اکسپلور اینستاگرام

وقتی صحبت ازصفحه شخصی مان در اینستاگرام باشد، دیده شدن در اکسپلور اینستاگرام اهمیت زیادی ندارد. آن جا بیشتر دنبال تفریح و سرگرمی هستیم. اما برای بیزینس ما قضیه فرق می کند. صفحه بیزینس ما در اینستاگرام باید جلوی چشم باشد. باید هر جا کسی که به موضوع بیزینس ما علاقمند است و سرک می کشد، بیزینس ما به چشمش بیاید.

مهم نیست بیزینس ما یک کسب و کار چند میلیارد تومانی است یا یک کسب و کار کوچک خانگی. مهم این است که همه کسب و کارها نیاز دارند، به مخاطبان تازه دست پیدا کنند و فروش خود را بیشتر نمایند. تعداد فالور اینستاگرام برای همه بیزینس ها مهم است. در این نوشتار به اهمیت و برخی از بخش های الگوریتم اکسپلور اینستاگرام می پردازیم.

چرا اکسپلور اینستاگرام اهمیت زیادی دارد؟

صفحه اکسپلور اینستاگرام چند مزیت مهم دارد:

  • در جذب مخاطب بسیار موثر است
  • رایگان است

این صفحه به دیگران کمک می کند فعالیت های ما را ببینند و اگر مورد علاقه آنها بود، ما را دنبال کنند.

آمار چه می گوید؟ حدود نصف کاربران اینستاگرام در ماه از اکسپلور اینستاگرام استفاده می کنند: یعنی حدود 500 میلیون نفر. نتیجه چیست؟ یک پتانسیل بزرگ در اکسپلور اینستاگرام برای کسب مشتریان جدید نهفته است.

هر چه اینگیجمنت با محتوای ما بیشتر باشد، احتمال این که این محتوا در صفحه اکسپلور دیده شود، افزایش می یابد.

حالا پرسش اصلی این است:

چه پست ما در صفحه اکسپلور اینستاگرام باید جا بگیرد؟

اگر بخواهیم تاریخچه صفحه اکسپلور اینستاگرام را بررسی کنیم، شاید یادمان بیاید که این صفحه در ابتدا تحت عنوان popular یا پربیننده ها جای خود را در اینستاگرام باز کرد. در آن زمان فقط صفحات پر بیننده این شانس را داشتند که در این صفحه جایی داشته باشند.

صفحه popular لزوما ارتباطی با علاقه و سلیقه مخاطب نداشت. به همین برای بیزینس ها هم جذاب نبود. تا این که اکسپلور به اینستاگرام اضافه شد.

با ظهور صفحه اکسپلور، همه استفاده کنندگان از اینستاگرام پیشنهادهایی را برای مشاهده دریافت می کنند. پیشنهادهای اکسپلور به هر دارنده صفحه اینستاگرام مطابق آن موضوع هایی است که بیشتر دیده، بیشتر لایک کرده یا بیشتر فالو کرده است.

شاید الآن بیشترفهمیده باشیم که بسیار اهمیت دارد پست بیزینس ما در صفحه اکسپلور به چشم علاقمندان بیاید. اگر پست ما در صفحه اکسپلور دیده شود در موارد زیر به بیزینس ما کمک شایانی می کند:

توانایی دسترسی به مخاطبان علاقمند به موضوع کس و کار ما

به دلیل این که صفحه اکسپلور دقیقا علائق و سلیقه های کاربران را در نظر می گیرد، بسیاری از فعالان دیجیتال مارکتینگ اعتقاد دارند، این صفحه واقعی ترین جای موجود در فضای مجازی است. صفحه اکسپلور بیشتر از هر صفحه دیگری بر اساس فعالیت های خود ما شخصی سازی شده است.

بنابراین هر کسی که از اکسپلور به صفحه اینستاگرام بیزینس ما می آید به طور حتم، به یکی از جنبه های محصول ما علاقه دارد. این هدفمندترین نوع جذب مخاطب به شمار می رود.

فرصتی برای افزایش آگاهی سایرین نسبت به برند خودمان

فرض بگیریم یک نفر الآن به لوازم آرایش نیاز دارد. چه در سر او می گذرد. نا خودآگاه نام برندهایی از لوازم آرایش که می شناسد به ذهن او خطور می کند. اگر ما یک برند تازه لوازم آرایش هستیم، اکسپلور اینستاگرام به دیده شدن ما کمک می کند.

اکنون آن فرد نام برند ما را قبلا در صفحه اکسپلور دیده باشد، برند ما برای او آشناست. اکسپلور او را به یک مشتری بالقوه ما تبدیل کرده است. حالا وقت آن رسیده که یک مزیت بیشتر محصول خود را به او نشان دهیم، وقتی به صفحه ما سر می زند.

شانس بیشتر برای جذب تعداد زیاد مخاطب و مشتری تازه

محتوای ما در اکسپلور چشم یکی از افراد علاقمند به موضوع کسب و کار ما را به خود دوخته است. او به صفحه ما مراجعه می کند. محتوای ما باید بتواند به لحاظ محتوا، اینگیجمنت و تعامل کاربر را افزایش دهد. حتی شاید همین محتوا بتواند نظر مخاطب را به سوی خرید از برند ما سوق دهد.

روش کار اکسپلور اینستاگرام

شاید این سوال در ذهن شما هم مطرح شده که اکسپلور چه فرقی با صفحه پست ها (feed) و جستجو دارد. برای این که بتوانیم ست هایی درست کنیم که در اکسپلور دیده شوند لازم است بدانیم اکسپلور چطور کار می کند.

اینستاگرام سلیقه هر کاربر خود را کشف می کند. با توجه به موارد زیر علاقه های ما برای اینستاگرام مشخص می شود:

  • اکانت های اینستاگرام که دنبال می کنیم،
  • با کدام پست ها در اینستاگرام تعامل داشته ایم.

بدین ترتیب، اینستاگرام برای هر فرد به صورت کاملا شخصی محتوا هایی را در اکسپلور قرار می دهد که با علائق فرد همخوانی دارد. بنابراین اکسپلور یک صفحه کاملا شخصی محسوب می شود و چیزی که در آن قرار دارد را به احتمال قوی کاربر دوست دارد.

جالب این جاست که با تغییر فعالیت و تعامل هر کاربر در اینستاگرام، محتوای نمایش داده شده در اکسپلور هم متناسب با آن تغییر می کند. از سوی دیگر، تغییر در نوع و موضوع فعالیت هر اکانت هم ممکن است آن را از صفحات اکسپلور عده ای خارج نماید.

یک مثال

بگذارید یک مثال بزنیم: فرض بگیریم که ما یک سلبریتی را دنبال می کنیم. اگر این سلبریتی برای یک پست از برند خاصی از لوازم آرایشی کامنت بگذارد، به احتمال بسیار زیاد ما و سایر فالورهای این سلبریتی همین پست را در اکسپلور خود می بینند.

بر اساس فعالیت های ما در اینستاگرام، چند اکانت به عنوان اکانت سید (seed account) برای ما در نظر گرفته می شود. اینستاگرام بر پایه چندین معیار مختلف، مرتبط ترین محتوا های این اکانت ها به علاقه ما را در اکسپلور قرار می دهد. بنابراین، ما در اکسپلور از اکانت سید، مرتبط ترین محتواها را خواهیم دید.

اینستاگرام سعی می کند همچنان تنوع را حفظ کند و به همین دلیل از هر اکانت فقط یک محتوا در صفحه اکسپلور ما قرار می دهد. به عبارت دیگر، اگر یکی از محتواهای اکانت خاصی امروز در اکسپلور ما قرار گرفت، ممکن است تا چند روز آینده دیگر در اکسپلور ما نمایش داده نشود.

در حال حاضر، اکسپلور ویدیوهای IGTV، استوری ها، پست های خرید و همچنین پست هایی که به صورت ویدیو یا عکس هستند را در خود جای می دهد. در واقع، اکسپلور به هر کاربر محتواها و در نتیجه، اکانت های دیگری را که ممکن است دوست داشته باشند، نشان می دهد.

در آینده درباره این که چه کار کنیم تا در اکسپلور اینستاگرام بیشتر دیده شویم، صحبت خواهیم کرد.

چکیده

اکسپلور اینستاگرام یکی از واقعی ترین مکان ها در فضای مجازی است که مطابق علائق و سلیقه های هر کاربر به طور مداوم به روزرسانی می شود. اینستاگرام با چندین معیار متفاوت تلاش می کند، سلیقه هر فرد را به طور مداوم پایش نماید. در صفحه اکسپلور به طور غیرتکراری و با تنوع بالا، محتواهای مرتبط سلیقه های فردی قرار داده می شود.

اکسپلور پر است از محتواهایی که اینستاگرام به عنوان پیشنهادهای جذاب برای هر فرد در نظر گرفته است.

برای هر بیزینس، اکسپلور اینستاگرام جایی رایگان است که می تواند ذهن مخاطبان جدید و علاقمند را به خود جلب کند. پس از دیده شدن در اکسپلور، محتوای جذاب می تواند باعث افزایش فالور و حتی افزایش فروش شود.

1 دیدگاه

دیدگاهتان را بنویسید

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد.

صفحه اصلیآکادمیتماسواتساپ