مراحل طراحی لوگو و هر انچه که لازم است بدانید

عکس چند لوگو

قبل از آن که قلم را به دست بگیریم و مراحل طراحی لوگو و آرم تجاری خود را آغاز کنیم. باید بدانیم که طراحی لوگو حرفه ای همانند هر کار دیگر نیازمند دانش و تخصص کافی است.برای به دست آوردن این دانش از شما میخواهم تا پایان این مقاله با من همراه باشید.

کار ما به عنوان طراح لوگو برای ایجاد یک آرم این است که کار مورد نظر را در قالب لوگو نشان دهیم. در حقیقت ما باید بدانیم که در آموزش طراحی لوگو دقیقاً دنبال چه چیزی هستیم و می‌خواهیم چه چیزی را به مخاطب نشان دهیم.

انواع طراحی لوگو

برای شناخت بهتر لازم است در همین ابتدا لوگوها و آرم های مختلف را به چند دسته تقسیم کنیم.این دسته بندی از نظر نوع طراحی لوگو میباشد.

طراحی لوگو مونوگرام

خب چه طور است با یک مثال شروع کنیم؟لوگو کارخانه ال جی را به خاطر بیاورید.در طراحی آرم تجاری این شرکت از روش مونوگرام استفاده شده است.لوگو شرکت ال جی

در یک تعریف کلی مونوگرام روشی برای طراحی لوگو است که در آن از حروف اول اسم شرکت و اهداف آن برای طراحی لوگو استفاده می‌شود. البته این سبک طراحی لوگو تنها محدود به همین بخش کوچک نشده و ممکن است پیچیدگی‌های زیادی هم با خود به همراه داشته باشد.

طراحی لوگو تایپوگرافی

لوگو کارخانه ایران خودرو و کارخانه یک و یک با روش تایپوگرافی طراحی شده است.

به طور کلی زمانی که ما برای طراحی لوگو از تکنیک تایپوگرافی استفاده میکنیم با مفهوم جدیدتری به اسم لوگوتایپ مواجه میشویم.

در واقع به لوگویی که در طراحی آن از حروف یا نام موسسه استفاده شده باشد لوگوتایپ گفته میشود. لوگو تایپ یکی از محبوب ترین و همچنین یکی از تخصصی ترین شاخه های طراحی گرافیک به شمار می‌رود.در لوگو تایپ شما با کمک نوشته و طراحی نوشته به یک فرم میرسید که در ان از هیچ تصویری استفاده نشده است.

برای طراحی لوگو تایپ شما باید با فونت نوشته بازی کنید و به یک فونت جدید برسید. برای طراحی لوگو تایپ تکنیک های متنوعی وجود دارد. که بسته به نوع برند از هر نوع از این تکنیک ها به صورت جداگانه و یا تلفیقی میتوان استفاده کرد.

دو تکنیک ساده طراحی لوگو تایپوگرافی

در ادامه با چند تکنیک ساده برای طراحی لوگو تایپوگرافی آشنا میشوید. که با استفاده از این مراحل ساده میتوانید یک متخصص تایپوگرافی شوید. برای شروع طراحی لوگو تایپوگرافی تکنیک های ساده ای هم وجود دارد که بسیاری از طراحان حرفه ای گرافیک هم از این تکنیک ها استفاده میکنند.

1-شاید بگویید ازکجا باید شروع کنم؟ در تکنیک اول باید یک کاغذ و قلم بردارید و نام برند خودرا بنویسید. حالا این کار را با ابزارهای دیگر مانند ماژیک قلمو و قلم نی و هر ابزار نوشتاری دیگر انجام دهید.این کار را چند بار تکرار کنید سپس یک کاغذ پوستی روی نوشته های خود قرار دهید. فونت نوشته های خود را عوض کنید. این کار را تا رسیدن به فرم دلخواه انجام دهید.

2-تکنیک دوم که برایتان توضیح خواهم داد کمی تخصصی تر از تکنیک اول است. در این روش از طراحی لوگو تایپوگرافی به کاغذ الگو خط نیاز داریم کاغذ الگو خوش نویسی را میتوانید ازمغازه هایی که وسایل گرافیکی دارند خریداری کنید. این الگوها خط های مختلفی دارند که شما با داشتن چند خط مثل نستعلیق و نسخ و…..میتوانید طراحی خود را شروع کنید. یک کاغذ پوستی روی الگو قرار بدهید و با کنار هم چیدن حروف نام تجاری را بنویسید. حالا بر روی آن تغیرات خود ر

ا ایجاد کنید.

شما باید با توجه به برندی که برای آن  ارم تجاری طراحی میکنید مراحل طراحی لوگو خود را انتخاب کنید. وبر اساس آن تکنیک خود را انتخاب کنید. برای مثال زمانی که شما برای یک مجله مد و لباس ارام تایپوگرافی طراحی میکنید نمیتوانید از الگو نستعلیق استفاده کنید.این را در نظر داشته باشید که برای چه گروهی از افراد و کدام رده سنی مراحل طراحی لوگو را انجام میکنید.

طراحی لوگو تصویری

لوگو اپل

با یک مثال ساده این نوع از طراحی را برای شما قابل درک میکنم.

لوگو کارخانه اپل یکی از طراحی های موفق لوگو تصویری است. در این طراحی که همه شما قطعا آن را دیده اید. یک سیب گاز زده به چشم میخورد .در واقع یک سیب ساده که بخشی از آن به شکل گاز زده برش خورده است .این لوگو بخاطره سادگی و مفهمومی بودنش در ذهن همه جا گرفته است. شما در مراحل طراحی لوگو و آرم تصویری قرار نیست کار عجیبی بکنید فقط باید به کمک تصویری ساده منظوره خود را بیان کنید.

طراحی لوگو تصویری توأم با اشکال و ترسیمات و تغییراتی در ساختار تصاویر بسیار ساده است که بهتر می توانند با مخاطب ارتباط برقرار کنند.

طراح لوگو تصویری با استفاده از مفاهیم انتزاعی و یا اشکال ساده و به کار بردن تغییرات خلاقانه سعی می کند؛ ارتباط مشتریان با خدمات و محصولات شرکت مربوطه را آسان تر سازد.
در واقع میتوان گفت رایج ترین نوع طراحی لوگو، لوگوهای تصویری یا نمادین هستند. برای طراحی این نوع لوگوها باید از یک طراح خبره بهره برد چرا که این نوع طراحی ها نیازمند تجربه بالایی می باشند و از آن جایی که لوگو های تصویری شباهت زیادی به هم دارند پس باید خلاقیتی منحصر بفرد در طراحی آنان به کار رود.

در این طراحی شما با استفاده از اشکال ساده که مربوط به حوزه کاری آن شرکت و کسب و کار است طراحی خود را انجام میدهید. بطور مثال زمانی که شما برای یک فروشگاه کتاب و یا یک نشریه لوگو تصویری طراحی میکنید. اولین چیزی که به ذهن شما میرسد کتاب است. و یا زمانی که شما برای یک یاشگاه ورزشی مراحل طراحی لوگو تصویری را انجام میدهید اولین نماد هایی که به ذهنتان می رسد چیست؟قطعا هر کدام از ما باشنیدن کلمه باشگاه و یا مجموعه ورزشی وسایل ورزشی مثل توپ و راکت و دمبل و…در ذهنمان تجسم میکنیم.

طراحی لوگو انتزاعی

در لوگو انتزاعی به جای ان که یک تصویر مشخص مثل سیب و یا توپ باشد یک تصویر هندسی و حتی غیر هندسی در مراحل طراحی لوگو به چشم می خورد.برای مثال این دسته از ارم های تجاری میتوان به ارم تجاری پپسی و آدیداس و نایک اشاره کرد.

لوگو انتزاعی، یکی از مشهورترین و قدرتمندترین انواع لوگو در جلب توجه مخاطب است. این لوگوها که در عین سادگی و با کمک خطوط و رنگ‌ها طراحی می‌شوند، می‌توانند با برانگیختن احساسات گوناگون در بیننده، پیام برند را به او مخابره کنند و برای همیشه در ذهن او حک شوند.در این نوع از طراحی لوگو خلاقیت بیشتری از سایر انواع طراحی لوگو نیاز است چرا که نیازمند تفکر بیشتری است.

نکته مهمی که در مراحل طراحی لوگو انتزاعی باید بدانید. توجه بسیار به حالت شکل ها و خطوط استفاده شده در طراحیتان است.برای مثال در طراحی انتزاعی که برای کودکان انجام میدهید باید از خطوط نرم استفاده کنید نه از اشکال و خطوط شکسته وخشن.

طراحی لوگو مسکات

قطعا همه شما تبلیغات چی توز را دیده اید و همه ما کارکتر معروف این برند را میشناسیم که یک شخصیت کارتونی میمون است.عکس لوگو مسکات کارخانه چیتوز

لوگو مسکات در واقع یک شخصیت طراحی شده است که می‌تواند معرف یک برند باشد. هر شرکتی می‌تواند از کاربردهای مسکات برای بازاریابی قوی‌تر بهره ببرد. در این روش شرکت‌ها با استفاده از طراحی یک شخصیت واقعی یا خیالی، جاندار یا غیر جاندار و یا هر خلاقیت دیگری اقدام به طراحی یک لوگوی مسکات می‌نمایند که این لوگو در آینده تبدیل به داستان آن‌ها خواهد شد.

بیشتر شرکت هایی که محصولات آنها به صورت بسته بندی به دست مصرف کننده میرسد. از این نوع طراحی بر روی محصولات بسته بندی خود استفاده میکنند. مثل لبنیات روزانه که عکس یه گاو که به صورت اختصاصی برای این شرکت طراحی شده است بر روی همه محصولات این کارخانه به چشم میخورد.

لوگو مسکات یک لوگوی منحصربه‌فرد است که کم‌کم تبدیل به یک طرح نوستالژی برای کاربران شده و از این پس هر کس با دیدن این طرح به یاد شرکت مذکور خواهد افتاد

اصول طراحی لوگو

حالا که میدانید لوگو چیست و چه کاربردی دارد و با انواع طراحی لوگو اشنا شده اید. لازم است برای طراحی انواع لوگو اصولی را رعایت کنید که در ادامه به این اصول میپردازیم.

لوگو باید ساده باشد

از قدیم گفته اند زیبایی در سادگیست.

یک لوگو خوب و حرفه ای در مراحل طراحی آن طراح باید سادگی را فرمول خود قرار دهد.یک ارم تجاری باید ساده و گویا باشد از هر گونه شلوغی و خطوط و اشکال اضافی در مراحل طراحی لوگو خود استفاده نکنید.

لوگو باید به یادماندنی باشد

قطعا همه ما برندهایی را میشناسیم که لوگو انها در ذهنمان حک شده است. هر زمانی که اسم این برندها به گوشمان میخورد لوگو انها در ذهنمان نقش میبندد.

توصیه می‌کنم که به برخی از برندهای معروف در دنیا توجه کنید. پس از اصل سادگی، بیاد ماندن ویژگی مهم دیگر لوگوهای برتر است. یک طراحی مؤثر لوگو باید به یاد ماندنی باشد و در عین حال ساده بودن لوگو را در ذهن مخاطب حک کند.

لوگو باید بی نظیر باشد و گذر زمان روی آن تاثیر منفی نگذارد

یکی از موارد بسیار مهم در آموزش طراحی لوگو بی نظیر بودن است. که یک لوگو خوب باید بی نظیر و منحصر به فرد باشد. در واقع شما باید بررسی‌های مختلفی را بر روی لوگو طراحی شده انجام دهید و مطمئن شوید که آیا طرح مورد نظر برای ۱۰، ۲۰ یا ۵۰ سال مؤثر خواهد بود یا خیر؟!لوگو شما نباید کپی شده از برندهای دیگر باشد و منحصر به فرد برند شما باشد .

لوگو باید پویا و چند کاربردی باشد

لوگو برند شما باید در هر قالب و سایزی که قرار میگیرد هویت خودش را حفظ کند.

لوگوی خوب و مؤثر باید بتواند در انواع رسانها و برنامهای کاربردی مانند وب سایت ها و اپلیکیشن های گوشی‌های هوشمند به خوبی کار کند. به همین دلیل است که قالب استفاده شده برای لوگو اهمیت ویژه‌ای دارد. تغییر کاربری یک آرم از یک سایت به یک گوشی هوشمند بسیار مهم است و می‌تواند اندازه آن را تغییر دهد. بنابر این انتظار شما از لوگو این است که در همه شرایط فقط یک تصویر خاص را نشان دهد.

طراحی لوگو باید مناسب و متناسب باشد

طراحی یک لوگو دقیقاً باید با هدف مورد نظر همخوانی داشته باشد.
به عنوان مثال، قرار است یک لوگو برای فروشگاه سیسمونی طراحی کنید، لازم است که از یک فونت و طرح رنگی کودکانه استفاده کنید.شما لوگوی مربوط به این حوزه برای یک شرکت حقوقی مناسب نیست. در حقیقت طراحی لوگو و شکل آن تابع هدف نهایی ماست و می‌توان هر کدام از مشاغل را در دسته‌های مختلف قرار داد. تا بهترین لوگو از لحاظ شکل ظاهری و فونت برای آنها طراحی شود.

یک فرایند طراحی لوگو مشخص برای خود ایجاد کنید

و در اخر لازم است شما برای طراحی یک لوگو فرایندی را برای خود مشخص کنید و مطابق ان پیش بروید.

  • شروع به اتود زدن کنید
  •  هویت بخشی کنید
  • ساختار سازی کنید
  • نمونه سازی و مفهوم سازی کنید
  • طرح را برای مشتری ارسال کنید
  • بازبینی و اضافه کردن موارد دلخواه مشتری را تا حد امکان انجام دهید
  • ارائه فایل به مشتری و ارائه سایر خدمات گرافیک در صورت نیاز مشتری

بدون دیدگاه

دیدگاهتان را بنویسید

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد.

صفحه اصلیآکادمیتماسواتساپ