مزیت رقابتی چیست و چگونه با آن رقبا را شکست دهیم؟

رقابت رشد گیاه

وقتی محصول یا خدمتی که یک کسب و کار به مشتری ارائه می کند، مزایای بیشتری نسبت به رقبا داشته باشد، به آن مزیت رقابتی می گویند. این مزیت وقتی ایجاد می شود که مشتری به خاطر یک سری کارهایی که بهتر از رقبا انجام می دهید، از شما خرید نماید. مزیت رقابتی می تواند چگونگی ارسال و توزیع، ویژگی های جذاب کالا و خدمات، قیمت مناسب یا هر چیزی که مشتری را برای خرید به سمت کسب و کار شما هدایت کند باشد. بنابراین بخش های مختلف کسب و کار به طور جداگانه می توانند دارای مزیت رقابتی باشند. به موارد زیر توجه نمایید:

 استفاده از فناوری جدید
 نوآوری و خلاقیت
 نحوه فروش
 چگونگی توزیع کالا و خدمات
 ارتباط با مشتری
 استراتژی قیمت گذاری
 کیفیت محصول

مزیت رقابتی

برای درک بهتر موضوع شاید بتوانید به فروشگاه های همواره تخفیف فکر کنید یا یک فروشگاه اینترنتی با رابط کاربری جذاب را در نظر بگیرید یا حتی به رستورانی که غذاهای با کیفیت ارائه می کند بیندیشید.

مزیت رقابتی پایدار

هنگامی یک کسب و کار دارای مزیت پایدار است که رقبا به آسانی قادر به کپی برداری از او نباشند. به عنوان مثال با اینکه محصولات شرکت اپل از محصولات مشابه شرکت های دیگر گران تر است اما دارای مزایایی است که بسیاری از مردم دنیا در هنگام عرضه محصولات جدید، جلوی فروشگاه هایش صف می کشند. مزیت رقابتی پایدار وقتی اتفاق می افتد که با گذشت زمان، وفاداری مشتریان از بین نرود و همچنان شما را انتخاب کنند.

چرا مزیت رقابتی مهم است؟

برای اینکه در کورس رقابت بازار باقی بمانید و از بازار سهمی داشته باشید، لازم است که به مشتری مزایای رقابتی ارائه دهید. یک شرکت را در نظر بگیرید که تازه شروع به فعالیت کرده و می خواهد محصول خود را به بازار عرضه نماید. این محصول منحصر به فرد نیست و کسب و کارهای رقیب مشابه آن را تولید می کنند و مصرف کنندگان، محصولات آن ها را می خرند. برای اینکه شرکت تازه تاسیس بتواند سهمی از بازار داشته باشد لازم است تا در در نحوه خرید مصرف کنندگان تغییر ایجاد نماید و آن ها را به سمت محصول خود هدایت کند.

در ابتدا باید محصولی که تولید می نماید، تمام خصوصیات محصول رقبا را در خود داشته باشد تا نیاز مشتری تامین گردد. تا اینجای کار، مشتری به خاطر اعتمادی که به محصول رقبا دارد، هنوز هم محصول شرکت تازه تاسیس را نمی خرد. کاری که این شرکت باید انجام دهد این است که یک پیشنهاد جالب و جذاب از یک تجربه جدید به مصرف کنندگان ارائه کند.

مزیت رقابتی

چگونه رقبا را شکست دهیم؟

ممکن است با خود بگویید در دنیای مدرن و پیشرفته امروزی که هر روز شاهد نوآوری های مختلف هستیم، دیگر امکان ارائه یک کالا یا خدمات متفاوت و منحصر بفرد وجود ندارد، اما اینگونه که فکر می کنید نیست. با یافتن نقاط ضعف رقبا، آگاهی از خواسته مشتریان و همچنین افزایش دانش و توانمندی خود می توانید مزیت رقابتی ایجاد نمایید. در ادامه درباره این سه عامل بیشتر توضیح می دهیم.

یافتن نقاط ضعف رقبا

با دقت کسب و کارهایی که محصولات مشابه شما را تولید می کنند، زیر نظر داشته باشید. در فعالیت هایشان چه نقاط ضعف و قوتی دارند. در چه زمینه ای می توانید بهتر از آن ها عمل کنید؟ به خوبی در مورد بازاریابی، توزیع، خدمات، قیمت گذاری و محصولاتی که عرضه می نمایند فکر کنید. چه نکات مثبتی در آن ها می بینید؟ آیا نقاط ضعف شان به سادگی رفع می شود؟ آیا امکان طراحی و تولید محصولات خلاقانه تر برای شما وجود دارد؟ آیا می توانید محصولی مشابه رقبا با قیمت کمتر تولید کنید؟ اگر میخواهید در مورد مزیت های رقابتی در روش قیمت گذاری بیشتر بدانیدکارافرینت یک مقاله کامل در این باره برای شما نوشته است. یا اینکه در خدمات پس از فروش قدرتمند تر عمل نمایید؟

به بیان ساده و روشن، شما باید نقاط ضعف رقبا را پیدا کنید و در آن نقاط از آن ها بهتر عمل نمایید و قوی تر باشید. با خلاقیتی که به خرج می دهید یک گام جلوتر از آن ها بردارید. به عنوان مثال اگر قصد راه اندازی یک غذای بیرون بر دارید، نباید منوی رقبا را عینا کپی کنید بلکه لازم است غذاهای جدید به منوی خود اضافه نمایید و غذاهای روتین را نیز با کیفیت بهتر یا قیمت مناسب تر ارائه دهید.

مزیت رقابتی

شناسایی خواسته مشتری

برای ایجاد مزیت رقابتی، یافتن نقاط ضعف رقبا کافی نیست زیرا این مشتری است که در نهایت تصمیم می گیرد از چه کسب و کاری خرید کند یا از خدمات چه شرکتی استفاده نماید. بنابراین در نظر گرفتن ارزشی که محصول یا خدمت شما برای مشتری ایجاد می کند مهم است. از خود سوال کنید: دلیل اینکه مشتری از شرکت من خرید می کند چیست؟ پاسخ این سوال می تواند موجب شود تا از مزایای محصول یا خدمت خود آگاه شوید و بتوانید تمرکزتان را روی آن ها معطوف نمایید. هر چه ارزش مزایایی که برای مشتری ایجاد می کنید بیشتر باشد، فاصله با هدفی که می خواهید به آن برسید کمتر می گردد.

وقتی مشتری احساس کند ارزش محصولی که خریده یا خدمتی که دریافت کرده بیشتر از پولی است که بابت آن پرداخت نموده، مزیت رقابتی ایجاد شده است. شاید تنها با یک برخورد محترمانه یا ارائه خدمات پس از فروش واقعی بتوانید حس رضایت از خرید را در مشتری خود ایجاد کنید. بنابراین داشتن شناخت کافی از مشتریان و فراهم آوردن شرایطی برای تجربه بهتر می تواند موجب مزیت رقابتی شود.

افزایش دانش و توانمندی

برای ایجاد مزیت رقابتی گاهی لازم است تا دانش و توانایی های خود را ارتقا دهید، مخصوصا اگر به فکر تولید یک محصول جدید هستید که به سادگی نتوان از آن کپی برداری کرد. شرکت اپل بر مبنای همین دانش پیشرفته و استفاده از تکنولوژی های پیچیده است که توانسته در دنیا بی رقیب شود. برای برخورداری از مزیت رقابتی، دانش و توانایی های خود را ارزیابی کنید. چه نقاط قوتی دارید؟ روی آن ها تمرکز نمایید تا مزیت رقابتی برای تان ایجاد گردد. به عنوان مثال اگر تیم بازاریابی مبتکر و قدرتمندی دارید که قادر است محصول شما را به شکلی خلاقانه به مشتریان معرفی نماید، لازم است تا از این نقطه قوت استفاده نموده و برای فروش بیشتر محصولات خود بکار بگیرید.

بدون دیدگاه

دیدگاهتان را بنویسید

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد.

صفحه اصلیآکادمیتماسواتساپ