کمپین تبلیغاتی چیست؟ مراحل طراحی و راه اندازی کمپین تبلیغاتی موفق کدام است؟


در جواب کمپین تبلیغاتی چیست باید بگویم شباهت زیادی دارد که بپرسیم: یک کاروان ورزشی المپیک چیست؟ بیشتر ما رژه کاروان های ورزشی کشورها در بازی های المپیک را دیده ایم.

یک نفر پرچمدار است. بقیه هم با ترتیب خاصی راه می روند و با ابراز احساسات خود، خاطره ای در دل تماشاگران می سازند.

پس از افتتاحیه المپیک هر کسی در روز مربوطه به میدان مسابقه می رود. یکی مدال طلا می گیرد. دیگری در بازی نخست حذف می شود. در آخر، این نتیجه کل کاروان ورزشی است که برای ما اهمیت دارد.

کمپین تبلیغاتی هم شاهت زیادی به گاروان ورزشی المپیک دارد. در زیر با کمپین تبلیغاتی بیشتر آشنا می شویم.

کمپین تبلیغاتی چیست؟

کمپین تبلیغاتی مجموعه ای از پیام های تبلیغاتی محسوب می شود که دارای یک ایده و موضوع خاص و مشخص است. مخاطبان کمپین تبلیغاتی به طور دقیق تعیین شده و هدفمند هستند. اجزای کمپین تبلیغاتی معمولاً اهداف متفاوتی ممکن است داشته باشند.

از اهداف تشکیل کمپین تبلیغاتی می توان به موارد زیر اشاره کرد:

  • معرفی یک برند خاص،
  • افزایش مشتری،
  • افزایش آگاهی از یک برند،
  • ساخت برند تجاری جدید و
  • مواردی مانند آن

در همه این موارد باید ابزار گوناگون کمپین در جهت هدف کمپین به کار گرفته شود.

این کار به طور معمول توسط شرکت های تبلیغاتی انجام می‌گیرد. هر کدام از این شرکت ها سبک کاری خود را دارند. به عنوان مثال برخی شرکت ها بنر ها و تابلو های بزرگ تبلیغاتی را در سراسر شهر یا گاهی در سطح کشور در اختیار دارند.

برخی با ارتباط با صدا و سیما فعالیت تبلیغاتی خود را انجام می دهند. برخی هم مجلات و روزنامه ها را با خود همراه کرده اند.

البته روش های متفاوت دیگری نیز برای ایجاد کمپین تبلیغاتی وجود دارد.

بنابراین کمپین تبلیغاتی تنها در اینستاگرام و رسانه های اجتماعی مشابه خلاصه نمی شود.

کمپین تبلیغاتی یا اینستاگرام؟

علت نیاز به ساختن و استفاده از این کمپین ها افزایش فضای تبلیغاتی از طریق فضای مجازی نیز می باشد. شاید اولین چیزی که از شنیدن کمپین به ذهن انسان خطور می کند کمپین های فضای مجازی نظیر اینستاگرام، فیس‌بوک و… باشد.

اما فضای کمپین تبلیغاتی بسیار وسیع تر و جامع تر از یک آگهی یا هشتگ در اینستاگرام یا رسانه هایی از این قبیل است. امروزه صنعت تبلیغات به دلیل تعداد زیادی از محصولات و خدمات ارائه شده به یک صنعت عظیم تبدیل شده است.

شرکت های بزرگ تبلیغاتی در زمینه های مختلفی و با موضوعات گوناگون فعالیت می کنند. یکی از راه های تبلیغاتی می تواند این فضاها باشد. بدیهی است که تبلیغات فضاهای مجازی در کنار تبلیغات اصلی از روش هایی که در مطالب فوق عرض شد.

چرا تبلیغات در اقتصاد امروز مهم است؟

وقتی شخصی کسب و کاری را راه اندازی می کند یا آن را گسترش می دهد باید مردم را از این فعالیت خود آگاه کند. هر نوع کسب و کاری چه به صورت آنلاین، چه به صورت آفلاین یا سایر صورت ها نیاز به مشتری خاص خودش را دارد.

با این حال مهم ترین وسیله دستیابی به مشتری تبلیغات است. به همین دلیل طراحی کمپین تبلیغاتی برای یک تجارت اهمیت فراوانی دارد. هنگامی که یک بیزینس برای کالا یا خدمات خود تبلیغ می کند در واقع در یک فضای رقابتی بزرگ برای انتقال پیام تلاش می کند.

این امر نیاز به کمپین تبلیغاتی درست و برنامه ریزی شده دارد که تنها به شبکه های اجتماعی محدود نمی شود. گرچه این شبکه ها می توانند بخش کوچکی از همین کمپین تبلیغاتی را تشکیل می دهند.

هدف از طراحی کمپین تبلیغاتی چیست؟

 اطلاع
تبلیغات باعث ایجاد آگاهی در مشتری می گردد. وقتی محصول جدیدی وارد بازار می شود در ابتدا ممکن است بازخورد خوبی نداشته باشد. اما وقتی در خصوص آن محصول اطلاعاتی به مشتری داده می شود می تواند مشتری را جذب کند.

 یادآوری برای استفاده
باید ضرورت استفاده از آن محصول را به خریدار یادآور شد. یا حتی در برخی موارد ضرورت ذخیره آن توسط خریدار باید ذکر گردد.
 تغییر باور درباره نام تجاری (برند)
اگر یک ویژگی درباره محصول مهم تلقی شود خریدار سایر محصولات مشابه را با توجه به آن ویژگی مقایسه می کند.
 بازاریابی محصول
هدف اصلی کمپین تبلیغاتی، بازاریابی محصولات است. سازنده محصول برای فروش به خرده فروش ها هم باید برنامه ریزی داشته باشد.

به عنوان مثال در دیزاین و چیدمان مغازه خرده فروش به او مشاوره رایگان بدهد و کارهایی از این قبیل سبب ارتباطی دوطرفه بین تولید کننده و خرده فروش شده و درنتیجه، فروشنده راحت تر محصول را به خریدار نهایی پیشنهاد می کند.
 تبلیغات تصویر شرکت را می سازد
به این مفهوم که با تبلیغات مشتریان درمی یابند که سبک شرکت به چه صورت است. با این درک وجهه شرکت، فروش آسان تر خواهد شد. این امر توسط کمپین تبلیغاتی خوب و مناسب امکان پذیر خواهد بود.
 انتخاب رسانه های تبلیغاتی
در این مورد می توان به رسانه های فضای باز( بیلبوردها و بنرها)، رسانه های عمومی نظیر تلویزیون، ارسال ایمیل یا پیامک به افراد مختلف به صورت تصادفی شده (random)، رسانه های اجتماعی و… اشاره کرد.

 

کلیدهای طراحی و راه اندازی کمپین تبلیغاتی موفق چیست؟

1. تحقیقات بازار

نخستین قدم در راه اندازی کمپین تبلیغاتی انجام تحقیقات بازار در خصوص کالای هدف تبلیغات است. باید به تقاضای محصول، رقبا و… پی برد.

2. شناخت مخاطب هدف

اینکه بدانیم مخاطبان هدف از چه قشری از جامعه هستند. این که چه کسانی قرار است کالای مدنظر را خریداری کنند امری بسیار مهم است. دانستن این موارد در طراحی کمپین تبلیغاتی کمک بزرگی خواهد بود.

3. بودجه بندی

تعیین کنیم برای کالای مورد نظر چه مقدار می توانیم هزینه نماییم.باید هزینه تعیین شده را بین بخش های مختلف پروژه تقسیم بندی کرده و به هر بخش مبلغ مشخصی را اختصاص دهید. این امر می تواند شامل کارهای طراحی، مکان تبلیغات، کارهای کاغذی و… باشد.

4. تعیین اهداف

بهتر است اهدافی که در نظر داریم در کمپین تبلیغاتی خود اجرا کنیم را سریعاً یادداشت و بررسی نماییم. مانند این که قرار است:

  • کار تبلیغاتی ما شامل چند بخش باشد یا
  • از چه طرح و رنگی قرار است استفاده شود و
  • سایر موارد مشابه

بسیار مهم است که یادداشت، و پس از برنامه ریزی، سریع آن را عملی کنیم.

5. طراحی و خلاقیت

برای انجام هر کاری مخصوصاً راه اندازی کمپین تبلیغاتی طراحی و خلاقیت شرط نخست به شمار می رود. در ابتدا ممکن است ایده خوبی نداشته باشیم اما رفته رفته ایده های خوبی به ذهن مان خواهد رسید. اگر فرد خلاقی نیستیم یا وقتی برای طراحی نداریم می توانیم از یک طراح کمک بگیریم.

نمونه کمپین تبلیغاتی

یک طراحی خلاقانه از کمپین تبلیغاتی مایع ضدعفونی دست.

6. مکان تبلیغات یا انتخاب رسانه

تلویزیون، سایت، رسانه های اجتماعی، بنر یا بیلبوردهای تبلیغاتی، مجلات یا روزنامه ها و… می توانند مکان هایی مفید برای کمپین تبلیغاتی ما باشند.

7. زمان بندی آگهی

زمان بندی باید به طور دقیق انجام شود تا تبلیغ در زمان مناسب برای مشتریان هدف قابل مشاهده یا خوانده شدن یا قابل شنیدن باشد.

8. اجرای کمپین

زمان موعود فرا می رسد. زمانی که طراحی انجام و تبلیغات ما آماده شده و قابل اجرا است.

9. نکته پایانی یا ارزیابی

آخرین کاری که در طراحی کمپین تبلیغاتی باید انجام گیرد نتیجه گیری یا ارزیابی تمام کار است. باید بازخوردها، سود حاصله از تبلیغات و سایر شاخص های مشابه را مورد دقت و توجه قرار داده و بررسی کنیم.

چکیده کمپین تبلیغاتی چیست

پاسخ کمپین تبلیغاتی چیست، مهم ترین بخش این نوشتار است. به مجموعه ای از پیام های تبلیغاتی که از راه های مختلف و رسانه های گوناگون به مخاطبان ارسال می شود، کمپین تبلیغاتی را تشکیل می دهد.

بدون تبلیغات معرفی محصول و خصوصیات آن به جمعیت هدف دشوار خواهد بود. از سوی دیگر، هر روش تبلیغاتی برای جمعیت هدف خاصی یا پیام ویژه ای شاید مناسب باشد.

کمپین تبلیغاتی اهداف متنوعی را ممکن است دنبال کند. از بین این اهداف می توان

 

1 دیدگاه

دیدگاهتان را بنویسید

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد.

صفحه اصلیآکادمیتماسواتساپ