی پایه های تولید محتوای موثر شکل بگیرد به سه بخش باید توجه کنیم:

  • قرار است چه کسی محتوا را تهیه یا تولید کند؟
  • چگونه باید خلاقیت و نوآوری را با اهداف تعیین شده در استراتژی همسو کنیم؟
  • داستان محتوای ما باید به قدری متقاعدکننده باشد که خوانندگان آن را سر شوق بیاورد

در ادامه این مطلب این سه پایه تولید محتوا را با هم می شکافیم و به بحث می گذاریم.

مدل تولید محتوای خود را انتخاب کنیم یا حداقل بشناسیم

پایه نخست از سه اصل که برای تولید محتوا گفتیم، همین است. شاید در سازمان ما چندین نفر برای تولید محتوا فعالیت دارند. ما می خواهیم آنها را با هم جمع کنیم تا به صورت گروهی محتوا تولید کنند. آیا این کار درستی است؟

بدیهی است که این سوال مثل پرسش «تولید محتوا چیست» نیست. این سوال جواب مشخصی ندارد. ممکن است جمع کردن یک گروه در یک بیزینس خاص به نتایج عالی و در یک سازمان دیگر به یک فاجعه تبدیل شود.

این که با چه مدلی می توان به تولید محتوای طلایی دست یافت به عوامل گوناگونی بستگی دارد. یکی از این عوامل سرشت و طبیعت بیزینس ماست. میزان رقابتی که در تولید محتوای یک حوزه وجود دارد، میزان علم و دانش لازم برای محتوای هر بیزینس، و امکانات مالی و نیروی انسانی از عوامل بسیار موثر در انتخاب این مدل به شمار می روند.

امیدواریم در آینده بتوانیم در ادامه همین مقاله یا در نوشته ای تازه بیشتر به اهمیت انتخاب مدل در تولید محتوا بپردازیم.

همسویی نوآوری و هدف

قرار نیست خلاقیت با سلیقه مدیر یک مجموعه هم جهت باشد، آن وقت نامش نوآوری نیست. اما ابتکار باید با هدف مجموعه همراستا باشد؛ هدفی که از قبل تعیین شده و به اطلاع تیم تولید محتوا رسانده شده است.

یکی از اهداف غیرقابل تردید تیم تولید محتوا افزودن داستانی متقاعدکننده و مفید است. اما این فستیوال شور و شوق باید با اهداف مارکتینگ که از قبل مشخص شده همسو باشد.

ما باید ابتدا مدل محتوای خود را بشناسیم و پیش از آغاز نگارش یا تهیه محتوا بدانیم از چه روش هایی برای جلب توجه مخاطب، مجاز هستیم استفاده کنیم. اگر در انتخاب مدل محتوا و روش های همخوان با آن برای جذب مخاطب سهل انگاری کنیم، نخواهیم توانست جمعیت هدف را درباره موضوع هدف به بحث وادار کنیم. تعامل بی تعامل! به همین سادگی زحمات هدر می رود.

ادامه جزییات این بخش هم در آینده بیشتر تشریح می شود.

تعریف کردن داستان خودمان

محتوای ما باید مانند یک میز کافه باشد: برند ما و مخاطبان دور میز نشسته اند. قرار است از راه این محتوا برند ما تعریف کند که چه دیدگاه هایی دارد، چه توانایی هایی دارد و برای هر مخاطب چه ارزشی را به ارمغان می آورد.

شیوه صحبت برند ما باید به گونه ای باشد که مخاطب را به وجد بیاورد و در انتها او را به عمل موردنظر ما وادار نماید.

حتما همین الآن که این متن را خواندید به وجد آمدید! منتظر ما باشید تا این رموز موفقیت در تولید محتوا را با جزییات بیشتر در آینده صحبت کنیم. برای شروع فرآیند تولید محتوا، به نمونه هایی از انواع تولید محتوا می پردازیم:

نمونه های جدید تولید محتوا، که قبلا نمی دانستید 

1. کارتون و کمیک استریپ

کارتون ها و کمیک استریپ ها، نقاشی های هوشمندانه ای هستد که موقعیت هایی که باید جدی باشند را، طنز آمیز و سرگرم کننده جلوه می دهند و تاثیر بسیاری دارند.

چیزی که در مورد کمیک استریپ ها و کارتون ها جالب است این است که در ارتباط با دنیای B2B چقدر تاثیر می گذارند. به عنوان مثال، کارتون‌هایی که با جلسات بسیار طولانی که هیچ کاری به سرانجام نمی‌رسد، شوخی می‌کند، می‌تواند برای شرکتی که لوازم اداری را تحویل می‌دهد عالی باشد.

کارتون و کمیک2. تصاویر و عکس های با کیفیت

امروزه اکثر کاربرانی که در اینترنت جستجو می کنند، بر روی نتایج عکس دار کلیک می کنند. تصاویر و عکس ها می تواند مفاهیم بسیاری را برسانند. وجود یک عکس با کیفیت و جزییات چشم نواز، می تواند تاثیر به سزایی بر مخاطب و برند داشته باشد.

مثلا یک پیتزا فروشی، عکس دیجیتالی از یک پیتزا به هنگام بیرون آوردن از فر به اشتراک می گذارد، بسیار جذاب است.

عکس پیتزا

3. خلاقیت بیشتر با آمار

بینش هایی را به اشتراک بگذارید، که ممکن است برای مشتریان شما ارزش بیافزاید و آن ها را آموزش دهد. لازم نیست پیچیده باشد. آن را چشم نواز، خنده دار و کنجکاو نگه دارید… شما اطلاعات زیادی دارید که می توانید به اشتراک بگذارید.

از آمار و جداول استفاده کنید چرا که می توانند بسیار جذاب باشند و مطالب جدید و ارزشمندی به مخاطب بیاموزد. نکته مهمی که وجود دارد، استفاده از آمار ها و اطلاعات واقعی است و باید آنها از منابع معتبر و مستند تهیه کنید.
نکته مهم دیگر، استفاده از چاشنی سلیقه و شوخ طبعی و سرگرم کنندگی در این جداول و آمارهاست.

4. نقل قول های قابل توجه

وجود یک بیت شعر یا یک جمله خاص از بزرگان در محتوا، همیشه جذاب است و اغلب انسان نسبت به آن علاقه نشان می دهند.

این ایده تولید محتوا، برای به اشتراک گذاری در رسانه های اجتماعی، ساده و در عین حال بسیار موثر است.

 

5. تصاویر تمثیلی

کاربران شبکه های اجتماعی از تقویت مثبت و هوشمندانه، لذت می برند. ارسال عبارت “احساس یک جعبه طوطی” به همراه عکسی از یک جعبه لانه پر از بچه های طوطی به انتقال افکار مثبت کمک می کند.

تصویر طوطی

تصویر طوطی

6. فیلم های کوتاه نحوه یا توضیح دهنده

برخی از شبکه های اجتماعی مانند اینستاگرام، یوتیوب و تیک تاک پلتفرم های قدرتمندی برای ارسال محتوای ویدیویی کوتاه هستند. اما به این فکر کنید که چگونه می توانید برای مخاطبان خود ارزش آفرین باشید. به عنوان مثال، به کارکنان خود از طریق آموزش، یا به مشتریان خود با ارائه بینش در مورد چگونگی استفاده حداکثری از محصول خود را بیاموزید. نیازی نیست که یک فیلم پرفروش هالیوود بسازید، فقط زندگی را برای همه کمی ساده تر یا واضح تر کنید.

7. اسکرین شات

یکی دیگر از ایده های محتوایی است، که به طرز شگفت انگیزی کار می کند. به دلایلی، مخاطبان آنلاین، به اسکرین شات های توضیحی بسیار خوب پاسخ می دهند. یک شرکت توسعه اپلیکیشن موبایل می تواند اسکرین شات پروژه آینده را، به همراه یادداشت ها و توضیحات در حال کدگذاری منتشر کند.

8. شبکه اجتماعی Quora

شبکه اجتماعی معتبر Quora، برای برندسازی مبتنی بر دانش و خود تبلیغی عالی است. یک شرکت برنامه ریزی که در Quora فعال است، می تواند حساب خود را طوری تنظیم کند که پاسخ ها را مستقیماً در وردپرس ارسال کند.

هویت برند شما، چیزی فراتر از طراحی لوگو و اقدامات دیگر است. هویت برند شما، برآیند تمامی ارزش ها، لحن ها، اهداف برند، محتواهایی که در سایت و شبکه های اجتماعی به اشتراک می گذارید. این پلتفرم که توجه کمتری به آن شده است، بسیار ارزشمند است.

در این پلتفرم افراد سوال های خود را، مطرح می کنند و افراد متخصص آن زمینه، پاسخ می دهند. در واقع متخصصین و افراد دارای تجربه و مهارت در حوزه های مختلف می توانند در آن ثبت نام کنند. همچنین می توانند یک بیوگرافی کلی از تاریخچه تحصیلات ، رزومه تخصصی، شغلی که دارند، مهارت ها و تجربه هایی که به دست آورده اند و یا حتی تصاویر شخصی خود را، در آن ثبت کنند.

شما به عنوان یک کاربر در این شبکه اجتماعی، می توانید به سوالات مربوط به تخصص، محصولات و یا خدمات جواب دهید. افراد دیگر نیز می توانند پاسخ شما را تایید کنند، در نتیجه افراد بیشتری پاسخ شما را خواهند دید.

نکته بسیار مهم و متفاوتی که وجود دارد، شما می توانید پاسخ تان را به صفحات اجتماعی مورد نظر و یا سایت تان لینک کنید.

پاسخ های آموزنده و جامع می توانند علاقمندان حوزه را، به دیدن سایت شما کنجکاو کنند. این آغازی است برای ورودی مخاطبان جدید به سایت، که اتفاقا از علاقمندان حوزه کاری شما هستند و بسیار ارزشمند.

استفاده از این شبکه اجتماعی، همانند سایر ابزار نیازمند دقت و مهارت است که به مرور زمان به دست می آورید. نکته مهمی که وجود دارد سعی کنید پاسخ های درستی را بدهبد تا بتوانید اعتبار بیشتری کسب کنید. اما فراموش نکنید تبلیغ زیاد، باعث دوری کاربران از برند شما خواهد شد.

quora9.شبکه اجتماعی Flickr 

شبکه اجتماعی ناشناخته Flickr، یک پلتفرم رسانه ای است که برای آپلود، سازماندهی و به اشتراک گذاری رسانه های دیجیتال مانند عکس ها و فیلم ها استفاده می شود. حتی کسانی که به عکاسی علاقه دارند می توانند گالری های دیجیتال را بررسی کنند و عکاسی خلاقانه را کشف کند. این شبکه اجتماعی صرفا برای اشتراک تصاویر و محتوا های شخصی نیست. بلکه برای اشتراک گذاری اینفوگرافیک و تصاویر مرتبط با حوزه کاری و برند شما، نیز یک گزینه عالی است.

همچنین امکان تبادل نظر درباره ی پست های گذاشته وجود دارد. در واقع کاربران می توانند در گروه های مرتبط به گفتگو بپردازند و تصاویر و ویدئو های خود را در آن به اشتراک بگذارند. با این کار می توانند به آسانی به مخاطب خود دست یابند. از این پلتفرم نیز می تواند برای لینک دهی به سایت خود استفاده کنید.

flickr

10. اینفوگرافیک

اینفوگرافیک ها، حاوی اطلاعات منسجم و طبقه بندی شده است. اطلاعات کوتاه و مفید و مختصر به همراه تصاویر، که همیشه جذاب و تاثیرگذار بوده اند. کسب و کارهایی که اینفوگرافیک به اشتراک می گذارند، می گویند در روز های انتشار تقریبا 15 درصد، ترافیک وب بیشتری را دریافت می کنند. برای مشاهده و سفارش انواع اینفوگرافیک ها، کلیک کنید

11. پادکست

تحلیلگران بازاریابی گزارش می دهند که مشترکین پادکست تمایل دارند به مشتریان وفادار تبدیل شوند.

دو کلید برای موفقیت پادکست وجود دارد: ارزش های تولید و کانال های توزیع. شاید فرآیند ایجاد پادکست آسان به نطر نرسد، اما می تواند بخشی از استراتژی شما برای توسعه برند، بسیار مفید باشد.

12. اشتراک صدای مخاطبان

فراتر رفتن از تعامل، به معنای پرش به حوزه محتوای تولید شده توسط کاربر است. توصیفات فقط یک شروع هستند. برندهای قوی همیشه مشتریان مشتاقی خواهند داشت که آماده تولید محتوا برای آنها هستند. از اطلاعات برای ایجاد جامعه محتوایی استفاده کنید که می تواند دسترسی و ارزش برند شما را افزایش دهد. به هر حال مشتریان شما باید بزرگترین منبع فرصت های جدید شما باشند.

چکیده

در ابتدای این نوشتار گفتیم که تولید محتوا چیست. همه فعالیت هایی که در یک گروه یا شرکت برای ایجاد یک محتوا انجام می شود را تولید محتوا می دانیم. از یک پیامک تا یک کلیپ ویدیویی همه محتوا هستند.

در این مقاله گفتیم که تکنولوژی تولید محتوا وجه تمایز آن نیست بلکه فقط یک وسیله برای رسیدن به محتوای کارآمد است.

همچنین به سه عامل اصلی در تولید محتوای طلایی اشاره کردیم. انتخاب مدل تولید محتوا، و توجه به همراستا بودن نوآوری و اهداف تعیین شده تولید محتوا دو عامل اصلی هستند. در نهایت گنجاندن یک داستان پرکشش هم از پایه های تولید محتوای درخشان محسوب می شود.

همچنین به انواع روش های جدید تولید محتوا، مانند اشتراک مطالب در شبکه های اجتماعی، انواع محتواهای تصویری جذاب چون اینفوگرافیک و… پرداختیم.

وجود محتوای جذاب، به نعامل بیشتر مخاطب می انجامد و باعث رشد و بهینه سازی سایت خواهد شد. برای سفارش و مشاهده نمونه های طراحی سایت، کلیک کنید.

در نوشتن این مقاله ازمنابع متنوعی چون سایت استفاده شده بود در صورت تمایل برای مشاهده بیشتر کلیک کنید

در آینده بیشتر و بیشتر درباره رموز موفقیت در تولید محتوا صحبت می کنیم.

2 دیدگاه ها

دیدگاهتان را بنویسید

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد.

صفحه اصلیآکادمیتماسواتساپ