علی حاجی محمدی : کارآفرینی که شبیه هیچکس نیست!

علی حاجی محمدی

شاید ساده باشد پای صحبت افراد برجسته در کسب و کارهای موفق یا استارتاپ های ارزنده بنشینیم. ساده است به داستان زندگی آنها گوش دهیم. داستان گفته شده را تایپ کنیم. اما چه چیزی دشوار است: این که درس های بزرگ زندگی این افراد را مورد تجزیه و تحلیل قرار دهیم. در این نوشتار به تحلیل وقایعی می پردازیم که در زندگی کاری علی حاج محمدی تاثیر مثبت گذاشت. او بنیانگذار همیار وردپرس و ژاکت، یکی از کسانی است که از اوایل جوانی به دلیل استارتاپ موفق خود شهرت یافت: وردپرس98.

مهاجرت از یک شهر کوچک (آبیک قزوین) به یک شهر بزرگ اصفهان

در سن هفت سالگی یک تغییر بزرگ می تواند تاثیر شگرفی بر هر انسانی بگذارد. اگرچه نمی شود به طور قطع گفت اما شاید سرچشمه تبدیل علی حاج محمدی به کسی که امروزه به عنوان یکی از صاحبان کسب و کارهای موفق می شناسیم، همین مهاجرت خانواده او به اصفهان باشد.

این مهاجرت، علی را از گوشه امن خود خارج ساخت. بدین ترتیب او در حالی که تازه به کلاس دوم دبستان می رفت با چالشی بزرگ رو به رو شد:

  • هیچ دوستی نداشت و باید دوست پیدا می کرد.
  • با جو مدرسه خود که فرزندان خانواده های ثروتمند اصفهان در آن مشغول تحصیل بودند، بیگانه بود.

اما او از این سختی ها بالا رفت. او با وجود این که تلاش خاصی برای دوست یابی انجام نداد اما ارتباط انسانی خوبی با همکلاسی های خود برقرار کرد. شاید بتوان گفت این ارتباط انسانی قوی یکی از بهترین خصوصیات علی حاج محمدی از دوران کودکی تا به امروز بوده است.

جو رقابتی و به روزِ هم کلاسی ها و هم مدرسه ای‌های وی در اصفهان تاثیر مهمی در پیشرفت او داشت. همه ما می دانیم بیشترین تاثیری که هر فرد می پذیرد از انسان های اطراف خودش است. اگر علی حاج محمدی در یک مدرسه با هم کلاسی های کم تلاش حضور داشت شاید اکنون در این جایگاه نبود.

مطالعه محتواهای غیردرسی

علی حاج محمدی بخش بزرگی از پیوستن خود به دنیای اینترنت و کامپیوتر را از راه مطالعه یک هفته نامه غیر درسی آغاز کرد. او با مطالعه مداوم هفته نامه کلیک و برقراری ارتباط با نویسندگان و دست اندرکاران این مجموعه، توانست نخستین گام های خود در جامعه بزرگ کاری را بردارد. شاید همین مطالعه پایه گذار تلاش وی برای آموزش های غیردرسی شد.

آموزش غیر درسی

امروزه همه دانش آموختگان مدارس بسیار نزدیک به هم هستند. شاید آنچه باعث تمایز آنها می شود، یادگیری چیزهایی است که در مدرسه به آنها آموزش داده نمی شود.

علی حاج محمدی هم از این امر مستثنا نیست. او با اصرار بر حضور در کلاس 3D Max و سپس فتوشاپ بزرگترین قدم ها را در انجام کارهای حرفه ای برداشت. این پیشرفت ها در حالی در زندگی او به وقوع می پیوست که همچنان نوجوانی بیش نبود.

پشتیبانی خانواده حاجی محمدی

شاید حاج محمدی به خاطر بزرگترین قدمی که او را به موفقیت امروزی رهنمون کرد، مرهون مادربزرگش باشد. علی حاج محمدی در حالی که کمتر از بیست سال داشت از اصفهان به تهران آمد. او در منزل مادربزرگش ساکن شد. لحظه ای که علی از مرگ مادربزرگ صحبت می کند، بدون اشک قابل گذر نیست.

پل پیروزی از شکست علی حاجی محمدی

او با استقرار در تهران به شکوفایی زیادی با وبسایت وردپرس 98 دست یافت. اما با شکایت قانونی وردپرس بین الملل، همزمان با فوت مادربزرگ، کارو مسکن خود را از دست رفته دید. او از پا ننشست و با برگزاری دوره های آموزشی، بدهی سی میلیون تومانی خود را پس داد. علی در این مدت با یک کوله پشتی در منزل اقوام اقامت داشت. او دوباره بلند شد.

آرزوهای بزرگ علی حاجی محمدی و توجه به نیاز بازار

اکنون آرزوی علی حاج محمدی دیگر داشتن یک کافی نت در اصفهان نبود. او می خواست جزو برترین های وبسایت ایران باشد.

از خصوصیات بارز او توجه و تلاش برای رسیدن به خواست مشتری است. او برای رسیدن به این هدف از فیسبوک و ارتباطات خود با سایر فعالان این حوزه بیشترین سود را برد.

علی حاج محمدی خستگی ناپذیر است. او هر چه مشتری بخواهد را درست می کند. اما آیا حاج محمدی همه چیز می دانست؟

«بیزینس مدل بلد نبودم»

علی حاج محمدی می دانست در چه موردی به توسعه فردی نیاز دارد. یکی از نقاط قوت علی حاج محمدی همین است. او با سود حاصل از یک پروژه، در استارتاپ ویکند تجریش شرکت کرد. این رویداد او را متوجه کرد که در نقطه عطفِ چه پیروزی بزرگتری قرار دارد. به طور حتم، آشنایی او با صاحبان سرمایه، توانست سرعت رشد کسب و کار او را افزایش دهد.

اگر حاج محمدی نسبت به نقاط ضعف خود بی اعتنا بود، شاید امروز در مورد او نمی گفتیم و نمی نوشتیم.

فروتنی و همدلی

در زمانه ای که هوش مصنوعی به تدریج جایگزین انسان ها می شود، چه خصوصیاتی می تواند تفاوت ایجاد کند؟ توجه علی حاج محمدی به دو خصلت خاص انسانی، او را از بسیاری از افراد دیگر متمایز ساخت.

علی حاج محمدی با وجودی که از برتری کار خود نسبت به سایرین آگاه بود، با فروتنی به برقراری ارتباطی سازنده با همه همکاران خود ادامه می دهد. برای او فرقی ندارد که چقدر اکنون ثروتمندتر از دیگر همکاران خود است؛ او با همه وجود به تعهدات خود پایبند است و از سودرسانی به دیگران مانند آموزش های رایگان لذت می برد.

او همدلی را از ویژگی های بارز و مثبت خود بر می شمارد. علی حاج محمدی با وجود همه مشغولیت های خود دغدغه نوجوانان و جوانانی را دارد که به او مانند یک الگو نگاه می کنند. این چنین خصوصیات انسانی است که او را در برقراری ارتباطات انسانی موفق نگه داشته است. همان ارتباطات موفقی که در رسیدن او به پیروزی های مستمر موثر واقع شده اند.

آیا اکنون شما هم موافق هستید که علی حاج محمدی را پدر وردپرس ایران یا حتی فراتر از آن پدر کسب و کارهای اینترنتی ایران بنامیم؟

از زبان علی حاج محمدی بشنویم

برخی جملات از زبان افراد موفق در زمینه کسب و کارهای نوین می تواند راهنمای نوجوانان و جوانانی باشد که دوست دارند به چنین جایگاه هایی برسند. در زیر برخی از جملات علی حاج محمدی را با هم می خوانیم:

  • هر چه در می آوردم خرج توسعه می کردم
  • هر اتفاقی برام می افته نه خیلی نارحت میشم نه خیلی خوشحال. داریم میریم دیگه
  • هر کاری کردم با حسن نیت کردم دزدی توی کارم نبوده
  • فرهنگ سازی و صبر دو کلید موفقیتن
  • همدلم. با آدم ها خیلی همدلی می کنم.
  • خودتون رو با کسی مقایسه نکنید. خودتون رو با شروع من مقایسه کنید.

اینستاگرام: hajimohamadiinsta@

بدون دیدگاه

دیدگاهتان را بنویسید

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد.

صفحه اصلیآکادمیتماسواتساپ