گاو بنفش چیست

وسط این همه تیترهای سنگین و موقر بازاریابی شاید عنوان «گاو بنفش چیست» کمی عجیب به نظر برسد. بازاریابی دیجیتال را رها کنیم! بیایید خودمان را در یکی از دره های سرسبز در نظر بگیریم. گاوها در حال چرا هستند.

مدتی به آنها نگاه می کنیم. هوا ابری است اما آفتاب از یک شکاف روی پنج گاو افتاده است. نظرمان به آنها جلب می شود ولی آنها هم حوصله مان را سر برده اند. چقدر گاوها کسل کننده هستند، همه یک رنگ، همه یک شکل. اگر یک گاو بنفش در میان همه این گاوها باشد، آیا بیشتر از دیگران جلب توجه نمی کند؟ آیا گاو بنفش بهتر از گاوهای دیگر دیده نمی شود؟

جهان پر از چیزهای یکنواخت است که حوصله ما را سر می برند. پر است از هزاران رقیب و به همین دلیل کسی به تبلیغات ما برای فروش توجه نمی کند. کافی است نوع کسب و کار خودمان را در گوگل تایپ کنیم و ببینیم چند گروه در حال انجام همین کار ما هستند.

جایگاه محصول: نام قدیمی گاو بنفش چیست؟

پس واضح است که ما برای موفقیت به «متفاوت بودن» نیاز داریم. گاو بنفش چیست یک عنوان رنگی و پر زرق و برق برای همان کار قدیمی در بازاریابی است: چگونه جایگاه مناسبی برای محصول خود بیابیم؟ چرا؟ یادمان باشد،به طور کلی یک چیزی که با بقیه متفاوت است ارزش توجه کردن و صحبت کردن دارد.

جایگاه محصول (product positioning) همان فضایی است که محصول ما در ذهن مشتری به خودش اختصاص می دهد. اصلا مهم نیست چه کسب و کار ما چیست. هر کاری که انجام می دهیم با پرسش گاو بنفش چیست مرتبط است. کسب و کار ما هر چه باشد، مثلا دوره های آموزشی بازاریابی دیجیتال، باز هم مشتریان و مخاطبان ما، برای آن، جایگاه خاصی در ذهن خود ایجاد می کنند.

کسب و کارهای گوناگون خواسته یا ناخواسته در جایگاه محصول خود در ذهن مشتری موثر هستند. با وجود این، ممکن است جایی که بیزینس ما در ذهن مشتری دارد، جای دلخواه ما نباشد. شاید هم کسب و کار ما به عنوان یکی از ده ها گاو قهوه ای در ذهن مشتری نقش بسته باشد.

آیا آماده هستیم به یک گاو بنفش تبدیل شویم؟ پس ادامه این مقاله را بخوانیم.

شناسایی انواع جایگاه موجود در بازار هدف

اکنون که پاسخ گاو بنفش چیست را می دانیم، باید مراحل جایگاه یابی محصول خود را یاد بگیریم. نخستین کار این است که به طور کلی ببینیم در بازار چه جایگاه هایی برای خدمات یا محصول ما وجود دارد. برای این کار نباید به خودمان و محصول مان نگاه کنیم. بیشتر باید به نیازهای مشتریان گوش دهیم. باید دید مخاطبان از ما چه توقعی دارند.

حتی برای این کار می توان تحقیقات بازار انجام داد. گروه هدفی انتخاب کرد و با یک پرسشنامه اطلاعات بیشتری از آنها به دست آورد. اما روش ساده تر هم وجود دارد. باید دید مخاطبان از قبل چه تقسیم بندی در بازار انجام داده اند. از دید آن کسب و کارهای موجود چه جایگاه هایی را به خود اختصاص داده اند.

برای این کار باید با جدیت به صحبت هر روزه کارکنان خود، نیورهای فروش، گروه های موجود در فضای دیجیتال، مشتریان و حتی رقبا گوش بدهیم. اطلاعات کلی بازار هم می تواند برای ما مفید باشد.

مثال برای آغاز تبدیل شدن به گاو بنفش

اجازه بدهید با یک مثال ادامه بدهیم. فرض کنید همین کار را برای دوره های آموزشی اینترنتی بخواهیم انجام دهیم. فهرستی از نیازها و خواسته های کسانی که می خواهند از این دوره ها استفاده کنند، آماده می کنیم:

 • اطلاع از محتویات و جزییات دوره،
 • آگاهی از تجارب و زمینه تحصیلی اساتید،
 • دیدن یک نمونه از کلاس ها یا برشی از آنها،
 • ترجیح کلاس آفلاین به آنلاین،
 • امکان پرسیدن پرسش ها حتی در کلاس آفلاین و دریافت جواب بموقع
 • مناسب بودن به لحاظ هزینه
 • جذاب بودن به لحاظ بصری
 • کیفیت مناسب صدا و تصویر در ویدیوی آموزشی
 • ایجاد شبکه افراد علاقمند به مبحث بازاریابی برای گفتگوهای حرفه ای حتی در آینده

همین فهرست ساده و کوتاه نیازهای مخاطبان کلاس های آموزشی اینترنتی نشان می دهد که چه جایگاه هایی برای محصولات این کسب و کار وجود دارد. مشخص است که برخی از نیازها، مهم و اصلی محسوب می شوند و همه باید داشته باشند. در حالی که برخی نیازها می توانند متمایزکننده باشند.

اصل اول برای یافتن جایگاه مناسب محصول خودمان، این است که به درستی جایگاه های متفاوت موجود در ذهن مشتریان را بشناسیم. به نظر می رسد به اندازه کافی روی این موضوع تاکید کردیم.

گاو بنفش چیست؟ قرار است کسب و کار ما در جایگاه گاو بنفش باشد نه گاو قهوه ای.

جایگاه یابی محصولی که از قبل داشته ایم

اکنون با دانستن جایگاه های موجود در بازار، می دانیم که مجموعه ما و محصول ما کجای بازار قرار دارد. می دانیم کدام خصوصیت ما مانند بقیه رقبا است و کدام متفاوت. وقت آن رسیده که در یک گزارش جایگاه یابی محصول، این اطلاعات را بنویسیم.

با فهرستی که در زیر آماده کرده ایم به راحتی می توانیم گزارش تعیین جایگاه محصول خود را آماده کنیم:

 • جایگاه هایی که در حال حاضر در بازار وجود دارند
 • ما می خواهیم در کدام جایگاه قرار بگیریم. در کدام جایگاه می توانیم به بیزینس شماره یک آن موقعیت تبدیل شویم
 • در این جایگاه، مشتریان بیشتر روی کدام نیازهای خودشان تمرکز دارند. آنها را بنویسیم
 • فهرست مزایای محصول یا مجموعه خودمان در تامین این نیازها را آماده کنیم
 • کدام خصوصیت ما شاخص است و ما را از دیگران متمایز می کند؟
 • در بخشی از گزارش تشریح کنیم چرا این مزیت ما منحصر به فرد است. بهتر است این مزیت ما را از رقبا به خوبی جدا کند.
 • هم اکنون وقت نتیجه گیری است. جایگاه محصول خود را به طور کامل تشریح کنیم. در این قسمت باید به دید مشتری و آنچه در ذهن مشتری نسبت به محصول ما می گذرد بسیار توجه نماییم.
 • اکنون باید این پیام را برای مخاطبان و مشتریان بفرستیم. هر کار تبلیغاتی و رسانه ای که می کنیم باید حاوی پیام مرتبط با جایگاه محصول باشد. همه سازمان باید به رعایت این نکته و پیام های جایگاه هر محصول دقت زیادی بنماید.
 • در مورد جایگاه محصول، ساده و شفاف، در عین حال ثابت قدم باشیم

در آینده در مورد تعیین جایگاه برای محصولات تازه با هم صحبت خواهیم کرد.

چکیده

در ابتدای مقاله در مورد زمینه «گاو بنفش چیست» صحبت کردیم. گفتیم در بازار ر از رقیب امروزی مشتریان از همه حوصله شان سر می رود. اگر کسی بتواند به خوبی خود را متمایز کند، در این بازار موفق خواهد شد.

گاو بنفش نام جدید برای جایگاه یابی محصول است. هر محصول در ذهن مشتری جایگاه ویژه خود را پیدا می کند. کسب و کارها و رفتارهای حرفه ای آنها در تعیین این جایگاه نقش مهمی ایفا می کنند.

گفتیم برای تعیین جایگاه ابتدا باید جایگاه های موجود در بازار و در ذهن مشتری ها را به خوبی شناسایی کنیم. بعد با توجه به مختصات بیزینس و محصول می توانیم جایگاه خود را بیابیم.

برای تهیه گزارش جایگاه محصول های قدیمی، یک فهرست ارائه در این مقاله اراده شده است که کار را راحت می کند.

در آینده با جایگاه یابی برای محصولات تازه این مبحث را ادامه خواهیم داد.

1 دیدگاه

دیدگاهتان را بنویسید

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد.

صفحه اصلیآکادمیتماسواتساپ