بیزینس پلن

شاید بسیاری از کسانی که خواندن این نوشتار را آغاز کرده اند می دانند بیزینس پلن چیست. دانستن این که بیزینس پلن چیست، یک طرف؛ بلد بودن این که یک بیزینس پلن خوب بنویسیم که به نتیجه مطلوب برسد، طرف دیگر.

شاید داستان گالیور را خوانده، یا انیمشین آن را دیده باشیم. کاپیتان لیچ را به یاد بیاوریم که کار و زندگی اش شده بود: گرفتن نقشه گنج از گالیور. گالیور یک بار نقشه گنج تقلبی را به کاپیتان لیچ داد. کاپیتان لیچ رفت و تا مدت ها پیدایش نشد.

بیزینس پلن مانند نقشه گنج است. اگر درست و خوب باشد، ما را به کامیابی می رساند و اگر غلط و نادرست باشد، با کاپیتان لیچ همسفر خواهیم شد!

بیزینس پلن چیست؟

یک متن حاوی اطلاعات دقیق و ریز که اهداف کسب و کار ما در آن درج شده و استراتژی های رسیدن به آن اهداف مشخص شده است، بیزینس پلن نامیده می شود. بیزینس پلن باید به حدی کامل و قابل فهم باشد، که یک فرد غریبه با خواندن آن، بتواند:

 • به طور کامل بیزینس ما را درک کند
 • شیوه مدیریت و کارکرد بیزینس ما را بفهمد
 • فهم دقیقی از راه های کنونی برای نیل به اهداف تجاری بیزینس پیدا کند

برای این که بیزینس پلن خود را به خوبی طراحی کنید لازم است در ابتدا با روش طراحی یک بیزینس مدل اشنا شوید.

اهمیت بیزینس پلن در چیست؟

تعداد کسانی که بیزینس پلن را دستکم می گیرند، زیاد است. با هم ببینیم چرا داشتن یک بیزینس پلن بی نقص نقش مهمی در سودآوری بیزینس ما دارد؟

در یک بزبینس پلن خوب، ما تحقیق می کنیم و موارد زیر را به درستی می نویسیم:

 • به طور شفاف ایده کسب و کار ما و خود بیزینس ما چیست
 • دقیقا هدف بیزینس ما چیست و برای رسیدن به آن اهداف، چه راه هایی را برگزیده ایم
 • باید با آینده نگری، فرصت ها و تهدیدهای بالقوه ای که در بازار هدف ما وجود دارد را ذکر کنیم
 • میزان انتظار خود از موفقیت این بیزینس در کوتاه مدت و بلند مدت چقدر است

در یک بیزینس پلن خوب، به طور معمول نقشه راه مشخصی برای بنا نهادن یا ادامه یک بیزینس موفق درج می شود. هر کسی که بخواهد مدیریت یک بیزینس را به دست بگیرد یا تمایل دارد در آن سرمایه گذاری کند، برای تصمیم گیری به اطلاعات بیزینس پلن نیاز دارند.

مزایای داشتن یک بیزینس پلن چیست؟

آیا مزایای داشتن بیزینس پلن به جذب سرمایه گذار و مدیریت بیزینس به سوی موفق محدود می شود؟

پاسخ این سوال منفی است. هر کسی که صاحب یک کسب و کار است با نوشتن بیزینس پلن، برای ادامه حیات بیزینس خود یک تمرین جدی انجام می دهد. نوشتن بیزینس پلن برای صاحبان کسب و کار مانند مانور نظامی است برای نیروهای مسلح.

کسی که بیزینس پلن می نویسد به چشم خود می بیند و درک می کند که:

 • آیا هنوز ایده تجاری او عملیاتی هست؟
 • آیا مدل کسب و کاری که برگزیده با اهداف او تناسب دارد؟
 • چه موانعی ممکن است در آینده سد راه بیزینس شود؟
 • چگونه می توان از هم اکنون برای آن مشکلات، چاره اندیشی کرد؟

تقریبا موفق شدیم تا این جای مقاله جوابِ «بیزینس پلن چیست» را بدهیم. همچنین با اهمیت داشتن یک بیزینس پلن مستحکم و استوار آشنا شدیم. سوالی که اکنون در ذهن ماست: نوشتن بیزینس پلن را از کجا آغاز کنیم؟

شاید خوب باشد برای پاسخ دادن این سوال، ابتدا از خودمان بپرسیم: بیزینس پلن را برای چه کسی می نویسیم؟

مخاطبان بیزینس پلن

مثل هر متن دیگری، اگر مخاطبان خود را بشناسیم، می توانیم بیزینس پلن بهتری بنویسیم.

در واقع، بیزینس پلن خوب حاوی اطلاعات درست برای افراد مناسب است. دقیقاً معنی این جمله چیست؟ معنی آن این است که شاید مجبور باشیم برای یک بیزینس واحد، چند بیزینس پلن بنویسیم. بنابراین، ابتدا ببینیم برای چه کسانی بیزینس پلن می نویسیم تا بتوانیم اطلاعات مناسب آنها را در پلن بگنجانیم.

اکنون که مخاطبان بیزینس پلن را شناختیم، ببینیم از دادن بیزینس پلن به آنها چه توقعی داریم؟ آنها قرار است با بررسی بیزینس پلن چه کاری برای پیشبرد کسب و کار ما انجام دهند؟ این یکی از ظریف ترین و در عین حال، مهم ترین نکات هنگام نوشتن بیزینس پلن است.

شاید بهتر باشد در اواسط نوشتن یک بیزینس پلن، آن را تا همان جا مرور کنیم و از خودمان بپرسیم: آیا مخاطبان ما آن را متوجه می شوند؟ آیا پاسخ سوالات آنها در بیزینس پلن آمده است؟ اگر تا همان جا، بیزینس پلن خوبی تهیه نکرده ایم دست نگه داریم و در نگارش آن تجدید نظر کنیم.

ما در ادامه این مطلب، به این موضوع خواهیم پرداخت که برای هر گروه از مخاطبان احتمالی، نکات مهم در بیزینس پلن چیست؟ بر اساس این که در ذهن هر یک از مخاطبان بیزینس پلن ما چه می گذرد، ما می توانیم اطلاعاتی را در پلن قرار دهیم که ما را به هدف برساند.

برای سرمایه گذاران فرشته

یکی از مهم ترین گروه مخاطبان به ویژه برای استارتاپ ها، سرمایه گذاران فرشته (angel investors) هستند. هنگام نوشتن این بیزینس پلن باید در ذهن داشته باشیم که هدف ما جذب سرمایه برای کسب و کارمان است. بنابراین تمرکز ما باید روی ریسک کم و بازدهی زیاد و/یا سریع کسب و کارمان باشد.

سرمایه گذاران فرشته افرادی هستند که ذهنیت آنها ارزش بالا یا سود زیاد در درازمدت است. آنها به طور معمول از خانواده یا موسسه مالی متمولی هستند. آنها در ازای پشتیبانی مالی از استارتاپ ها (کسب و کارهای نو) یا کسب و کارهای کوچک در آنها سهیم می شوند.

به طور کلی، سرمایه گذار فرشته دوست دارد بخش عمده ای از سرمایه خود را 5 تا 7 سال بعد دریافت کند. مهم ترین مزیت این سرمایه گذاران ریسک پذیری بالای آنها نسبت به بانک هاست. مزیت دیگر این است که آنها با ما شریک می شوند و در سود و زیان همراه ما خواهند بود.

طبیعی است که سرمایه گذار فرشته به اندازه سهم خود در شرکت، در مدیریت شرکت رای خواهد داشت. بنابراین در صورت پیوستن به هر بیزینس ممکن است تغییراتی را در شیوه مدیریت و کار شرکت اعمال نمایند.

بیزینس پلن برای مدیرعامل

در این مورد بیزینس پلن را برای کسب و کار خودمان می نویسیم. بیزینس پلن در این موارد، روی موارد مختلفی از جنبه های کاری تمرکز دارد:

 • نیروی انسانی
 • بخش های مختلف به تفکیک
 • ساختار سازمانی
 • اهداف مدیریتی
 • سایر اهداف بیزینس فراتر از اهداف مالی

فراهم کردن یک بیزینس پلن برای استفاده داخلی بسیار اهمیت زیادی دارد. بیزینس پلن خوب کمک می کند، همچنان تمرکز خود را روی اهداف کسب و کار نگه داریم. بدین ترتیب می توانیم روش های انجام بیزینس را تقویت و بهینه سازی کنیم. به طور معمول، با پایان یافتن تدوین بیزینس پلن داخلی، نگارش پلن های داخلی با جزییات بیشتر آغاز می شود.

بیزینس پلن برای بانک

گاهی لازم است برای قانع کردن یک بانک یا موسسه مالی برای پرداخت وام، به آنها بیزینس پلن ارائه دهیم. بانک ها با ایده های نوآورانه و ذهنیت های بلندپروازانه هیچ میانه خوبی ندارند.

بانکی ها در بررسی بیزینس پلن دیگران به طور معمول بسیار زیاد جدی و دقیق هستند. به عبارت دیگر، آنها به نوآوری و شگفت آور بودن طرح ها اصلا توجه نمی کنند. آنها به طور مستقیم سراغ بخش مسائل مالی می روند. آنها می خواهند بدانند پولی که سرمایه گذاری می شود، طی چه مدتی برمی گردد. برای آنها فقط مهم است که طرح به لحاظ مالی قابل اجرا باشد.

حتما می دانید الآن چه جمله ای را می خوانیم. درست است! در بیزینس پلن برای بانک ها باید همه توجه و تمرکز خود را روی بخش مالی آن بگذاریم. گزارش های دقیق جریان نقدینگی و ترازنامه هایی که با هم همخوانی دارند، برای بانک ها بسیار مهم است.

در بانک روی واقع گرایانه بودن گردش نقدینگی بسیار تمرکز می کنند بنابراین در نوشتن این بخش بسیار دقیق عمل کنیم.

برای مدیران شرکت

بیزینس پلن برای مدیران حکم یک یادآوری را دارد. آنها در شرایط در حال تغییر بازار، دوباره به بیزینس پلن بر می گردند و اهداف مندرج در آن را مبنای تصمیم های خود قرار می دهند.

در بیزینس پلنی که برای مدیران آماده می کنیم، ماموریت و چشم انداز بیزینس باید مفصل تر باشد. وضعیت فعلی بازار یا صنعت و فاکتورهای اقتصادی و شرایط صنعتی دخیل در آنها برای مدیران جذابیت بیشتری دارد.

همان گونه که تا به حال متوجه شده ایم، چگونگی نوشتن بیزینس پلنی که برای استفاده داخلی نوشته می شود با بیزینس پلنی که برای دیگران در خارج از شرکت نوشته می شود، تفاوت دارد. اگرچه اطلاعات داخل آنها شاید فرقی با هم نداشته باشد، اما تمرکز روی اطلاعات موردنیاز برای هر گروه خاص و جزییات متفاوت در این دو گروه چشمگیر است.

در نتیجه، نباید بیزنس پلن داخلی را به افراد بیرون از کسب و کار داد و بهتر است حالت برعکس هم انجام نشود. ذهن هر کدام از این گروه ها دنبال اطلاعات متفاوتی است و وظیفه ما هنگام نوشتن یا ارائه بیزینس پلن این است که روی مسادل مورد علاقه آنها تمرکز داشته باشیم.

در آینده درباره نکات مهم در نوشتن بیزینس پلن برای سایر گروه ها و ساختار مناسب یک بیزینس پلن بی نقص بیشتر صحبت خواهیم کرد.

چکیده

در جواب به سوال بیزینس پلن چیست، دیدیم که یک متن کامل حاوی ایده، اهداف و روش رسیدن به اهداف بیزینس را بیزینس پلن می نامند. بیزینس پلن نقشه راه بیزینس برای مدیران و افراد داخل کسب و کار تلقی می شود.

یکی از بهترین راه ها برای جذب سرمایه به کسب و کارمان هم ارائه یک بیزینس پلن قوی و محکم است. در یک بیزینس پلن خوب، چگونگی عملیاتی کردن بیزینس، کلیات وضعیت مالی، موانع کنونی یا آینده در راه رسیدن به اهداف، و راه حل های آنها تدوین می شود.

بیزینس پلن بی تقص چیست؟ ابتدا باید ببینیم مخاطب بیزینس پلن کیست. اگر بیزینس پلن را برای سرمایه گذار فرشته می نویسیم، باید چگونگی برگشت سرمایه طرف 5 تا 7 سال آینده مورد توجه قرار گیرد. اگر آن را برای وام گرفتن از بانک می نویسیم باید بیشتر روی ترازنامه ها و گزارش گردش نقدینگی تمرکز کنیم.

نوشتن بیزینس پلن برای مدیران داخلی شرکت مانند یک مرجع در روزهای سخت بازار عمل می کند. بیشتر باید روی ماموریت، چشم انداز و شرایط کنونی اقتصادی یا صنعت خودمان تمرکز نماییم.

در آینده با توضیحات بیشتری درباره خصوصیات بیزینس پلن برای مخاطبان خاص و ساختار یک بیزینس پلن خوب با شما خواهیم بود.

بدون دیدگاه

دیدگاهتان را بنویسید

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد.

صفحه اصلیآکادمیتماسواتساپ