قانون هشتاد بیست (اصل پارتو) و تاثیر باورنکردنی آن در کسب و کار


قانون هشتاد بیست (80 / 20) یا همان اصل پارتو چیست ؟

قانون هشتاد بیست که اولین بار توسط فردی به نام ویلفردو پارتو مطرح شد اصل پارتو نیز نام گرفت ، بیان می‌کند که ۸۰٪ نتیجه به دلیل ۲۰٪ از عمل است. این قانون در زمینه‌های مختلفی از تجارت و بازاریابی تا زندگی روزمره ما کاربرد دارد و اتفاق می‌افتد. برای مثال : معمولا ۲۰٪ اپلیکیشن‌های موجود برروی موبایل ما هستند که ۸۰٪ کارهای ما را راه می‌اندازند.

مثال هایی از اصل پارتو :

80 درصد فروش شرکت‌ها از 20 درصد مشتریان آنها به دست می‌آید.

80 درصد آلودگی جهان توسط  20 درصد از کارخانه‌ها تولید می‌شود.

دلیل 80 درصد تصدف‌ها 20 درصد از رانندگان هستند.

در کارهای تیمی ، 80 درصد کار توسط 20 درصد از تیم انجام می‌شود.

80 درصد استفاده روزانه شما از 20 درصد اپلیکیشن‌های روی موبایلتان است.

80 درصد از ثروت هر کشور در اختیار 20 درصد مردم آن کشور است .

قانون هشتاد بیست

 اما این قانون چه کمکی به ما می‌کند؟

باید بدانیم که ۲۰٪ از تلاش ما است که باعث ۸۰٪ موفقیت است. پس بسیار مهم است که بتوانیم اولویت کارها را تشخیص دهیم و انرژی و وقت خود را برای ۲۰٪ کاری بگذاریم که ما را به هدفمان نزدیک‌تر خواهد کرد.

هر صاحب تجارتی تلاش می‌کند در کسب و کار خود موفق باشد. اما گاهی اوقات ، با حجم زیادی از کارها و وظایف روبه‌رو می‌شوید که شما را خسته می‌کنند. در این مواقع نیاز است که یک قدم به عقب بردارید و با نگاهی به برنامه‌های کاری، اولویت‌های وظایف خود را تعیین کنید و کارهای کم‌اهمیت‌تر را به زمان‌های بعدی موکول کنید.

اگرچه اصل پارتو را نمی‌توان اصلی ثابت نامید و حتی می‌توان ایراداتی به این نوع طرز تفکر وارد کرد؛ اما قانون هشتاد بیست می‌تواند به مدیران کمک کند تا اولویت‌های کاری و موضوعاتی را که باید بر آن‌ها تمرکز کنند، بیابند. علاوه بر آن، افراد با استفاده از این قانون درمی‌یابند که چگونه تأثیرات مفید تلاش‌های خود را افزایش دهند.

اصل پارتو

قانون 80/20 در کسب و کار

استفاده از این قانون در تجارت ، به‌طور کلی به این معنی است که شما موضوعات و زمینه‌هایی را که در آن‌ها مهارت دارید، بیایید و بر آن‌ها تمرکز کنید.

در بحث فروش، ابتدا به این مسئله فکر کنید که چه تعداد اندک از مشتریان شما، بیشترین تأثیر را در فروش محصولات و خدمات دارند. بسیاری از فریلنسرها به این نتیجه می‌رسند که تعداد محدودی از مشتریان همیشگی آن‌ها، درصد زیادی از درآمد را برایشان به ارمغان می‌آورند. پس از این‌که مشتریان تأثیرگذار در موفقیت خود را پیدا کردید، می‌توانید تمرکز خود را بر آن نوع از مشتریان قرار دهید. با این کار، شما زمان کمتری را برای مشتریان با سود کمتر اختصاص می‌دهید و به این ترتیب، کارایی و بازده خود را افزایش خواهید داد.

همین روش 80 20 را می‌توان برای انجام وظایف در شغل اعمال کرد. اکثر افراد به‌احتمال زیاد زمان زیادی از ساعات کاری خود را به وظایف بی‌اهمیت یا کارهایی که از عهده‌ی دیگران نیز برمی‌آید، اختصاص می‌دهند. واقعیت این است که اگر افراد بر زمینه‌های تخصصی خود و کارهایی که مهارت بیشتری در آن‌ها دارند تمرکز کنند، بازدهی بیشتری خواهند داشت. هرچند این زمینه‌ها ممکن است به‌عنوان بخش کوچکی از شغل شما به‌حساب بیایند، اما تمرکز بر آن‌ها، نتایج بسیار بهتری خواهد داشت. پس از آن‌که زمینه‌های استعداد و تمرکز خود را پیدا کردید، می‌توانید کارهای دیگر را به زمان‌های بعد موکول یا آن‌ها را به‌طور کلی برون‌سپاری کنید. این کار باعث می‌شود که شما به‌طور کامل بر وظایفی تمرکز کنید که به پیشرفت کسب و کار یا شغل شما کمک خواهند کرد.

اصل پارتو در مدیریت زمان

اصل پارتو در مدیریت زمان

از قانون ۸۰-۲۰ میتوان برای چگونگی مدیریت زمان نیز کمک گرفت. به‌احتمال زیاد، ۲۰ درصد از زمان کاری شما، ۸۰ درصد از نتایج کار را خواهد داشت.
و عجیب‌تر این است که 80 درصد کار های شما 20 درصد نتایج را خواهد داشت.

به‌جای این‌که ساعات زیادی (تنها برای افزایش ساعات کاری) مشغول به کار باشید، تلاش کنید زمان‌های با بیشترین بازدهی در طول ساعات کاری را بیابید. به‌عنوان مثال اگر شما فردی هستید که صبح‌ها بیشترین انرژی و کارایی را دارید، کارهای مهم‌تر را در این زمان انجام دهید. اگر بتوانید این قانون را به‌خوبی اجرا کنید، می‌توانید حتی ساعات کاری خود را کم کنید و البته کارایی و بازده شخصی را افزایش دهید.

قانون هشتاد بیست یکی از قوانین ساده دنیا میباشد که شاید هیچوقت به آن توجه نکنیم ، این در حالیست که بسیاری از کارآفرین های بزرگ همواره اصل پارتو را در لیست باارزشترین قوانین خود قرار داده اند!

بدون دیدگاه

دیدگاهتان را بنویسید

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد.

صفحه اصلیآکادمیتماسواتساپ