بازاریابی ربایشی

حتما با دیدن تیتر بازاریابی ربایشی چیست، تعجب کردید. اما شاید این داستان جالب باشد.

در یک فیلم کارآگاهی دیدم که دو نفر دزد، دو کارآگاه را به تله انداختند، دست و پایشان را بستند. بعد دو کارآگاه برای آنها توضیح دادند که بهتر است به عنوان دزد دستگیر شوند تا به عنوان قاتل تحت تعقیب باشند. دزدهای عاقل، دو کارآگاه را آزاد کردند تا به آنها دستبند بزنند!

ما هم می توانیم از اشتباهات خود استفاده کنیم. ما هم می توانیم وقتی با یک مشتری ناراضی روبه رو هستیم، به جای این که او را تحریک کنیم، اینجا و آنجا علیه ما پست و کامنت بگذارد، او را تشویق کنیم به اصلاح ساختار ما و حتی معرفی ما کمک کند. بدین ترتیب آیا ما او را جذب خود نکرده ایم؟

بازاریابی ربایشی چیست؟

این روش بازاریابی، یک روش مارکتینگ پویا و خریدار-محور است. در بازاریابی ربایشی (inbound marketing) تمرکز ما روی نیازها، خواست ها و داستان خرید مشتری متمرکز است. این روش بازاریابی کاملا متضاد سایر روش های بازاریابی است که گران قیمت هستند و روی فروش تمرکز دارند.در واقع میتوان گفت بازاریابی ربایشی به نوعی بازاریابی پنهان است

اگر بخواهیم عینی تر بفهمیم بازاریابی ربایشی چیست، باید بگوییم: یک متدولوژی است که از حرف ها و دیدگاه های خریدار، نکات منفی و ناراحت کننده را تشخیص می دهد. سپس تعامل خود مشتری را برای طراحی و حتی اجرای راه حل مناسب برانگیخته می‌کند.

در بازاریابی ربایشی باید مراحل گوناگون داستان خرید مشتری را در نظر گرفت. پله پله طبق آنچه گفتیم پیش رفت و محتوایی آماده کرد که بتواند مخاطب را جذب کند. او را پرورش دهد و در نهایت به یک مشتری واقعی و راضی تبدیل کند. بازاریابی ربایشی برای رسیدن به چنین هدفی، همه مراحل داستان خرید مشتری را زیر نظر دارد.

در متدولوژی ربایشی، همه تاکید ما باید روی قابل فهم بودن محتوا و زمینه مربوط به آن باشد. به همین دلیل خوب است از تعامل یکی از مشتریان به خصوص خریداران ناراضی استفاده کنیم. بدون شک این محتوا وقتی بهتر عمل می کند که در شبکه های اجتماعی و در موتورهای جستجو دیده شود. آن وقت می تواند مخاطب مناسب برای ما را جذب کند.

منظور از زمینه مربوطه در بازاریابی ربایشی چیست؟ منظور این است که محتوا در زمان و در بستری ارائه شود، که بتواند بیشترین سهم را در سوق دادن مخاطب در قیف فروش ایفا نماید.

اگر این زمینه را خوب درک کنیم شاید بفهمیم که یک پیام همه مخاطبان را به سمت خرید سوق نمی دهد. باید برای شخصیت های گوناگون خریداران پیام های متنوعی داشته باشیم. به عبارت دیگر بهتر است پیام های شخصی سازی شده باشند. آن وقت است که بهترین نتیجه را خواهیم گرفت.

مزایای این نوع بازاریابی

مهم ترین نکاتی که از بخش های قبلی این مقاله یادتان مانده چیست؟

  • جذب مخاطب درست
  • پرورش و دادن محتوای مناسب که آنها را به خریدار واقعی تبدیل کند
  • داشتن مشتریان راضی و خوشحال که در نتیجه، وفادار به برند ما باقی می مانند.

با این توصیف هایی که از بازاریابی ربایشی گفته شد آیا کسی همجنان به روش سنتی بازاریابی خواهد کرد. این درست همان نقطه ضعف بازاریابی سنتی در جذب مشتری بود. بازاریابی ربایشی این نقص را برطرف می کند.

بگذارید از یک زاویه دیگر به این موضوع نگاه کنیم. آیا می توان بدون این که فروش داشت فقط ایده فروش داشت؟ آیا می توان فقط با دانشی که از خدمات، از محصولات و از صنعت داریم، باعث رشد برند خود شویم؟ آیا می توان از این راه ها روی ذهنیت صاحبان صنایع و مقامات این صنعت تاثیر گذاشت؟

پاسخ به همه پرسش های بالا مثبت است.

پس مزایای بازاریابی ربایشی را در متوجه شدیم. بازاریابی ربایشی روی مشتریان تمرکز دارد. محتوای ویژه برای هر گروه یا حتی هر کدام از خریداران آماده و ارائه می کند. بازاریابی ربایشی جذب شخصیت مخاطب را هدف خود می داند با محتوای مرتبط در بهترین زمان ممکن.

در بازاریابی ربایشی مخاطب اطلاعاتی را که دوست دارد بداند دریافت می کند، نه بیشتر نه کمتر. او به حدی اطلاعات مفید گرفته که بدون این که برای خرید احساس فشار و اصرار کند، خودش برای خرید ابراز تمایل می کند. این مشتری توسط بازاریابی ربایشی جذب شده است.

فلسفه بازاریابی ربایشی جیست؟

تبلیغات مزاحم است. دوست داشتنی نیست. آیا شما این جمله ها را نشنیده اید؟

هنوز بسیاری از رسانه های سنتی و حتی تبلیغات در آنها مورد توجه مردم هستند. اما به شدت احساس می شود که تبلیغات در این رسانه ها مانند تلویزیون و رادیو به آزار و اذیت تبدیل شده اند تا تبلیغ.

هر جا نگاه می کنیم یک تبلیغ در چشم ما فرو می رود. این قدر این مزاحمت زیاد شده که چشم و مغز خودمان را عادت می دهیم که اصلا به آنها توجه نکند و فقط به اصل ماجرا دقت نماید.

ادعاهای دروغین در بسیاری از این تبلیغات باعث بدبینی و دیرباوری مخاطبان شده اند. به همین دلیل مشتریان بالقوه امروزی پیش از خرید تا چندین بار مقایسه و بررسی انجام ندهند خرید نمی کنند. برای آنها دیگر تبلیغات پرزرق و برق نوعی فریب به شمار می‌رود.

تکنولوژی هم در این میان به کمک خریداران آمده است. آنها می توانند با تکنولوژی های مختلف تبلیغات را از دید خود خارج سازند. به علاوه از همین تکنولوژی ها می توانند برای مقایسه و شناخت بیشتر محصولات پیش از خرید، بهره بگیرند.

نقش محتوا در بازاریابی ربایشی

بازاریابی ربایشی پاسخی به این نیاز مخاطبان امروزی در عصر مدرن کنونی است. فلسفه بازاریابی ربایشی این است که زمان و انرژی گرانقدر مخاطبان را هدر ندهد. در بازاریابی ربایشی ما خودمان اطلاعات لازم برای رفتارهای کنونی مخاطبان را آماده می کنیم. این محتواهای مفید هر جا لازم باشد در اختیار آنها قرار می گیرد.

در بازاریابی ربایشی محتواها به طور کامل با علاقه های مخاطبان همسو است. این اطلاعات به آنها کمک می کند با کمترین زحمت برای خرید خود تصمیم گیری نمایند. این اطلاعات از داستان خرید سایر مشتریان حاصل شده و به همین دلیل بسیار مفید است.

بدیهی است که بعضی از مخاطبان ممکن است پس از مطالعه محتواها بفهمند که کالا یا خدمات ما برای آنها مناسب نیست. این یک قدم بزرگ در جذب مشتریان آینده است. این فرد به خوبی محصول ما را می شناسد و در صورت نیاز به آن بدون تحیقیق زیاد و با شناخت کافی خرید خواهد کرد.

در آینده به مقایسه بازاریابی ربایشی (درون گرا) و بازاریابی برون گرا (outbound marketing) می پردازیم. همچنین درباره استراتژی بازاریابی ربایشی بیشتر با هم صحبت خواهیم کرد.

چکیده

پس از پرداختن به این که بازاریابی ربایشی چیست، به مزایای آن پرداختیم. گفتیم برانگیختن مشتریان به تشریح و اصلاح داستان خرید سایر مشتریان اصل نخست بازاریابی ربایشی است. در بازاریابی ربایشی، مشتریان ما را هدایت می کنند که چه محتوایی و در چه زمانی می تواند مخاطب آینده را به خریدار واقعی تبدیل کند.

جذب مخاطب درست، تبدیل مخاطب به خریدار و خوشحال و وفادار ماندن خریداران پیشین از مهم ترین مزایای بازاریابی ربایشی یا بازاریابی درون گرا به شمار می روند.

 

بدون دیدگاه

دیدگاهتان را بنویسید

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد.

صفحه اصلیآکادمیتماسواتساپ