بازاریابی محتوا چیست

از او پرسیدم که بازاریابی محتوا چیست. جواب جالبی به من داد. گفت ببین! تو با چه کسی همدم می شوی؟ حاضری به حرف چه کسی گوش بدهی؟ دوست داری با چه کسی نشست و برخاست کنی؟ کسی که حرفش مورد پسندت باشد و از محتوای صحبتش خوشت بیاید. این همان بازاریابی محتوا است.

بهترین جوابی بود که به سوال بازاریابی محتوا چیست، داده شده است. کسانی که در زمینه دیجیتال مارکتینگ فعالیت دارند به خوبی می دانند: محتوا سلطان جذب مخاطب است. در این مقاله با هم با بازاریابی محتوا یا همان کانتنت مارکتینگ (content marketing) بیشتر آشنا می شویم. پس از این که فهمیدیم بازاریابی محتوا یعنی چه، در حد امکان به مزایای کانتنت مارکتینگ اشاره می کنیم.

بازاریابی محتوا چیست؟

به روند تولید محتوای ارزشمند و مرتبط با علاقه مخاطب که بتواند او را به دنبال کردن یا تعامل داشتن با ما ترغیب کند، بازاریابی محتوا گفته می شود. تعریف بازاریابی محتوا ساده است. اما وقتی نوبت می رسد به جذب مخاطب در بین انبوه اطلاعات و تبلیغات، تازه سختی این کار مشخص می شود.

تعداد پیام های تبلیغاتی که هر روز به صورت تصویری، متنی یا شنیداری به ما می رسد، باورنکردنی است. ما باید با بازاریابی محتوا بتوانیم مخاطب را در اقیانوس اطلاعات و تبلیغات جذب وبسایت یا شبکه اجتماعی خود کنیم. باید او را به تعامل با خود تشویق کنیم. فکر می کنید کار ساده ای است؟

برای این که شما از طریق محتوا بتوانید بازاریابی کنید لازم است در همین ابتدا تولید محتوا را به خوبی بیاموزید.

مهمترین مزیت بازاریابی محتوا چیست؟

با یک استراتژی عالی در بازاریابی محتوا می توانیم در بیزینس خود به رهبر ذهن مشتریان تبدیل شویم. هر کسب و کاری که بتواند با تولید محتوای ارزنده پیشرو شود، می تواند سلیقه مشتری را مطابق محصولات خود شکل دهد. کسی که بهترین محتوا در هر زمینه را تولید می کند، سرچشمه آموزش و یادگیری مشتریان می شود.

آیا محتوا همیشه باید جدی باشد؟

اگرچه محتوای کمک کننده نقش مهمی در جذب مخاطب دارد اما از محتوای سرگرم کننده نباید غافل شد. محتواهای سرگرم کننده پیوند بین برند ما و مشتری کنونی یا مشتری بالقوه را به شدت تحکیم می بخشد. چنین محتواهایی تاثیری باورنکردنی در رشد تعداد مخاطبان در طول زمان دارند.

«اجاره توجه» یا جذب توجه

به طور سنتی وقتی از تبلیغات صحبت می شود، یعنی می خواهیم از سایر رسانه های دیجیتال و غیردیجیتال برای اجاره توجه مخاطبان آنها استفاده کنیم. مخاطبانی که به آن رسانه ها توجه دارند قرار است با دیدن تبلیغ ما به طور موقت توجه خود را در اختیار ما بگذارند.

وقتی در وبسایت دیگری یک بنر تبلیغاتی می گذاریم، اجاره‌ی توجه هدف ماست. وقتی در یک نمایشگاه یک غرفه می زنیم، یا از یک شرکت دیگر می خواهیم که ایمیل تبلیغاتی ما را برای لیست خودش بفرستد، در حال اجاره‌ی توجه هستیم.

حالا بهتر فهمیدیم بازاریابی محتوا چیست. ما با محتوای خود می توانیم باشگاه مخاطبان خودمان را بسازیم. محتوای خوب توجه مخاطب را جذب خودمان می کند.

با تولید و انتشار محتوایی که خودمان درست کرده ایم، آگاهی جامعه نسبت به برند خود را افزایش می دهیم. وقتی مشتری بالقوه به محتوای ارزشمند ما جذب شد، اعتماد وی به برند ما به یک ارتباط محکم تبدیل می شود. به عبارت دیگر، محتوا نیرویی است که به تدریج مشتری را در قیف فروش پیش می برد.

یک مزیت و یک ایراد برای بازاریابی محتوا

مزیت قابل توجه این است که استراتژی بازاریابی محتوا نسبت به بسیاری از دیگر استراتژی های بازریابی دیجیتال اقتصادی تر و مقرون به صرفه است. اما عیب بازاریابی محتوا چیست؟

بازاریابی محتوا نسبت به بسیاری از استراتژی های دیگر در بازاریابی دیجیتال دیرتر به ثمر می رسد. به عبارت دیگر، همین طور که به صورت تدریجی مجموعه محتواهای خود را به آرامی تکمیل می کنیم تعداد مخاطبان ما هم با سرعتی کم رشد می کند.

داستان خرید یک مشتری: محتوایی جذاب و ارزنده

امروزه بسیاری از کارشناسان بازاریابی روی تهیه محتوا از داستان یک مشتری در راه نهایی کردن خرید تمرکز دارند. این گونه محتوایی بسیار جذاب است. مشکل اینجاست که اکثر ما محتوای اختصاصی خود را تهیه نمی کنیم.

محتوایی برای مخاطب جذاب است که به طور اختصاصی از بیزینس خودمان تهیه شده باشد. تهیه محتوا از تک تک مراحل خرید می تواند برای مخاطب بسیار هیجان انگیز و مفید باشد.

ما باید محتوایی اختصاصی تهیه کنیم که در هر مرحله از تصمیم سازی برای خرید بتواند به مشتری بالقوه کمک کند. محتوایی که مخصوص همان مرحله از داستان خرید باشد.

85 درصد مشتریان بالقوه وقت زیادی ندارند. این مشتریان به راه حل هایی که آنها را در راه تصمیم سازی برای خرید راهنمایی می‌کند، اعتماد دارند. آنها وقت یا انرژی لازم را ندارند که خودشان برای خرید تصمیم بگیرند.

اگر ما محتوای قابل اطمینانی تولید کنیم، که بتواند به مشتری بالقوه توانایی ارزیابی و مقایسه بدهد، زودتر به تصمیم نهایی خرید می‌رسد.

پس به طور خلاصه یکی از جذاب ترین محتواها پرداختن به داستان خرید و تصمیم سازی خرید یک مشتری است. ما باید برای هر مرحله از این راه، محتوایی اختصاصی و قابل اعتماد داشته باشیم. بیشتر کسب و کارها تمرکز بیش از حدی روی نقطه پایانی قیف فروش دارند. به همین دلیل از توجه به قدرت فراوان محتوا در جذب مشتریان تازه از ابتدا تا انتهای این راه، غافل می شوند.

چکیده

در این مقاله با توضیح این که بازاریابی محتوا چیست، بحث آغاز شد. گفتیم بازاریابی محتوا روندی است که طی آن محتوای ارزشمند مطابق علاقه مخاطب و برای همراه کردن او با ما تولید می شود.

با بازاریابی محتوا می توان در رشته یا بیزینس خود به رهبر ذهن های مشتریان تبدیل شد و تفکرات و سلیقه آنها را مطابق خواست خود تا حدودی دستخوش تغییر کرد.

از دیگر مزایای بازاریابی محتوا ارزانی آن نسبت به سایر استراتژی های مرسوم در دیجیتال مارکتینگ است.

عیب بزرگ بازاریابی محتوا در زمان بر بودن است. تولید محتوای ارزنده که مخاطب را به خود جذب کند، ممکن است زمان زیادی طول بکشد و به همین ترتیب روند جذب مخاطب به کندی پیش برود.

گفتیم محتوای سرگرم کننده به تحکیم پیوند مشتری با ما می انجامد. یکی از ارزنده ترین محتواها چیزی است که بتواند به مشتری به صورت اختصاصی در هر مرحله از روند تصمیم سازی خرید کمک نماید.

بدون دیدگاه

دیدگاهتان را بنویسید

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد.

صفحه اصلیآکادمیتماسواتساپ