چگونگی مدیریت زمان از صفر تا صد !

چگونگی مدیریت زمان

چگونگی مدیریت زمان یکی از مهمترین ضرورتهای زندگیست . قطعا جمله کلیشه زمان طلاست را شنیده اید ! زمان مهم ترین دارایی است ما انسان هاست پس میتوانیم ولخرج باشیم و هم میتوانیم هوشمندانه از آن استفاده کنیم .

همه می‌دانیم که ضعف در برنامه ریزی و مدیریت زمان، می‌تواند مشکلات فراوانی را برای ما ایجاد کند؛ البته گاهی هم به اشتباه، چالش‌ها و مسائل دیگر خود را به ضعف در مدیریت زمان نسبت می‌دهیم.

چگونگی مدیریت زمان به خودی خود، هدف نیست. بلکه یک ابزار است. هدف اصلی این است که کار هایمان را بتوانیم با صرف کمترین انرژی و در مناسب‌ترین زمان به پایان برسانیم.

زیاد کار کردن و شلوغ بودن و زود به دفتر کار آمدن و دیر از محل کار رفتن،‌ برای بسیاری از ما به یک ارزش تبدیل شده است. یک جور فخرفروشی مدیریتی. مدیران هم با همین نگاه، کارمندی را کارمند خوب می‌دانند که زود بیاید و دیر برود. در حالی که کارمند و مدیر خوب، باید بتوانند در حالی که دیر می‌آیند و زود می‌روند، خروجی خود را افزایش دهند. ساعت کار، الزاماً پیش‌بینی کننده ی خوبی برای خروجی یک فرد نیست.

یکی از باارزش ترین دارایی های یک کارآفرین ، زمان است. وقتی که هر ثانیه اش برابر مقداری پول در آینده است اگر شیوه استفاده از آن را بداند. اما در دنیای امروزی مشغله کاری به شدت افزایش پیدا کرده و همین امر باعث شده اکثر متخصصان و کارآفرینان با مشکل کمبود وقت مواجه شوند، اما آیا واقعا چنین پدیده ای وجود دارد؟ خیر

در دنیا، اصطلاح کمبود وقت وجود دارد اما مشکل کمبود وقت وجود خارجی ندارد. تماما از درون انسان نشات میگرد؛ اگر شما شیوه صحیح مدیریت زمان را بدانید دیگر مشکل کمبود وقت نخواهید داشت بلکه زمانی را هم اضافه خواهید آورد.

مدیریت زمان چیست؟

مدیریت زمان یعنی استفاده ی درست و مفید از زمان در راه رسیدن به هدف هایمان

آیا نیاز اصلی ما مهارت چگونگی مدیریت زمان است یا کمبود زمان معضل ماست ؟

پیش از اینکه به فکر چگونگی مدیریت زمان و حل کردن مشکل کمبود زمان خود باشیم، باید تشخیص دهیم که چرا دچار کمبود زمان شده‌ایم. بیشتر اوقات به دلایل زیر دچار کمبود زمان می شویم:

رویاهای بزرگ و هدف گذاری غیرواقعی

برخی از ما به دلیل رویاهای بزرگی که در سر داریم، احساس می‌کنیم به کمبود زمان گرفتار شده‌ایم.

وقتی که تصمیم می‌گیریم به یک انسان بزرگ تبدیل شویم. وقتی به غول‌های صنعت و اقتصاد ایران و جهان فکر می کنیم. وقتی می‌خواهیم تاثیری ماندگار از خودمان در حوزه علم و دانش و فرهنگ و هنر به جا بگذاریم. یکی از اولین چیزهایی که به خاطر می‌آوریم محدودیت زمان است. خصوصاً اگر به سن خودمان فکر کنیم و احساس کنیم، تا این نقطه که هم اکنون آمده‌ایم، به اندازه‌ی کافی از عمر و وقت خودمان استفاده نکرده ایم.

ضعف در تفویض اختیار

کمبود زمان ممکن است ناشی از واگذار نکردن کارها به دیگران باشد. ما خیلی وقت‌ها در واگذار کردن کارها به دیگران، ضعیف عمل می‌کنیم. یا کارها را به شکل نامطلوبی به دیگران واگذار می‌کنیم که در نهایت با انجام ناقص و بد ان کار مجبور به دوباره کاری می‌شویم.

ناتوانی در تفویض اختیار و واگذاری نادرست و غیرحرفه‌ای کارها به دیگران، باعث می‌شود که در نهایت بسیاری از ما به این نتیجه برسیم که بهترین روش صرفه جویی در زمان، این است که کارها را خودمان انجام دهیم و از آنجا که به هر حال ، ظرفیت ما در انجام کارها محدود است، نهایتاً احساس می‌کنیم مدیریت زمان، آن کلید طلایی است که می‌تواند چنین مشکلی را برای ما حل کند.

کمال گرایی

کمال گرا‌ها کسانی هستند که برای هیچ کاری،‌ استاندارد ۹۰ یا ۹۵ از صد را نمی‌پذیرند. آنها استاندارد ۱۰۰ از ۱۰۰ را می‌خواهند. به همین دلیل هر کاری توسط آنها، بیش از زمان معمول طول می‌کشد. نامه‌ای که می‌تواند در پنج دقیقه نوشته شود، پنج بار مرور و ویرایش می‌شود و پس از سی دقیقه، با نارضایتی ارسال می‌شود.

جمله ی معروف افراد کامل گرا این است:من یا کاری نمی کنم یا آن را به بهترین وجه ممکن انجام می دهم.

طبیعی است که در این شرایط، ممکن است من و شما احساس کنیم که مشکل اصلی ما در مدیریت زمان است و اگر چگونگی مدیریت زمان را یاد بگیریم ، بدون کمبود وقت، می‌توانیم کارها را با همان سطحی از استاندارد که مد نظرمان است انجام دهیم.

اهمال کاری

اهمال کاری (به تعویق انداختن) یعنی این که به جای انجام دادن کارهای درست و با اولویت بالا ، کارهایی را انجام دهیم که برای ما لذت بخش تر و آسان تر هستند.

گاهی اوقات، مشکل ما واقعاً کمبود زمان و مدیریت زمان نیست بلکه عقب انداختن کارها به زمان دیگر است. میتوانم امروز دیزاین جدید سایتم را انجام دهم، اما ترجیح میدهم تا حد امکان آن را عقب بیندازم.

کسانی که معتقدند مشکل مدیریت زمان دارند، عموماً مشکلشان در چگونگی مدیریت زمان نیست، بلکه در اهمال کار بودن است و اینکه نمی‌توانند در لحظه‌ی مناسب خودشان را برای انجام کار،‌ برانگیزانند و آن را به عقب می‌اندازند. در طول زمان، این مشکل به تعویق انداختن، خود را با نامی دیگر، یعنی «نیاز به مهارت مدیریت زمان» نشان می‌دهد.

ضعف در هنر نه گفتن

شاید شما هم از جمله کسانی باشید که نمی‌توانند به سادگی به دیگران «نه» بگویند. به همین دلیل، قسمت عمده‌ای از وقت خود را صرف انجام کارهایی می‌کنند که به دلیل خجالت یا رودربایستی یا دلایل مشابه، پذیرفته‌اند. در چنین شرایطی، تلاش برای بهبود مهارت مدیریت زمان، به معنای بهبود توانایی‌های ما نیست. بلکه گویی می‌خواهیم ظرفیت بارکشی خودمان را افزایش دهیم تا دیگران بتوانند با دردسر کمتری بار بیشتری را بر شانه‌های ما تحمیل کنند.

برای درست مدیریت کردن زمان خود باید به بسیاری از پیشنهاد هایی که در طول روز دریافت می کنیم “نه” بگوییم تا بتوانیم کارهای مهم و درست را با تمرکز انجام دهیم.

بیاید با هم تمرین کنیم و ظرف یکماه آینده به هر پیشنهاد و درخواستی که کمتر از 50 درصد برای ما اهمیت دارد ، با ابراز تاسف و پوزش ، قاطعانه نه بگوییم!

ضعف در مهارت تصمیم گیری و اولویت بندی

گاهی اوقات، ممکن است احساس کنیم که حجم کارها زیاد است  و نمی‌دانیم که بهتر است کدام را به نفع کدام کنار بگذاریم یا کدام را در اولویت قرار دهیم. من می‌خواهم درس بخوانم و بهترین معدل را در پایان دوره کارشناسی بگیرم. دغدغه‌ی کنکور ارشد را هم دارم و می‌بینم فرصت کافی برای آن ندارم. شنیده‌ام که پس از دوران دانشجویی فرصت مطالعه خیلی کمتر است و دلم می‌خواهد از همین دوران برای یادگیری و توسعه دانش خودم هم استفاده کنم. از طرفی برای تامین هزینه‌ی تحصیل و همینطور کسب تجربه، کار هم می‌کنم یا می‌خواهم بکنم. احساس می‌کنم همه اینها هم در یک اولویت هستند و مهم هستند یا اگر اولویت‌های آنها با هم فرق دارد، دانش یا شجاعت این اولویت بندی را ندارم. امیدوارم از طریق یادگیری چگونگی مدیریت زمان، فضایی ایجاد کنم که به همه‌ی خواسته‌های خودم برسم.

شبیه همین ماجرا هم برای مدیری پیش می‌آید که هم می‌خواهد جلسات برون‌سازمانی را با دقت و کیفیت خوب برگزار کند. هم اصرار دارد که بازدیدهای منظم و دوره‌ای در داخل شرکت داشته باشد. هم علاقمند است برای همسر و فرزندانش وقت بگذارد و از سوی دیگر، از دانش و تکنولوژی روز هم عقب نماند و جالب تر در شرف تاسیس بیزنسی جدید هم هست.

در اصل وقت داشتنی نیست، وقت ساختنی است. اولویت‌بندی، مهارتی ضروری اما بسیار دشوار و چالش برانگیز است که در بسیاری از مواقع، ما را ترغیب می‌کند که با استفاده از مدیریت زمان و مهارت‌های مشابه، ظرفیت و توانمندی خود را افزایش داده و صورت مسئله را پاک کنیم. به عبارتی، بسیاری از ما فوبیای تصمیم گیری داریم و از کنار گذاشتن گزینه‌ها می‌ترسیم. درست مانند کسی که می‌خواهد با صد هزار تومان بودجه، یکی از دو اسباب بازی شصت هزار تومانی و پنجاه هزار تومانی را انتخاب کند و چنان در انتخاب دچار تردید می‌شود که تصمیم می‌گیرد ده هزار تومان قرض بگیرد و هر دو گزینه را انتخاب کند!

نداشتن هنر اولویت بندی یکی از قاتل های مهم در مدیریت زمان است، اگر شما در کار و زندگی خود در حال پیشرفت هستید، خیالتان را راحت کنم که روزی نمی رسد که شما وقت اضافه برای انجام دادن تمام کارهایتان داشته باشید، در حقیقت:

همیشه به تعداد کتاب هایی که باید بخوانید اضافه می شود

همیشه به مهارت هایی که باید بیاموزید اضافه می شود

همیشه به جلساتی که باید بروید اضافه می شود

ما وقت کافی برای انجام تمام کارها را نداریم اما وقت کافی برای انجام دادن کارهای مهم را همیشه داریم.

وقتی ضعف در اولویت بندی کردن کارها با کامل گرایی ترکیب می شوند نتیجه ی فاجعه باری را به ارمغان می آورد.  حاصل این ترکیب شدن چیزی نیست جز مدت ها دست دست کردن و انجام ندادن کاری و زمان و عمر را بدون دستاوردی هدر دادن. لطفا جمله قبلی را دوباره بخوانید و بعد از آن برای بار سوم بخوانید.

در مدیریت زمان می گویند اگر همه ی کارهایی که می خواهید انجام بدهید مهم هستند، در واقع شما هیچ کار مهمی انجام نمی دهید.

به جمله های زیر دقت کنید:

اصلا وقت ندارم
دیگه وقت انجام این کارها رو ندارم
کاش یکی دیگه مثل خودم بود کارهام رو می سپردم بهش، من دیگه وقت نمی کنم این کارها رو انجام بدم

جملاتی آشنا هستند که ممکن است یک مدیر جوان یا یک دانشجو یا خانمی خانه دار آن ها را به زبان بیاورد.

لیست نوشتن برای مدیریت زمان

وقتی به چگونگی مدیریت زمان فکر می کنیم شاید شروع به نوشتن لیست کارها کنیم و در طول روز به ترتیب شروع به انجام دادن کارها کرد، این حالتی ایده آل است اما اغلب اگر در کاری باشید که تکرار در آن نقش کمی داشته باشد این مدل از مدیریت زمان برای شما جواب نمی دهد.

برای مثال:

مثلا اگر شما مدیر کسب کاری باشید ممکن است یک لیست از کارها مانند لیست زیر تهیه کرده باشید:

ساعت ۷ بیداری
ساعت ۷:۱۰ دقیقه خوردن صبحانه
ساعت ۷:۲۵ دقیقه ورزش سبک ، دوش گرفت
ساعت 8:30 حرکت به سمت محل کار
ساعت ۹ تماس های مهم گرفته شود
ساعت ۹:۳۰ امضا چک حقوق کارمندان
ساعت ۱۱:۰۰ قرار ملاقات با نماینده ی یک شرکت مهم در شرکت
ساعت 13:00 ناهار و نماز و استراحت
ساعت ۱۴:۰۰ راهی شدن به سمت کافه ویونا و قرار کاری با شریک تجاری
ساعت ۱۶:۰۰ حرکت به سمت خانه و شب با خانواده شام را به رستوران بروید و بعد از آن هم به شهربازی بروید
و…

اما ناگهان در طول روز برایتان موردی پیش می آید، مثلا کارمندی که همیشه تلفن ها را جواب می داد بنا به هر دلیلی نیامده و شما مجبور می شوید خودتان تلفن ها را جواب دهید و این زمان زیادی را از شما می گیرد و باعث می شود به کارهای دیگرتان نرسید. این اتفاقات باعث می شوند درصد این که بتوانیم از روی لیست زمانبندی شده ی دقیق کارهای خودمان را مدیریت کنیم بسیار مشکل شود.

خوب حالا برای مدیریت زمان باید چه کار کنیم؟

احتمالا شما هم مثل من چندین بار لیست هایی مانند لیست بالا را نوشته اید و در انجام دادن موارد لیست ناکام مانده اید، یکی از جالب ترین راه ها برای این که بتوانیم مدیریت زمان درست داشته باشیم این است که برای هر روزمان برنامه ریزی داشته باشیم و این برنامه ریزی باید به صورت زیر باشد:

من امروز باید:

 • دو تماس مهم با آرمان و سپهر بگیریم
 • باید اجاره دفتر را پرداخت کنم
 • حداقلا نیم ساعت مطالعه می کنم
 • حداقل 30 دقیقه ورزش می کنم

حالا من یک لیست دارم که شامل کارهای بالا است و باید کارهای بالا را در طول روز انجام دهم که ترتیب مشخصی ندارد اما باید انجام شود..

استفاده نکردن از ابزار های اندازه گیری زمان

سنجش مقدار زمانی که برای هر کاری صرف می کنیم به ما آگاهی می دهد تا بتوانیم تصمیمات بهتری بگیریم. با این کار می توانیم برای استفاده ی بهتر از آن تصمیم بگیریم و برنامه ریزی کنیم.

برای مثال اگر زمان استفاده از شبکه ی اجتماعی اینستاگرام و گشتن در اکسپلور آنرا بسنجیم که در طول روز چقدر زمان خودمان را در این شبکه اجتماعی می گذرانیم می توانیم تصمیمات بهتری بگیریم.

اگر می خواهیم زمان خودمان را به درستی مدیریت کنیم باید بدانیم که باید چه کارهایی را از لیست کارهایی که انجام می دهیم حذف کنیم.

باید آگاهی داشته باشیم که در طورل روز زمانمان را چگونه می گذرانیم؟ قسمت عمده ی زمان ما در کچا و برای انجام چه کارهایی مصرف می‌شود؟

برای این کار باید مدتی را به صورت آگاهانه به اندازه گیری زمان بپردازید، برای مثال باید یک دفترچه داشته باشید یا در نوت گوشی خود یک فایل را باز کنید و در مورد کارهایی که در طول روز انجام می دهیم ، میزان زمان آن بنویسیم.

شناسایی عادت ها در شبکه های اجتماعی:

برای این که بدانید روزانه چه مقدار از زمان خودتان را در شبکه های اجتماعی و برنامه ها و اپلیکیشین های مختلف می گذرانید می توان از نرم افزار های زیادی استفاده کرد که در این قسمت ما به معرفی اپلیکیشن ها و افزونه ای برای مدیریت زمان می پردازیم:

نرم افزار کوالیتی تایم QualityTime

اگر از گوشی یا تبلت های اندرویدی استفاده می کنید نرم افزار کوالیتی تایم یکی از نرم افزارهای عالی است که به شما اجازه می هد متوجه شوید رژیم استفاده ی شما از نرم افزار های گوشی تان چقدر است، این نرم افزار به صورت روزانه و هفتگی گزارش هایی را می دهد که می توانید متوجه شوید در طول روز:

چند دقیقه با یک نرم افزار کار کرده اید
بیشترین استفاده شما از کدام نرم افزار است
چند بار قفل گوشی خود را باز و بسته کرده اید و…

حتما برای یک هفته هم شده این نرم افزار را نصب کنید و به حتما از نتایجی که به دست می آورید شگفت زده می شوید.

نرم افزار مومنت Moment

اپ Moment فقط برای سیستم عامل iOS نوشته شده و با تحت‌نظر گرفتن میزان استفاده شما از تلفن همراه ، محدودیت‌های روزانه برایتان وضع می‌کند و اگر از این محدودیت‌ها عبور کنید اپ به شما هشدار می‌دهد. این اپلیکیشن هم می توانید کمک زیادی به شما کند.

افزونه ی کروم توگل Toggl

اگر بیشتر اوقات از لپ تاپ یا کامپیوتر شخصی استفاده می کنید و مرورگرتان هم کروم است، می توانید از افزونه ی  Toggl را نصب کنید  و از میزان زمانی که بر روی سایت های مختلف صرف می کنید مطلع شوید.

چگونگی مدیریت زمان و مهارت های که لازم دارید

شما به چند مهارت اساسی برای مدیریت زمان نیاز دارید، مانند:

 • برنامه ریزی
 • تمرکز
 • نظم
 • تشخیص اولویت ها
 • استفاده از تکنولوژی درست

1.چگونگی مدیریت زمان به روش برنامه ریزی درست

برنامه ریزی از جمله مهم ترین مهارت هایی است که برای استفاده ی درست از زمان و برای رسیدن به حداکثر کارایی و افزایش بازدهی به آن احتیاج داریم.برای این که برنامه ریزی درستی داشته باشیم باید برنامه ی ما دارای ویژگی هایی زیر باشد:

 • وضعیت موجود را بشناسیم: این که بدانیم کجای مسیر هستیم، ما را در راه موفقیت برنامه ریزمان بسیار هدایت می کند.
 • هدف های خود را معین کنیم: پس از شناخت وضعیت موجود در برنامه ریزی باید هدف گذاری درست انجام دهیم و سپس باید گام های رسیدن به آن هدف را تعیین کنیم.
 • شاخص هایی برای اندازه گیری در نظر بگیریم: باید سنجه هایی برای تعیین میزان موفقیت یا شکست برنامه ریزی هایمان داشته باشیم.
 • اقدام کنیم: بعد از شناخت وضعیت موجود و هدف گذاری و تعیین سنجه های موفقیت یا شکست، نوبت به اقدام در برنامه ریزی می رسد.
آیا این موارد در برنامه ریزی روزانه کاربرد دارد؟

بله، برای مثال شما می خواهید برای سال خود برنامه ریزی کنید که چطور می توانید در یک سال زبان انگلیسی خود را تقویت کنید.
ابتدا باید متوجه شوید که چه در چه سطحی از یادگیری زبان انگلیسی قرار دارید، چقدر بلد هستید؟
سپس هدف گذاری کنید که می خواهید در یک سال به چه سطحی از یادگیری برسید؟
حالا که هدف خودتان را تعیین کردید باید برای خودتان معیارهایی برای سنجش برنامه ریزی تان در نظر بگیرید مانند این که اگر تا ۶ ماه بعد از اجرای برنامه به برنامه ام پایبند نبودم و زمان کم داشتم، مثلا می توانم اضافه کاری های محل کارم را کم کنم و آن یکی دو ساعت را به تمرین و یادگیری زبان انگلیسی بپردازم.

سپس، کافی است اقدام کنید و قدم اول را بردارید.
یک برنامه ی کامل شده و انجام شده ی ضعیف، از صد برنامه ای که روی کاغذ هستند و اجرا نمی شوند ارزشمند تر است.

2. چگونگی مدیریت زمان به کمک تمرکز

تمرکز داشتن زمانی که مشغول انجام کاری هستیم بسیار به بالا رفتن کارایی و کیفیت کاری که انجام می دهیم کمک می کند و در مدیریت زمان ما هم بسیار تاثیر گذار است.

تمرکز داشتن در حین انجام کاری یعنی اینکه تمام عوامل حواس پرتی را برای مدت معینی از خودمان دور کنیم و مشغول انجام کار مورد نظر شویم.

برای مثال اگر من می خواهم با تمرکز کتابی را مطالعه کنم، در ذهنم این کلمات می گذرد: الان همه ی کارهایم را کنار می گذارم و مشغول مطالعه می شوم.
اصل تمرکز می گوید در هنگام مطالعه فقط  مطالعه کن تا مغز بتواند دقیقا بر یک موضوع متمرکز شود تا کارایی و بازدهی اش چند برابر شود.

اگر در هنگام مطالعه یک لیوان چای یا قهوه کنارتان می گذارید و مشغول مطالعه می شوید و هر از گاهی هم یک قلوپ چای یا قهوه می نوشید شما کار را با تمرکز انجام نمی دهید. برای بالا رفتن کارایی می توانید  میزان مشخصی بین ۱۵ الی ۶۰ دقیقه کار کنید و سپس کمی استراحت کنید.

یکی از بزرکترین قاتل های تمرکز ، گوشی موبایل شماست ! در طول روز هزاران بار نوتیفیکشن های مختلف گوشی شما را به صدا در می‌آورد و حتی اگر آنرا در حالت بیصدا قرار دهید صفحه اش روشن می‌شود و تمرکز شما را بهم میریزد پس همیشه در زمان متمرکز شدن برای انجام دادن کاری گوشی خود را خاموش یا دور از خود قرار دهید.

3. نظم و مدیریت زمان

بسیاری از عواملی که ما از آن به عنوان مدیریت زمان یاد می کنیم به داشتن نظم شخصی مرتبط می شوند. بسیاری از افراد به علت منظم نبودن هر روز زمانی را صرف پیدا کردن کلید ها و جوراب ها و مدارک مهم خود می کنند. این زمان ها ممکن است در طول یک روز کوتاه باشند اما وقتی این زمان کوتاه را در تک تک روزهایی که فرد زنده است و زندگی می کند ضرب می کنیم، متوجه می شویم  که عدد بزرگی به دست می آید. بهتر است برای کارهایمان یک نظم خاصی در نظر بگیریم و سیستم سازی کنیم. برای مثال:

یک کشو مخصوص اسناد و مدارک داشته باشیم
جای مشخصی برای آویزان کردن سوییچ انتخاب کنیم
جوراب های خودمان را در قسمت مشخصی قرار دهیم
جزوه ها ، نامه ها را در یک فایل یا کشو مشخص نگه داری کنیم
صفحه دسکتاپ خود را خلوت کنیم و فولدربندی منظمی داشته باشیم
و…

این موارد باعث می شوند در طول روز کمترین اتلاف زمان را داشته باشیم.

4.تشخیص اولویت ها

اولویت بندی درست در زندگی بسیار به ما کمک می کند، در اینباره کمی قبل تر هم توضیح دادیم ولی برای تاکید بیشتر ، این که از بین چندین کار و پروژه ای  که در طول روز داریم انتخاب کنیم کدام پروژه را انجام دهیم و کدام را انجام ندهیم.

نکته ای مهم برای اولیت بندی بهتر اینگونه است که برای استفاده درست از هنر اولویت بندی در مدیریت زمان باید به کارهایمان وزن بدهیم.
وزن دادن یعنی چه؟

وزن دادن یعنی بعد از این که لیست کارهایی که در طول روز باید انجام دهیم را مشخص کردیم باید به هر یک با توجه به اهدافمان وزن بدهیم و با توجه به آن عمل کنیم.

برای مثال : فردی هدفش این است که در طول ۶  ماه یک سایت حرفه ای برای کسب و کار خود بسازد ، برنامه ی روزانه ی او هم به این صورت است:

 • حداقل یک ساعت یادگیری متمرکز وردپرس و طراحی سایت
 • حداقل دو ساعت کار بروی سایت خود
 • 7 ساعت کار در شرکت
 • سینما رفتن
 • خرید لباس
 • ملاقات کردن دوستان خود
 • و….

حالا او باید به کارهایش وزن بدهد، یعنی این که وزن انجام کار یادگیری طراحی سایت برایش چقدر است؟

 روشن کردن اولویت ها و وزن دادن به کارهای روزانه باعث می شود که ما به راحتی بتوانیم منعطف عمل کنیم.

یادمان باشد تمام افراد دنیا ۲۴ ساعت زمان دارند، تفاوت در نوع استفاده از زمان و اولیت هاست که نتایج مختلفی را به بار می آورد

5.استفاده از تکنولوژی درست ابزاری قوی برای چگونگی مدیریت زمان

استفاده از تکنولوژی در مدیریت زمان بسیار موثر است و به افزایش کارایی کمک می کند. برای استفاده ی درست از زمان خودتان می توانید از نرم افزارهای زیر استفاده کنید:

۱-نرم افزار مدیریت زمان و عملکرد واندرلیست wunderlist
۲-نرم افزار مدیریت زمان و پروژه todoist
۳-نرم افزار مدیریت زمان و عملکرد ترلو trello
۴- نرم افزار مدیریت پرژه ی تسکولو
۵-نرم افزار یادداشت برداری وان نوت onenote

مدیریت زمان با ابزار های ساده:

البته همیشه قرار نیست برای مدیریت زمان از نرم افزار استفاده کنید، گاهی ممکن است کار با ابزارهای ساده تر برای شما کارآمدتر باشد.

شما میتوانید با همراه داشتن همیشه یک دفترچه یادداشت به مدیریت کارهای خود بپردازید، موردی که هنوز هم در شرکت های بزرگ کاربرد دارد.

کتاب های مهم در مورد چگونگی مدیریت زمان

وقتی صحبت از کتاب های مدیریت زمان می شود نمی توان از کنار اسم برایان تریسی به آسانی عبور کرد. برایان تریسی با نوشتن کتاب قدرت زمان و کتاب قورباغه را قورت بده به آموزش تکنیک های ناب و کاربردی برای مدیریت زمان پرداخته است.

کتاب قدرت زمان که با نام دیگر مدیریت زمان توسط استاد ژان بقوسیان هم به فارسی ترجمه شده است در ۱۲ فصل به بررسی مفهوم “انجام بیشترین کار در کمترین زمان ممکن” پرداخته است.

کتاب دیگر برایان تریسی به نام “قورباغه را قورت بده” که زمانی در ایران بسیار مشهور و پرطرفدار شد و هنوز جز پرفروشترین هاست. برایان ترسی در این کتاب به بررسی ۲۱ روش برای غلبه بر تنبلی و انجام بیشترین کار در کمترین زمان پرداخته است که اگر اصول آن رعایت شوند مورد کاربرد واقع خواهند شد.

کتاب سومی که در مورد مدیریت زمان به بحث پرداخته است کار عمیق نام دارد. کتاب  کار عمیق نوشته کال نیوپرت جزو پر فروش ترین کتاب های نیویورک تایمز است.
در این کتاب که در مورد کار عمیق و مزایای آن بحث شده است اگر میخواهید بازدهی بالایی داشته باشید از توانایی های ذهنی خودتان استفاده کنید، حتما مطالعه ی این کتاب را به شما پیشنهاد می کنم.

چند جمله مهم در مورد مدیریت زمان

چارلز داروین (طبیعت شناس و نظریه پرداز انگلیسی) : آنکه جرات دارد یک ساعت از وقتش را دهد ؛ هنوز ارزش زندگی اش را درگ نکرده .

افراد معمولی به فکر این هستند که چطور وقت شان را بگذرانند و افراد حرفه ای به فکر اینکه چطور از وقتشان استفاده کنند .

انضباطِ استفاده از وقتی که همه آنرا اسراف میکنند میتواند نقطه قوتی برای شما باشد.

1 دیدگاه

دیدگاهتان را بنویسید

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد.

صفحه اصلیآکادمیتماسواتساپ