محتوای همیشه سبز: محتوایی که آب حیات نوشیده است

محتوای همیشه سبز

رابطه بین محتوای همیشه سبز و آب حیات چیست؟ درباره داستان خضر و اسکندر در شاهنامه فردوسی شاید چیزی ندانیم ولی حتما درباره افسانه چشمه زندگانی و آب حیات چیزهایی شنیده ایم. همان چشمه ای که نوشیدن از آن به انسان عمر جاودانه می دهد و همان چشمه که اسکندر هرگز آن را نیافت.

در دنیای تهیه محتوا هم چشمه زندگانی وجود دارد و هر صفحه وبسایتی از آن بنوشد، سئوی جاودانه پیدا می کند. در این نوشتار می‌خواهیم درباره آب حیات سئو یا محتوای همیشه سبز (evergreen content) صحبت کنیم. پس تا پایان این افسانه خواندنی با ما باشید.

محتوای همیشه سبز چیست؟

اگر محتوای ما همیشه با موضوع مرتبط باقی بماند، اگر همیشه برای خواننده تازگی و جذابیت داشته باشد، آن وقت به طور مداوم سئوی مناسب برای دیده شدن توسط موتورهای جستجو را حفظ می کند. به چنین محتوایی، نام محتوای همیشه سبز اطلاق می شود.

اکنون که تعریف محتوای همیشه سبز را خواندیم، ببینیم چرا واژه همیشه سبز را برای این نوع محتوا انتخاب کرده اند.

چرا همیشه سبز نام گرفته؟

عبارت «همیشه سبز» برای افرادی که در زمینه بازاریابی دیجیتال فعالیت ندارند هم آشناست. درخت های همیشه سبز مانند سرو و کاج در بسیاری از خیابان ها و حیاط های شهر و روستا خودنمایی می کنند.

به نوعی، درختان همیشه سبز نشانه و یادآور زندگی جاودانه هستند. این درختان حتی در فصل زمستان و زیر برف هم برگ های سبز خود را حفظ می کنند و هرگز آنها را بدون برگ سبز نمی بینیم.

محتوای همیشه سبز هم به نوعی بادوام تلقی می شود و عمری بسیار طولانی دارد. شاید کسی بگوید که همه نوشته های موجود در اینترنت باقی می مانند و از بین نمی روند. به مقاله ای عنوانِ همیشه سبز داده می شود که مدت های مدید پس از انتشارش همچنان مرتبط و جذاب باقی می ماند و حتی سال ها بعد هم چشم های خوانندگان را تا پایان روی خود نگه می دارد.

شاید اگر مشخصات محتواهایی که سئو کوتاه مدت دارند و همیشه سبز نیستند را بدانیم، موضوع را بهتر متوجه شویم.

چه محتواهایی همیشه سبز نیستند؟

به طور کلی محتواهایی که از جنس زیر باشند، همیشه سبز تلقی نمی شوند:

 • اخبار و مقالات خبری
 • گزارش های آماری و عددی که با گذشت زمان قدیمی می شوند و دیگر استفاده چندانی ندارند
 • قطعات و نوشته هایی که درباره تعطیلات خاص یا فصل خاصی از رویدادها نوشته می شود
 • نوشته هایی که روی ترند کنونی جامعه یا بازار تمرکز دارند یا به آنچه اکنون مردم می پسندند پرداخته اند
 • آخرین مد پوشاک و مواردی از این دست

نوشته های بالا برای زمان خودشان تازه و جذاب هستند اما به تدریج خوانندگان آنها کم و کمتر می شوند. برعکس، محتوای همیشه سبز تاریخ انقضا ندارد و با گذشت زمان، ارزش خود را از دست نمی دهد.

به عنوان نمونه طی ماه های آینده درباره سیزدهیمن دوره انتخابات ریاست جمهوری که در سال جاری برگزار می شود، مطالب بسیار زیادی در اینترنت منتشر خواهد شد. شش ماه پس از انتشار، هیچ کس به این نوشته ها حتی نگاه هم نمی اندازد و آن موقع است که گوگل بسیاری از کلمات کلیدی این ماه ها را در حیاط خلوت بایگانی می کند زیرا کسی در کادر گوگل آنها را تایپ نمی‌نماید.

چگونه محتوای همیشه سبز تهیه کنیم؟

فرمت های شایع برای محتواهای همیشه سبز به قرار زیر هستند:

 • فهرست ها و لیست ها
 • نکات مهم درباره هر موضوع
 • آموزش ها و دستورالعمل های محتوی «چگونه انجام دادن کارها»
 • اطلاعات مشابه ورودی دائره المعارف ها
 • مرور، ارزیابی و دیدگاه درباره محصولات
 • ویدیوها

نباید ساده لوح باشیم! فکر نکنیم هر وقت محتوای خود را با چنین فرمتی بنویسیم یا آماده نماییم، یک محتوای همیشه سبز تولید کرده‌ایم.

چه زمانی محتوای ویدیویی موثرتر است؟

فرمت ویدیو هنگامی که قرار است روش انجام کاری را به تصویر بکشیم، بهترین فرمت به شمار می رود. به عنوان نمونه برای آموزش روش پخت و تهیه یک کیک رِدوِلوت یا شیوه درزگیری کاشی و سرامیک کف حمام، خواندن یک نوشته نمی تواند مفهوم را آن طور که باید و شاید منتقل کند ولی یک ویدیوی کوتاه بسیار مورد استقبال قرار می گیرد. اگر به هر دلیل امکانات لازم برای تهیه یک ویدیوی قابل قبول را نداریم از تصاویر سریال (نشان دادن مراحل به ترتیب انجام) استفاده کنیم. این تصاویر می تواند شامل عکس (فتوگرافی)، نقاشی و تصویرسازی یا نمودار یا هر فرمت توصیری دیگری باشد.

چند ایده برای تهیه محتوای همیشه سبز

تا این لحظه بسیاری از ما ایده هایی برای نوشتن یک مقاله همیشه سبز به ذهن مان خطور کرده است. چقدر عالی! هدف ما از به اشتراک گذاشتن این نوشتارها همین است. بیشتر این موضوع ها قدمتی به اندازه آفرینش انسان دارند و بعید است کهنه شوند. اجازه بدهید با هم بعضی از ایده هایی که می تواند به محتواهای همیشه سبز منتهی شود با هم مرور کنیم.

 • عشق و محبت و دوستی
 • غذا و نوشیدنی
 • امور مالی و پس انداز
 • تربیت و پرورش کودکان
 • کاهش وزن و درمان چاقی
 • مشاغل و حرفه ها
 • مراقبت از حیوانات خانگی

چندتا از این موضوعات به ذهن شما رسیده بود؟

نباید اشتباه کنیم! موضوع باید مرتبط باشد. ما باید محتوای همیشه سبز را در رابطه با موضوع وبسایت و کسب و کار خود تهیه کنیم. فرض بگیریم که ما کسب و کاری در زمینه ملزومات اداری و وبسایتی با همین موضوع داریم. فکر کنیم چه موضوعاتی برای مخاطبان ما همیشه جذاب است. شاید موضوع هایی مانند «چگونه میز کار خود را همیشه مرتب نگه داریم؟» یا «انواع گوناگون خودکار و موارد استفاده از هر یک از آنها» بسیار جذاب باشند.

هر کدام از ما باید در حیطه کسب و کار خود دنبال موضوعات تازه و مفید برای مخاطبان خود باشیم. در این صورت می توانیم وبسایت خود را به محتواهای سبز مزیّن کنیم.

خلاصه

اگر محتوایی بتواند برای مدت طولانی تازه و جذاب باشد و نیازهای سئو را برای درازمدت تامین کند، به آن محتوای سبز می‌گوییم. محتوایی که پس از گذشتن مدت زمانی دیگر برای مخاطبان مفید نیست، مانند مقالات خبری، محتوای همیشه سبز محسوب نمی شوند.

بدون دیدگاه

دیدگاهتان را بنویسید

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد.

صفحه اصلیآکادمیتماسواتساپ