شاید پاسخ ریتارگتینگ چیست (retargeting) برای کسانی که در زمینه بازاریابی آنلاین و دیجیتال، فعال هستند، آشنا باشد. وقتی در بار نخست توجه مخاطب را جلب می کنیم اما او خریدی از فروشگاه آنلاین ما انجام نمی دهد، چه حسی پیدا می کنیم؟ آیا درست است حس شکست داشته باشیم؟

فقط 4 درصد بازدیدکنندگان یک فروشگاه دیجیتال، خرید انجام می دهند. این آمار نشان می دهد چه تعداد زیادی از مخاطبان جذب وبسایت ما می شوند اما در بازدید نخست مورد هدف ما قرار نمی گیرند. تلاش دوباره و هدفگیری مجدد یک مخاطب که به موضوع علاقه نشان داده، روش تبلیغاتی مهمی است که با نام ریتارگتینگ در این نوشتار راجع به آن صحبت می کنیم.

ریتارگتینگ چیست؟

فرض بگیرید یک فرد، مثلا با نام خسرو، از لپتاپ خودش به وبسایت ما مراجعه و از صفحه محصولات بازدید می کند. او روی چهار محصول ما کلیک می کند، کمی در آن صفحات می ماند اما هیچ یک را به سبد خرید اضافه نمی کند.

مدتی بعد خسرو در موبایلش تبلیغ یکی از همان محصولات ما را همراه با چند محصول دیگر که او به آنها سر نزده، مشاهده می‌کند. خسرو با دیدن این تبلیغ خواه ناخواه به یاد برند ما می افتد. این بار دوباره به دیدن صفحه همان محصول می آید و خرید را انجام می دهد.

پس ریتارگتینگ چیست:

ریتارگتینگ یک استراتژی تبلغاتی در دیجیتال مارکتینگ است که مشتریان بالقوه را که قبلا به وبسایت ما سر زده اند، مخاطب خود می داند. در ریتارگتینگ، بیزینس ما تبلیغاتی را برای اطلاع رسانی دوباره به یک مشتری بالقوه در شبکه های اجتماعی یا وبسایت‌های دیگر (بجز وبسایت خودمان) قرار می دهد و به او یادآوری می کند دوباره به وبسایت ما بیاید و این بار خرید انجام دهد.

در واقع هدف بیشتر کمپین های ریتارگتینگ این است که خاطره قبلی را در مشتری بالقوه زنده کنند. این تبلیغات باید او را ترغیب کنند دوباره به وبسایت ما برگردد و کاری را که دفعه قبل انجام نداده، به پایان برساند: یعنی از ما خرید کند. به این کار «فراخوان عمل» یا در زبان انگلیسی Call To Action می گویند که با مخفف CTA هم نوشته می شود.

ریتارگتینگ چیست؟ ریتارگتینگ یک استراتژی تبلیغاتی و نوعی فراخوان عمل (CTA) برای مشتریانی است که ما را می شناسند اما از ما خرید نکرده‌اند.

چگونه ریتارگتینگ مشتری بالقوه را به خرید تشویق می کند؟

شاید خود ما هم قبلا ریتارگتینگ را تجربه کرده باشیم. ما به صفحه یک محصول در وبسایت خاصی سر زده ایم اما خرید انجام نداده‌ایم. اکنون هر از چند گاهی تبلیغات همان محصول را در وبسایت ها یا شبکه های اجتماعی می بینیم در حالی که قبلا از آن خبری نبود. این همان ریتارگتینگ یا هدفگیری مجدد است.

حالا می خواهیم با هم به پشت صحنه چنین تبلیغات ریتارگتینگ برویم که برای خودمان اتفاق افتاده است:

  • بیزینس مورد نظر یک اسنیپت از کدهای ردیابی را که به پیکسل ریتارگتینگ موسوم است در کدهای وبسایت خود قرار می دهد
  • هر بار ما به عنوان یک مشتری بالقوه از صفحه یکی از محصولات بازدید می کنیم، یک پیسکل محتوی این اطلاعات که کدام محصولات را دیده ایم دانلود می شود. بیزینس مورد نظر از قبل از یک شبکه تبلیغاتی استفاده می کرد. اطلاعات پیکسل هم اکنون به عنوان بخشی از اطلاعات پروفایل ما در آن شبکه تبلیغاتی ثبت شده است. کوکی (cookie) قرار گرفته روی مرورگر اینترنت ما هم به ردیابی صفحاتی که ما در اینترنت می بینیم، می پردازد.
  • فرض بگیرید پس از این مراحل ما یک اپلیکیشن ایمیل یا شبکه اجتماعی را باز می کنیم. یا به یک وبسایت دیگر با امکان تبلیغات هدفمند سر می‌زنیم. اگر این اپلیکیشن یا وبسایت در شبکه تبلیغاتی مربوطه عضویت داشته باشد، کوکی موجود در مرورگر اطلاعات را منتقل می کند. کوکی به شبکه می گوید که ما قبلا کدام صفحات از وبسایت بیزینس موردنظر را دیده ایم.
  • بنابراین شبکه تبلیغاتی بر اساس این که در استراتژی ریتارگتینگ بیزینس مورد نظر چه تبلیغی تعریف شده باشد، تبلیغ مورد نظر را به ما نشان می دهد. این تبلیغات ریتارگتینگ ممکن است تبلیغات عمومی بیزینس یا تبلیغات اختصاصی گروه خاصی از محصولات که ما دیده ایم را شامل شود.

نکته مهم

می دانیم الآن بعضی از شما خوانندگان عزیز، حس پلیسی تان گل کرده! شایان ذکر است بیزینس مورد نظر هرگز هویت شخصی ما را با جزییات تمام پیدا نمی کند. پیکسل ریتارگتینگ به جمع آوری اطلاعات درباره رفتار ما در صفحات اینترنت می‌پردازد. پس به بیزینس مربوطه این امکان را می دهد که با توجه به رفتار ما یک تجربه کاربری منحصر به فرد برای ما بیافریند.

مزایای ریتارگتینگ چیست؟

اکنون این پرسش در ذهن بسیاری از ما ایجاد شده که چرا ریتارگتینگ مهم است. چه فوایدی ریتارگتینگ را به عنوان یک استراتژی ارزشمند در بازاریابی آنلاین مطرح می کند. برخی از مزایای ریتارگتینگ را با هم می خوانیم.

یادآوری اطلاعات فراموش شده به مشتری بالقوه

ریتارگتینگ دوباره نام برند ما را جلوی چشم مشتری بالقوه ظاهر می کند. چه در ریتارگتینگ از تبلیغات عمومی بیزینس استفاده کنیم چه از تبلیغات اختصاصی یک گروه از محصولات، برند ما دیده می شود. بدین ترتیب دوباره ارزش های برند ما یا جذابیت یک کالا یا خدمات ما در خاطر مخاطب زنده می شود.

افزایش ویزیت دوباره از وبسایت

آمار نشان می‌دهد مشتری بالقوه که یک بار به وبسایت ما سر زده با دیدن تبلیغات ریتارگتینگ به وبسایت می‌آید. این اتفاق رخ می دهد حتی اگر در تبلیغات نامی از محصول مورد نظر او نیامده باشد. این امر برای ترافیک وبسایت یک مزیت خوب برشمرده می شود.

افزایش فروش و درآمد با ریتارگتینگ

هر بازدید مجدد یک مخاطب از وبسایت بیزینس ما احتمال خرید آنلاین از ما را افزایش می دهد. در واقع با ریتارگتینگ ما فرصت دوباره ای پیدا می کنیم که جنس خود را به مخاطب بفروشیم. این به معنی کسب درآمد بیشتر است.

غلبه بر رقبا

در مواردی که رقابت دو بیزینس به هم نزدیک است تبلیغات ریتارگتینگ می تواند نقطه تمایز بین دو رقیب باشد. استراتژی ریتارگتینگ به خوبی می تواند مشتری علاقمند را جذب کند. ریتارگتینگ می تواند مشتری که یک بار به وبسایت ما سر زده را از رقیب دور نگه دارد.

خلاصه

در این مقاله له این پرسش پاسخ دادیم که ریتارگتینگ چیست. جذب دوباره مشتری بالقوه که یک بار علاقه خود را به محصولات ما نشان داده، استراتژی ریتارگتینگ نام دارد. افزایش ترافیک سایت، ازدیاد درآمد و فروش و سهولت غلبه بر رقیبان تجاری از مزایای آن است.

1 دیدگاه

دیدگاهتان را بنویسید

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد.

صفحه اصلیآکادمیتماسواتساپ