هر آنچه که از محمد جواد شکوری مقدم موسس رقیب اصلی صدا و سیما نمی‌دانید!

محمدجواد شکوری مقدم

محمد جواد شکوری مقدم را می‌توان یکی از اصلی‌ترین افراد اکوسیستم استارتاپی ایران معرفی کرد. او بنیان‌گذار آپارات، فیلیمو، کلوپ و میهن بلاگ است. شاید عجیب به نظر برسد اگر کسی بگوید تا به حال سر و کارش به هیچ کدام از سایت های او نیفتاده اما عجیب تر آنجاست که بدانید آپارات و فیلیمو ی شکوری مقدم یکی از اصلی ترین رقیب های صدا و سیما با آن همه بزرگی و عظمت است.

محمد جواد شکوری مقدم مدیر هلدینگ صبا ایده محسوب می شود. شاید برای امروزی ها نام سرویس هایی مانند آپارات و فیلیمو شناخته شده تر از صبا ایده باشد. همچنین برخی افراد هم این نام را به خاطر کلوب به یاد می آورند که تا حدی مانند اُرکات طراحی شده بود. به هر حال، اندیشه های رنگارنگ شکوری مقدم نام او را در رستوران مدائن و سایت فلایتیو هم به ثبت رسانده است. او یکی از فعال ترین هاست و به معنای واقعی کلمه یک کارآفرین اینترنتی بزرگ به شمار می‌رود.

در ادامه به برخی از عوامل و خصوصیات محمد جواد که در موفقیت امروز او نقش مهمی ایفا کرده، اشاره می‌کنیم.

رویاپردازی، یار همیشگی شکوری مقدم

یکی از آرزوهای محمد جواد این بوده که یک قایق داشته باشد که به جای موتورِ قایق، موتور جت هواپیما روی آن نصب شود. او همیشه به هنگام کودکی و نوجوانی هر وقت می خواسته استراحت کند، چشمان خودش را می بسته و در قایق خود می نشسته و با آن به این گوشه و آن گوشه جهان سر می زده است.

همه می دانیم که رویاپردازی یکی از نخستین پایه های خلاقیت به شمار می رود. توجه به رویاپردازی و عدم سرکوب آن در سنین پایین از سوی والدین یا مربیان مدارس ابزاری است که نوجوان و جوان را در باند پرواز نوآوری قرار می دهد.

یادگیری بیرون از چارچوب تحصیلات رسمی

محمد جواد شکوری دوران تحصیل ویژه یا درخشانی نداشت. او سال سوم دبستان را در تابستان و به اصطلاح به صورت جهشی خواند، کاری که عذابش داد و به هیچ عنوان به دیگران توصیه نمی کند.

در زمانی که در مدارس ایران، آموزشی برای برنامه نویسی وجود نداشت، محمد جواد که 16 سال بیشتر نداشت، یادگیری برنامه نویسی را آغاز کرد. او عاشق برنامه نویسی بود و مسیری را بر می گزید که برنامه نویسی بیشتری نیاز داشته باشد.

او هم برای توسعه برنامه نویسی خود با گوگل کردن و با پرسیدن از سایر افراد، یادگیریِ برنامه نویسی و توسعه فردیِ خود را تا حد ممکن ادامه داد.

جالب است بدانید محمد جواد در حالی که دانشجوی برق الکترونیک دانشگاه صنعتی امیرکبیر بود، با رخنه به شبکه دانشگاه، گزارش کاملی از وضعیت نابسامان امنیت این شبکه فراهم کرد. متاسفانه به جای تقدیر و تشکر، تعلیق تنها چیزی بود که در ذهن مسوولین وقت دانشگاه یافت می شد. او خودش هم می خواست از دانشگاه خارج شود پس لبه جدول خیابان نشست و فکر کرد.

خانواده واقع بین و همدل شکوری مقدم

محمد جواد شکوری مقدم هم مانند بسیاری از کارآفرینان و پیروزمندان عرصه کسب و کار از خانواده بهترین بهره را برده است.

زمانی که او تصمیم خود مبنی بر انصراف از رشته برق دانشگاه صنعتی امیرکبیر را با خانواده مطرح کرد، چه پاسخی دریافت کرد؟ «انتخاب خودته!»

امروز می بینیم بهترین راهنمایی بوده و نتیجه گزینش خودِ محمد جواد چقدر درخشان است.

شکوری مقدم پیش از 19 سالگی ازدواج کرد. آغاز به کار او در سن 18 سالگی در شرکت کامپیوتری یکی از اقوام بدون شک به او این فرصت را داده، که با فکر و خیال راحت تر به رویاپردازی و ایده های بی پایان خود ادامه دهد.

شجاعت مدیرعامل آپارات

او از دشواری ها نمی ترسد. با شوق راه مناسب را، هر چند سخت، هر چند غیر متعارف، بر می گزیند.

محمد جواد شکوری می گوید که هنوز هم هر سرویس تازه ای که قصد راه اندازی آن را دارد، ترس از جنبه های مختلف با او و تیم اوست. پس شجاعت کو؟ ترس اگر باعث توقف کار نشود، شجاعت است. شجاعت یکی از خصوصیت های بارز محمد جواد شکوری مقدم در راه پیروزی های مداوم وی بوده و هست.

تشکیل تیم

یکی از دلایل پیروزی چشمگیر محمد جواد شکوری مقدم در کسب و کار این بوده که خیلی زود به اهمیتِ داشتن یک تیم قوی وقوف یافته است. یکی از نکاتی که حتی امروزه هم در روش کاری محمد جواد به چشم می خورد، احترام و الوویت بالایی است که برای تیم و اعضای تیم خود قائل است.

برادر او، محمد مهدی شکوری مقدم نخستین هم تیمی او بود. آنها با فروش خودروی خود هزینه لازم برای راه اندازی شبکه اجتماعی کلوب را مهیا کردند.

نیازسنجی موسس فیلیمو

محمد جواد شکوری مقدم در زمانی که همه چشم ها به ایجاد بستر وبلاگ بود، به سمت یک نیاز مبرم اما دیده نشده رفت: شبکه اجتماعی کلوب.

او در سال 1388 و با فیلتر شدن یوتوب به فکر تامین سرویس ویدیوی کلوب بود. سرویس دهندگان ایرانی در یک اشتباه تاریخی از همکاری با کلوب امتناع کردند. بدین ترتیب، آپارات شکل گرفت.

محمدجواد شکوری مقدم در فیلیمو هم به نیاز مخاطبان پاسخ داد. با تولید سریال ها، او به خواست مخاطب برای محتوای تازه چراغ سبز نشان داد.

اما نیازسنجی محمد جواد فقط به بازار محدود نمی شود. او نیازهای داخلی تیم خود و مجموعه خود را هم به درستی می بیند و با روشی مناسب برطرف می سازد. به عنوان نمونه، در پاسخ این سوال که چرا پس از موفقیت کلوب در یک حرکت رو به عقب، امتیاز میهن بلاگ را خریداری کرد، پاسخ می دهد:

«برای تامین مالی. ما در اون برهه نیاز داشتیم که از راه تبلیغ وبلاگ درآمد کسب کنیم و حقوق تیم رو بدیم. یکی از دوستان هم که از موسسین میهن بلاگ بود پیشنهاد خرید اون رو به ما داد.»

دو دقیقه با سبک زندگی محمد جواد شکوری مقدم

از زبان محمد جواد شکوری مقدم

« هر چی خیره. هر چی درسته. به هر حال ما کار خودمون رو می کنیم. چه این وری بشه چه اون وری بشه. ببینیم چی میشه!»

«آدم سخت جون تری هستیم.»

بازداشت و حکم ده سال زندان برای ویدیویی که سریع پاک شد

اواسط مهر ۱۳۹۸ بود که ویدئویی با محتوای مجرمانه در آپارات و اینستاگرام منتشر شد. این ویدئو در کمتر از یکساعت پس از انتشار از آپارات حذف شد ولی حواشی و جنجال‌های زیادی را به همراه داشت.

در این ویدئو که تحت برنامه ای به نام ژلوفن تولید شده بود، خانم مجری از کودکان درباره چگونگی به دنیا آمدنشان سوال می‌پرسید و به اصطلاح پیگیر آموزش‌های جنسی به کودکان شده بود.

بعد از انتشار این ویدئو ، با پیگیری مسئولان ذیربط ویدئوی مذکور پس از حدود ۴۰ دقیقه از آپارات حذف شد. همچنین با دستور مقام قضایی، مدیر عامل شبکه اجتماعی آپارات به دلیل انتشار این ویدئو با محتوای مجرمانه بازداشت شد.

یکسال بعد طبق حکم دادگاه بدوی، محمد جواد شکوری مقدم، مدیرعامل آپارات به خاطر آپلود این ویدئو در آپارات به ۱۰ سال حبس محکوم شد. پس از این اتفاق طوفان حمایت های توئیتری از شکوری مقدم آغاز شد و حتی صحبت های وزیر ارتباطات وقت (آذری جهرمی) به این حواشی دامن زد.

شکستن رکورد های تماشا در فیلیمو

فیلیمو اولین سامانه نمایش درخواستی (VOD) اشتراکی ایرانی است که در بهمن ۱۳۹۳ آغاز به کار کرد. فیلیمو دارای بیش از پانصد هزار مشترک ماهانه است. در ماه بیش از چند میلیارد دقیقه محتوای ویدیویی توسط کاربران فیلیمو مشاهده می‌گردد. 

شکوری مقدم در فیلیمو شروع به سرمایه گذاری برای سریال سازی و برنامه سازی و رقابت با صدا و سیما کرد و این کار را اولین بار در سریال نهنگ آبی انجام داد و به مرور حجم و کیفیت سریال ها را با بهره گیری از ستارگان سینما افزایش داد.

موفقیت های فیلیمو تا جایی ادامه یافت که بار ها با سنگ‌اندازی های سازمان های مربوطه مواجه شد.

شکوری مقدم حتی برای برنامه سازی در فیلیمو به دنبال ستارگانی چون عادل فردوسی پور و احسان علیخانی رفته و برنامه های موفقی ساخته است که هر روز با استقبال بیشتری مواجه می‌شود.

بدون دیدگاه

دیدگاهتان را بنویسید

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد.

صفحه اصلیآکادمیتماسواتساپ